18.12.2024.
18:35
"Šuga nije iskorenjena bolest" VIDEO
Nakon Ivanjice, u kojoj je pre nekoliko dana buknula zaraza šuge, ova bolest pojavila se i u jednoj beogradskoj školi. Kako se oboljenje za koje se odavno mislilo da je iskorenjeno ponovo pojavilo?
Kako se šuga dobija, kako se prenosi i kako se zaštititi?
O tome je u emisiji Jutro na TV Prva govorio specijalista dermatovenerologije dr Predrag Poleksić.
"Šuga nikada nije bila iskorenjena bolest", započeo je svoju priču dr Predrag Poleksić.
"Dok je sveta i veka, još u starogrčkoj civilizaciji, rimskoj... Znate, svakodnevno dolazi neki od pacijenata koji ima šugu. Moje iskustvo je da od pedesetak pacijenata dnevno, barem jedan je imao šugu", naglašava dr Predrag Poleksić.
- Bolest za koju se verovalo da je iskorenjena, ponovo hara Srbijom
- Zaraza se širi Srbijom: Klinička slika nije nimalo naivna
- Buknula šuga u ovom gradu u Srbiji: Lekari upozoravaju na jedno
"Šuga je prisutna stalno, i dok je sveta i veka, ona će biti tu. U pitanju je jedna parazitna i infektivna bolest. Treba biti nekoliko sati u kontaktu sa zaraženom osobom, da se prenese. Obično ne bude na telu više od 10–15 jedinki", rekao je lekar.
Šuga može da se prenese rukovanjem samo ukoliko zaražena osoba ima takozvanu norvešku šugu, gde ima više od 100 jedinki, a s obzirom na to da je ovo ekstremno oboljenje, ono je vidljivo golim okom.
"Šuga se može preneti spavanjem u istoj posteljini. Moguće je prenošenje i putem rublja, odeće, u bliskoj porodici. Zato kada se jedna osoba u porodici zarazi, svi se leče. Šuga se širi, kontagena je bolest, zato je i buknula u školi. Tu se deca zajedno igraju, provode zajedničko vreme u školi, i zato se lako prenosi, ali obično dolazi iz kuće."
Prva asocijacija na šugu jeste svrab, ali šuga ima i još nekoliko pratećih simptoma.
"Svrab, pogotovo noćni svrab, i tada ženke jedinke šuge kopaju kanaliće, ostavljaju larve, i tako se širi. One ne mogu da podnesu visoku temperaturu, te zato mi kažemo pacijentima da iskuvavaju garderobu i posteljinu, jer šuga preko 50 stepeni ne može da preživi."
Neophodno je rano otkrivanje obolelih radi blagovremenog započinjanja lečenja. Lečenje treba sprovoditi antiskabicidnom terapijom po nalogu dermatovenerologa.
Radi postizanja uspeha u lečenju potrebno je da se lek nanese na celu površinu kože, osim na kožu glave i vrata. Potrebno je pooštravanje svih mera lične higijene, pranje korišćenog donjeg veša, posteljine i odeće nošene 48 h pre početka terapije, korišćenjem vrele vode i deterdženta, potom peglanje.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar