Aktuelno 0

13.12.2024.

7:25

Veoma zarazna bolest sve više napada tinejdžere u Srbiji: Kašalj je ključni simptom

Svetska zdravstvena organizacija upozorila je u oktobru da je tuberkuloza postala vodeća infektivna bolest u 2023. godini, a broj obolelih porastao je i u Srbiji prošle godine.

Izvor: Blic.rs

Veoma zarazna bolest sve više napada tinejdžere u Srbiji: Kašalj je ključni simptom
Shutterstock/Africa Studio

Podeli:

Najnoviji Godišnji izveštaj o zaraznim bolestima za 2023. godinu u Srbiji, Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovi Batut" ukazuje na to da je, pored povećanja broja obolelih od tuberkuloze za 2 odsto, u porastu i broj preminulih od tuberkuloze u Srbiji.

Prošle godine prijavljene su tri epidemije tuberkuloze, od kojih je jedna bila porodična, a dve u kolektivima, u kojima je obolelo devet osoba, a preminula jedna.

Stopa prijavljivanja tuberkuloze (notifikaciona stopa) po definiciji predstavlja broj slučajeva tuberkuloze (novoobolelih i ponovo lečenih) prijavljenih tokom određenog vremenskog perioda na 100.000 stanovnika.

Tokom 2023. godine u Srbiji prijavljeno je 475 slučajeva obolevanja od svih oblika tuberkuloze koji podležu obaveznom prijavljivanju, sa notifikacionom stopom od 7,13/100.000. Vrednost notifikacione stope u 2023. godini je za 2 odsto viša u odnosu na 2022. godinu.

"Na teritoriji centralne Srbije prijavljeno je 338 slučajeva tuberkuloze, što je za 2,6 puta više nego u Vojvodini, gde je registrovano 127 slučajeva. Najviše notifikacione stope su registrovane u Raškoj i Južnobanatskoj oblasti, a najniže u Severnobačkoj i Pirotskoj oblasti, gde nije bilo prijavljenih slučajeva tuberkuloze u 2023. godini", navodi se u izveštaju "Batuta".

Veoma zarazna bolest sve više napada tinejdžere u Srbiji: Kašalj je ključni simptom
Shutterstock/ Alina Troeva

Porast broja obolelih i među tinejdžerima

Među obolelima ubedljivo ima više muškaraca, a najviše obolelih bilo je, kao i ranijih godina, u uzrastu od 60 do 69 godina i među starijima od 70 godina, ali je zapažen porast broja obolelih kod tinejdžera.

"Zapaža se porast broja obolelih u dobnoj grupi od 15 do 19 godina", navode stručnjaci Instituta "Batut".

Među obolelima bilo je 30 osoba rođenih u inostranstvu, od kojih su tri pripadale migrantima. Sa druge strane, među zaraženima HIV-om, nije bilo obolelih, kao ni među osobama na izvršenju krivičnih sankcija.

Prošle godine su prijavljena i 24 smrtna ishoda od tuberkuloze, što odgovara stopi mortaliteta od 0,36 na 100.000 stanovnika. Među osobama koje su u 2023. godini umrle od tuberkuloze, 22 osobe (92 odsto) bili su muškarci i to najviše u uzrastu od 50 do 59 godina.

Više od polovine umrlih, čak 63 odsto, imalo je psihijatrijske pridružene bolesti.

Veoma zarazna bolest sve više napada tinejdžere u Srbiji: Kašalj je ključni simptom
Shuterstock/Kiryl Lis

Oboleli se otkrivaju u kasnijoj fazi bolesti

Prosečno trajanje simptoma bolesti do dijagnostikovanja i prijavljivanja je u 2023. godini bilo 62 dana, što potvrđuje da se oboleli otkrivaju u kasnijoj fazi bolesti.

"To povećava rizik od moguće transmisije bolesti u populaciji, a posebno među bliskim kontaktima i utiče na ishode lečenja", navodi se u Izveštaju "Batuta".

"Batut" objašnjava da veći broj obolelih i umrlih od tuberkuloze u odnosu na 2022. godinu odgovara poboljšanju dijagnostikovanja slučajeva posle epidemije kovida i elektronskom prijavljivanju obolevanja i smrtnog ishoda u realnom vremenu putem Servisa javnog zdravlja.

Tuberkuloza je hronična, zarazna bolest, koja može da se javi više puta u životu. Najčešće zahvata pluća, ali može da se širi i u druge organe. Tada se radi o ekstrapulmonalnoj tuberkulozi. Ona može da se javi odmah posle plućne, a bacili mogu biti uspavani u različitim organima više godina. Ako se ne leči, dovodi do smrtnog ishoda

U osnovi tuberkuloze je poseban oblik zapaljenskog procesa bakterijom koja se zova Kohov bacil, ili Mycobacterium tuberculosis, koji dovodi do oštećenja tkiva. Uvođenjem procesa pasterizacije mleka, zaraza Mycobacteriumom bovis, takozvanim kravljim bacilom, postaje vrlo retka, objasnila je za "Blic zdravlje" primarijus dr Tatjana Radosavljević, specijalista pneumofiziologije, pulmolog.

Najčešće je tuberkuloza asimptomatska, latentna, i može da progresira u aktivnu bolest.

"U pitanju je interakcija mikroorganizma (M.tbc) i makroorganizma – čoveka sa određenim imunološkim potencijalima", kaže prim. dr Tatjana Radosavljević.

Veoma zarazna bolest sve više napada tinejdžere u Srbiji: Kašalj je ključni simptom
Shutterstock/Fer Gregory

Klasični simptomi aktivne tuberkulozne infekcije su:

  • hronični kašalj, sa sukrvičavim ili krvavim ispljuvkom;
  • groznica;
  • noćno znojenje;
  • gubitak težine;
  • bol u grudima;
  • produktivni kašalj.

"Direktno pozitivni bolesnici kod kojih se bacil Koha nađe u razmazu ispljuvka su visoko zarazni. Tuberkuloza se širi kapljičnim putem i najpre napada pluća. Osobe sa aktivnom plućnom tuberkulozom su izvori zaraze, jer takozvanim Fligeovim kapima (dimenzija od 0,5 do 5 mikrometara) preko kašlja, kijanja, govora, pljuvanja, pevanja izlučuju M. tbc. Pojedinačni akti kijanja mogu da izbace do 40.000 kapi, a inhalacija manje od 10 klica M. tbc može da izazove infekciju tuberkulozom. Osobe koje imaju produženi, učestali ili blizak kontakt sa infekcijom imaju visok rizik od zaraze, koji iznosi oko 22 odsto. Osoba koja je nelečena može da inficira između 10 i 15 osoba godišnje, pa i više", kaže sagovornica "Blic zdravlja".

Veoma zarazna bolest sve više napada tinejdžere u Srbiji: Kašalj je ključni simptom
Photoroyalty/Shutterstock

Faktori rizika i rizične grupe

  • godine
  • stres
  • pothranjenost
  • uživaoci droge
  • vulnerabilne grupe – zatvorenici ili beskućnici
  • neke etničke grupe
  • zdravstveni radnici
  • osobe koje primaju imunosupresivnu terapiju, kao što su kortikosteroidi ili citostatici
  • osobe na imunološkoj terapiji pojedinih bolesti
  • HIV pozitivne osobe

 

Ranjive grupe

  • alkoholičari
  • dijabetičari
  • lica iz kontakta – odnosno osobe koje žive sa obolelim od tuberkuloze

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Pregovarali sa Moskvom: Ponovo dobijaju ruski gas?

Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.

21:31

15.1.2025.

1 d

Podeli: