24.12.2024.
10:55
Rođena prva beba začeta novom, revolucionarnom tehnologijom FOTO/VIDEO
Inovativna tehnologija plodnosti, koja koristi matične ćelije kako bi pomogla embrionu da sazri van tela rezultirala je prvim rođenjem bebe začete na taj način.
Od rođenja prve "bebe iz epruvete" na svetu 1978. godine, vantelesna oplodnja (IVF) pomogla je milionima ljudi širom sveta da prevaziđu probleme plodnosti i postanu roditelji. Ali, iako je mnogima donela radost, vantelesna oplodnja ima i neke nedostatake.
Kompanija Gameto, koja je razvila novu, revolucionarnu tehnologiju nazvanu Fertilo, istakla je "da je ovaj način začeća brži, sigurniji i pristupačniji od konvencionalne vantelesne oplodnje".
Nova tehnika plodnosti, koju je razvila biotehnološka kompanija Gameto, koju predvode žene i koja je posvećena unapređenju reproduktivnog zdravlja žena, pruža alternativu tradicionalnoj IVF.
Prema njihovim navodima, ova metoda ima manje nedostataka od tradicionalne IVF.
A sada je rođena i prva beba začeta tehnikom Fertilo.
"Oduševljeni smo što slavimo prvo rođenje bebe začete pomoću Fertila na svetu", rekla je dr Dina Radenković, koja je izvršna direktorka i suosnivač kompanije Gameto.
- Ruski milijarder nudi svoj reproduktivni materijal svim ženama: Već ima više od 100 biološke dece u 12 zemalja
- Najčešći problemi kod začeća i saveti za njihovo rešavanje
-
Srbija i vantelesna oplodnja: Osamnaest godina duge i neizvesne borbe za bebu
"Prevazilaženjem glavnih izazova konvencionalne vantelesne oplodnje, kao što su dugi ciklusi lečenja, značajni neželjeni efekti i emocionalni i fizički napor, 'Fertilo' pruža potencijalno brže, sigurnije i pristupačnije rešenje za porodice. Ova prekretnica označava napedak u reproduktivnom zdravlju i naglašava prvu primenu iPSC, odnosno indukovane pluripotentne matične ćelije tehnologije u IVF-u i ogroman potencijal naše tehnologije", dodala je dr Radenković, a preneo je portal New Atlas.
- Vantelesna oplodnja o trošku države i do 41. godine?
-
Pitanje koje muči žene: Da li vantelesna oplodnja dovodi do rane menopauze?
U konvencionalnom IVF-u, zrela jajašca se sakupljaju iz jajnika i oplode spermom u laboratoriji. Nakon što provede oko pet dana u zaštićenom laboratorijskom okruženju, oplođeno jaje (embrion) se prenosi u matericu u nadi da će doći do trudnoće.
Ali, to je zaista krajnji deo procesa. Pre sakupljanja jajnih ćelija, jajnici se stimulišu da proizvode više jajnih ćelija nego što je uobičajeno primenom jedne ili dve injekcije hormona dnevno, ponekad i do 90 injekcija po ciklusu lečenja. Pun ciklus IVF traje oko dve do tri nedelje.
Postoje neki nedostaci IVF-a. Kao i kod većine stvari u životu, nema garancija; IVF ne garantuje bebu. Postoji rizik od višestruke trudnoće, što opet nosi dodatne rizike. Pored toga, potrebne injekcije hormona mogu da izazovu sindrom hiperstimulacije jajnika, gde jajnici postaju otečeni i bolni. Postoji fizički i emocionalni stres kroz koji parovi prolaze, a koji je povezan sa redovnim pregledima, injekcijama i stalnim pitanjem: "Da li sam trudna?" Zatim, naravno, tu su i troškovi.
U SAD se procenjuje da prosečna osnovna cena jednog IVF ciklusa pada negde između 14.000 i 20.000 dolara. U Australiji, javno finansirana šema zdravstvenog osiguranja (Medicare) pokriva deo troškova po kalendarskoj godini, a par ipak plaća više od 3.800 dolara. Sledeći ciklus u istoj kalendarskoj godini povećava troškove - par treba da izdvoji oko 5.300 dolara.
Fertilo procedura se razlikuje od tradicionalne IVF jer uzima ćelije podrške jajnicima (OSC) izvedene iz humanih indukovanih pluripotentnih matičnih ćelija (iPSC) i zajedno ih kultiviše sa nezrelim jajnim ćelijama da bi oponašala prirodni proces sazrevanja jajne ćelije u laboratoriji. Studija iz 2023. godine pokazala je da je ovaj metod značajno poboljšao sazrevanje jajne ćelije i formiranje embriona.
Iz kompanije Gameto su istakali da Fertilo procedura izbegava 80 odsto injekcija hormona koje zahteva tradicionalna IVF i smanjuje trajanje ciklusa lečenja na tri dana.
"Sposobnost sazrevanja jajnih ćelija van tela unutar minimalne hormonske intervencije značajno smanjuje rizike kao što je sindrom hiperstimulacije jajnika i ublažava neželjene efekte izazvane visokim dozama hormona", rekao je dr Luis Guzman, vodeći u Pranor Laboratories u Peruu, koji je nadgledao Fertilo postupak i rađanje prve bebe začete na taj način.
"Fertilo je veliki napredak za žene koje ne mogu da tolerišu ili ne žele da se podvrgnu teretu tradicionalnog IVF protokola, donoseći nadu i nove mogućnosti široj populaciji pacijenata", istakao je dr Guzman.
Majka prve "Fertilo bebe" na svetu, rođene u klinici Santa Isabel u Limi, u Peruu, je presrećna.
"Fertilo metoda je bila poželjnija opcija u poređenju sa tradicionalnim pristupima", rekla je ona, pa objasnila:
"Sa manje injekcija i nežnijim, manje invazivnim procesom vađenja jajne ćelije, dao mi je nadu i sigurnost. Fertilov inovativni pristup je olakšao fizičko iskustvo i olakšao emocionalni teret mnogih hormonskih injekcija. Duboko sam zahvalna klinici Pranor i Gameto timu na njihovoj brizi i posvećenosti u ostvarenju mog sna o porodici".
Tek prošle nedelje, Gameto je objavio da se udružio sa lancem klinika IVFAustralije (IVFA) sa sedištem u Australiji, čineći Fertilo pristup dostupnim pacijentima na odabranim klinikama širom zemlje.
To znači da Gameto ima regulatornu dozvolu za Fertilo u Australiji, Japanu, Argentini, Paragvaju, Meksiku i Peruu. Sledeće su SAD, a kompanija se tamo priprema za Fazu 3.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar