Aktuelno 7

03.01.2025.

9:57

Da li je snus droga i koliko je opasan po zdravlje?

Snus, vrsta duvanskog proizvoda u prahu koji je upakovan u kesice, uprkos velikom prisustvu nekoliko štetnih supstanci, sve je popularniji, ali i dostupniji mladima u Srbiji.

Izvor: B92.net

Da li je snus droga i koliko je opasan po zdravlje?
Shutterstock/Marius Karp

Podeli:

Snus je vlažni duvanski bezdimni proizvod poreklom iz Švedske, koji je nastao početkom 18. veka. Postavlja se u usnu (između usne i desni) tokom dužih perioda, kao kod sublabijalne primene.

Ova metoda korišćenja snusa omogućava korisnicima uživanje u nikotinu bez potrebe za pušenjem, što se često smatra privlačnijom alternativom.

Korišćenje snusa zahteva razumevanje toga kako treba pravilno upakovati i postaviti proizvod kako bi se  povećalo zadovoljstvo.

Snus dolazi u dve glavne forme: u prahu (rastresit) i u pripremljenim vrećicama.

Rastresiti snus pruža korisnicima mogućnost prilagođavanja veličine porcija, dok vrećice nude jednostavniju i čistiju upotrebu. U zavisnosti od toga šta vole, korisnici mogu kontrolisati količinu nikotina i intenzitet ukusa.

Optimalno iskustvo korišćenja snusa takođe uključuje razumevanje individualnih tolerancija na nikotin i izbegavanje prekomernog konzumiranja.

Snus se obično drži pod usnom oko trideset do šezdeset minuta, ali i to može varirati u zavisnosti od jačine proizvoda. Usmeravanje na umerenu upotrebu snusa može pomoći u izbegavanju potencijalnih neželjenih efekata zbog prevelike izloženosti nikotinu.

Kako se koristi snus?

Snus se koristi na sledeći način.

  • Pranje ruku pre upotrebe da se spreči unos bakterija.

  • Otvara se kutija i uzima jedna porciju snusa.

  • Nikotinska vrećica se stavlja ispod gornje usne.

  • Vrećica se drži u ustima dok se ne oseti učinak nikotina.

  • Nakon upotrebe, vrećica se baca u smeće. 

Da li je snus droga i koliko je opasan po zdravlje?
Shutterstock/Andrey_Popov

Da li je snus legalan u Srbiji?

Kada je reč o legalnosti snusa u Srbiji, važno je napomenuti da snus zauzima specifičnu poziciju u zakonodavstvu. Iako nije konkretno regulisan Zakonom o duvanu, snus se slobodno prodaje bez registrovanja u Upravi za duvan.

Nedostatak regulative stvara sivu zonu koja omogućava slučajeve krijumčarenja i nelegalnog plasmana na tržište.

Uprkos ovim izazovima, prisutnost snusa u Srbiji je neporeciva. Primetno je da zakonodavstvo u zemlji zaostaje za Evropskom unijom, gde je upotreba snusa strogo zabranjena.

Ovo dodatno komplikuje pravni status snusa u Srbiji.

S jedne strane, zvanični distribucijski kanali ne omogućavaju prodaju snusa, dok s druge strane crno tržište i neformalni prodajni putevi predstavljaju glavne izvore za nabavku ovog proizvoda.

Da li snus izaziva zavisnost?

Mnogi korisnici snusa tvrde da je manje štetan od pušenja, ali stručnjaci upozoravaju da i dalje nosi određene zdravstvene rizike, kao i da izaziva zavisnost.

Snus sadrži nikotin, koji je poznat po svojoj prirodi da stvara zavisnost i po tome što povećava rizik od srčanih oboljenja.

Takođe, duvan u snusu može sadržati brojne hemikalije koje su štetne po zdravlje.

Koja je razlika između snusa i e-cigareta?

Hajde da krenemo od toga šta je zajedničko snusu i elektronskim cigaretama.

Dakle, i snus i e-cigareta mogu da budu vrlo štetni.

E-cigareta je uređaj na baterije koji omogućava korisniku da kroz paru udiše nikotin.

Ovi uređaji rade po principu zagrevanja tečnosti tako da se ona pretvara u paru koju korisnik može udahnuti ili "vaporizovati".

Iako para može izgledati kao vodena para, ona ne sadrži vodu.

Za razliku od tradicionalnih cigareta, uređaji ne sadrže duvan.

Snus se ne konzumira pušenjem, pa tako ne utiče direktno na pluća, ali se stavlja između usne i desni. E-cigarete se konzumiraju pušenjem, i ovo je jedna od najvećih razlika između ova dva proizvoda.

Većina onih koji počnu da koriste snus u početku imaju mučninu, povraćanje, osećaj gušenja, glavobolju i nesvesticu. 

Kada prođe period privikavanja snus pruža osećaj opuštanja i zadovoljstva, popravlja raspoloženje, kao i ostali nikotinski proizvodi, zbog čega se stvara zavisnost. 

Snus ima veliki procenat nikotina, znatno veći nego cigarete, pa lakše izaziva zavisnost.

Kada je snus u pitanju, pljuvačka rastapa sadržaj kesice koji preko sluzokože dospeva u krvotok i može da izazove oštećenja drugih organa. 

Prvo strada usna duplja, desni, zubi i zubna gleđ, a stvara se paradentopatija.

Zbog toga što ulazi u krvotok ostavlja posledice po centralni nervni sistem, a pošto ima visoku koncentraciju nikotina, opasan je i po kardiovaskularni sistem, može dovesti do ubrzanog rada srca, metaboličkih poremećaja, dijabetesa i gojaznosti.

Isto tako, upotreba elektronskih cigareta može da prouzrokuje glavobolje, pospanost, premor, a kod dugotrajne konzumacije javljaju se svi elementi zavisnosti. 

Na plućima se zbog sastojka koji se zove diacetil razvijaju trajna oštećenja plućnog tkiva, kojim se povećava rizik za nastanak raka pluća.

Koncentracija nikotina u isparenjima elektronskih cigareta je slična kao kod obične cigarete, pa se ne razlikuju previše po izazivanju zavisnosti.

Da li je snus manje štetan od cigareta?

Iako proizvođači navode da je ovaj proizvod manje štetan od cigareta, reč je samo o marketinškom triku, jer su, prema istraživanjima, posledice korišćenja snusa mnogo veće i složenije, naročito među mladima.

Brojna istraživanja potvrđuju da je snus opasan po zdravlje. To se posebno odnosi na mlade ljude kod kojih su organi vrlo osetljivi na agresivan uticaj nikotina i drugih supstanci koje snus sadrži.

Da li snus pomaže u prestanku pušenja?

Iako mnogi tvrde da snus pomaže u prestanku pušenja, ova tvrdnja nije naučno dokazana, te stoga ne treba snus koristiti kao zamenu za cigarete, jer su oba proizvoda podjednako štetna.

Iako neki tvrde da je snus manje štetan od pušenja cigareta, to ne znači da je snus potpuno bezbedan jer se njime, takođe, unose potencijalno opasne hemikalije u telo.

I dalje postoji rizik od raznih zdravstvenih problema, kao što su iritacija pluća, oštećenje ćelija pluća i drugi problemi.

Takođe, snus može biti posebno štetan za adolescente i mlade ljude koji mogu biti skloniji zloupotrebi i razvoju zavisnosti jer, prema istraživanjima, kao i pušenje tradicionalnih duvanskih proizvoda, tako i konzumacija snusa stvara zavisnost.

Koji su rizici korišćenja snusa na duge staze?

Jedan od najozbiljnijih problema koji dolazi sa korišćenjem snusa jeste njegov potencijalno štetan uticaj na desni. Korišćenje snusa može dovesti do niza problema.

  • Iritacija desni – Snus može izazvati iritaciju desni, što može dovesti do crvenila, oteklina i čak krvarenja desni prilikom pranja zuba.

  • Recesija desni – Duža upotreba snusa može dovesti do povlačenja desni, poznatog kao recesija desni. Upotreba snusa može otkriti koren zuba i dovesti do povećane osetljivosti zuba na spoljašnje nadražaje (najčešće na hladno/toplo ili slatko).

  • Povećan rizik od parodontalnih bolesti – Parodontalne bolesti, uključujući gingivitis i parodontopatiju, češće su kod korisnika snusa.

  • Razaranje tkiva – Hemijski sastav snusa može izazvati trajno oštećenje desni i mekih tkiva usne duplje.

Uticaj snusa na zube

Kada je reč o uticaju snusa na zube, postoji nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir:

  • Zubna erozija – Snus može biti uzrok erozije gleđi, što može dovesti do osetljivih zuba i povećanog rizika od karijesa.

  • Promena boje zuba – Hemijski sastav snusa može izazvati promenu boje zuba i stvaranje tamnih mrlja.

  • Loš zadah – Arome i hemikalije u snusu mogu dovesti do lošeg daha.

  • Povećan rizik od oralnih tumora – Dokazano je da korišćenje snusa povećava rizik od oralnih tumora.

Iako se snus često percipira kao manje štetna alternativa cigaretama, važno je shvatiti da i snus nosi određene zdravstvene rizike, posebno za oralno zdravlje.

Korišćenje snusa može dovesti do iritacije desni, povlačenja desni, oštećenja zuba i drugih problema.

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: