30.12.2024.
14:45
Deca u Srbiji na udaru virusa: Može biti ozbiljno, ovo su simptomi
Virus gripa širi se okruzima u Srbiji, a najrasprostranjeniji je među decom do četvrte godine.
Prema poslednjem izveštaju Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut u Srbiji je zabeleženo 6.649 slučajeva oboljenja sličnih gripu. Stopa incidencije od 99,77/100.000 stanovnika nešto je viša u poređenju sa prethodnom nedeljom.
Deca spadaju u najrizičniju kategoriju zbog najveće izloženosti virusima zbog grupa u kojima često borave. Lekari upozoravaju da grip uglavnom jeste blago oboljenje, ali može biti posebno opasan za određene grupe stanovništva. U poslednjoj izveštajnoj nedelji, od 16. 12. 2024. do 22. 12. 2024, najviše stope incidencije zabeležene su u uzrasnim grupama dece mlađe od 4 godine i 5 do 14 godina.
"Grip je najčešće jeste blago oboljenje, ali kod određenih kategoija stanovništa može dovesti od hospitalizacije i težih ishoda. ugroženi su oni sa hroničnim bolestima, kardiovaskularnim bolestima, bolestima plućnog sistema, osobe starije od 65 godina", rekla je ranije za TV Prva epidemilog Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" dr Milunka Milinković.
- Srbijom haraju tri tipa ove zarazne bolesti: Javlja se iznenada
- U Srbiji razarajuća epidemija na pomolu: Opasan virus se prenosi rukovanjem ili kijanjem
Od početka sezone nadzora zaključno sa 51. izveštajnom nedeljom u Republici Srbiji virus gripa je laboratorijski potvrđen na teritoriji Šumadijskog okruga, Grada Beograda, Srednjebanatskog, Južnobačkog, Južnobanatskog, Severnobanatskog, Zapadnobačkog, Moravičkog, Braničevskog, Pirotskog i Zlatiborskog okruga, navodi se u izveštaju Batuta.
Simptomi gripa
Kašalj je vrlo često težak, može trajati duže, ali po pravilu svi znaci bolesti, pa i ozdravljenje, nastupaju za 3 do 7 dana.
Oboljenje daje kliničku sliku prehlade, bronhitisa, virusne pneumonije ili nekog drugog nediferenciranog akutnog respiratornog oboljenja. Ponekad se mogu pojaviti simptomi od strane gastrointestinalnog trakta kao što su mučnina, proliv i povraćanje što je češće kod dece, piše Stetoskop.
Bolest se sa većom sigurnošću otkriva kod epidemijskog javljanja, a mnogo teže kod sporadičnih pojava. U toku velikih epidemija dolazi do povećanog letaliteta, zbog nastanka mnogih komplikacija posebno kod starih ljudi, hroničnih plućnih i srčanih bolesnika, dijabetičara, bubrežnih bolesnika i osoba sa smanjenim imunitetom.
Putevi prenosa infekcije
Vazdušni put prenošenja je dominantan, posebno kod gustog smeštaja u zatvorenim prostorima, a može doći i do prenošenja direktnim kontaktom, posebno sa sekretima obolelih, jer je virus relativno otporan, te može preživeti u spoljnoj sredini u uslovima niske temperature i niske vlažnosti.
Inkubacija je kratka, obično 1 do 3 dana, dok je period trajanja zaraznosti 3 do 5 dana kod odraslih, a 7 dana kod dece, od pojave prvih kliničkih znakova. U pojedinim slučajevima bolesti moguća je zaraznost i 24 sata pre pojave znakova oboljenja.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar