11.12.2024.
12:07
Lekari upozoravaju: "Prženje u ulju izaziva eksploziju raka debelog creva kod mladih" FOTO
Određene vrste ulja za prženje mogu podstaći porast raka debelog creva kod mladih Amerikanaca, sugeriše studija koju finansira vlada.
Konzumiranje velikih količina hrane pripemljenih u suncokretovom, repičinom, kukuruznom i ulju iz semenki grožđa povećava rizik od jednog od najbrže rastućih tumora, pokazala je nova studija u SAD, koja je analizirala tumore debelog creva kod više od 80 pacijenata.
Istraživači su otkrili da tumori pacijenata imaju visok nivo bioaktivnih lipida, mikroskopskih masnih jedinjenja koja nastaju kada telo razlaže ulja semena, preneo je Dejli mejl.
Veruje se da su ovi lipidi opasni na dva načina - podstiču upalu koja pomaže raku da raste i sprečavaju telo da se bori protiv tumora.
Istraživači pozivaju ljude da zamene ulja iz semena i umesto toga da se fokusiraju na ulja sa omega-3 masnim kiselinama kao što su maslinovo i avokadovo ulje.
Iako glavne zdravstvene institucije za istraživanje raka i bolesti srca i dalje kažu da nema dokaza da umerene količine ulja iz semena doprinose tim uslovima, sve je više novih studija koje sugerišu da ta ulja izazivaju upale i povećavaju rizik od stanja poput srčanih bolesti i dijabetesa .
- Podmukli simptom: Devojka mislila da ima urinarnu infekciju, ali dijagnoza je strašna VIDEO
- Poznati glumac o borbi s opakom bolešću: "Šokirao sam se" FOTO
- Doktorka sama otkrila rak debelog creva, sad upozorava: "Obratite pažnju na dva simptoma" VIDEO
- Poznati glumac potvrdio da ima rak FOTO
Robert Kenedi mlađi, kandidat novoizabranog predsednika Donalda Trampa za sekretara Ministarstva zdravlja i ljudskih službi, izjavio je da Amerikance "nesvesno truju".
Rezultati studija dolaze u trenutku kada je stopa raka debelog creva porasla kod mladih Amerikanaca.
Očekuje se da će dijagnoze kod osoba mlađih od 50 godina, koje su klasifikovane kao rani početak, porasti za 90 odsto kod ljudi od 20 do 34 godine od 2010. do 2030. godine.
- Alchajmerova bolest i smanjen rizik od raka debelog creva povezani?
- Britanski naučnici razvijaju prvu vakcinu protiv raka debelog creva
- Ultra prerađena hrana izaziva kancer, doktori poručuju: "Mladi sve više obolevaju"
- "Sve može da bude kancerogeno": Mladi sve više obolevaju, doktor ističe o čemu povesti računa VIDEO
Nijedan uzrok nije identifikovan, ali se smatra da termički obrađena hrana igra ulogu jer sadrži masti, šećere i druge hemikalije koje dovode do upale u digestivnom traktu.
Vlasti poput Američkog udruženja za srce takođe sugerišu da nema dokaza da ulja iz semena u umerenim količinama izazivaju upalu.
U stvari, agencija je ranije ove godine saopštila da "nema razloga da se izbegavaju ulja iz semena i da ima mnogo razloga da ih konzumirate", jer mogu da smanje holesterol i rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.
Ali tim sa Univerziteta Južne Floride , koji je uradio najnoviju studiju, rekao je da Amerikanci konzumiraju previše "ovih loših ulja".
- Lekari otkrili misteriju porasta slučajeva raka kod mladih ljudi
- Većina ignoriše signale koje telo šalje: Ovo su četiri simptoma raka debelog creva
-
Osam simptoma raka debelog creva, proverite svoj "pivski" stomak
Prosečan Amerikanac troši skoro 130 dolara za ulja godišnje, prema nekim procenama, što je oko 1.000 puta više u poređenju sa 1950-im. Ulja iz semena su postala popularna u Sjedinjenim Državama nakon Drugog svetskog rata zahvaljujući napretku poljoprivrede.
Najnovija studija, objavljena u utorak u časopisu "Gut", posmatrala je 81 uzorak tumora pacijenata obolelih od kolorektalnog karcinoma starosti od 30 do 85 godina.
Nešto više od polovine pacijenata imalo je treći ili četvrti stadijum raka, dok je jedna trećina bila u stadijumu dva.
Tim je otkrio da pacijenti sa kolorektalnim karcinomom imaju značajno veći nivo bioaktivnih lipida nego zdravije masti u svojim tumorima.
Ulja semena prirodno sadrže masne kiseline, uključujući omega-6 i polinezasićene masne kiseline.
Ove masne kiseline se pretvaraju u bioaktivne lipide kroz složen biohemijski proces u semenu biljke.
Kada se konzumiraju, kiseline se sintetišu u delu biljne ćelije koji se zove plastid, koji proizvodi i skladišti hranu. To čini da se formiraju u masne kiseline dužeg lanca koje se nazivaju arahidonska kiselina. Enzimi zatim pretvaraju arahidonsku kiselinu u eikozanoide, vrstu bioaktivnog lipida.
Pronalaženje bioaktivnih lipida u debelom crevu sugeriše da ih je telo metabolizovalo, što se dešava konzumiranjem hrane koja sadrži omega-6 masne kiseline. Oni su povezani sa upalom u debelom crevu kada se konzumiraju u prekomernoj količini.
U slučaju raka debelog creva, zapaljenje uzrokuje da se ćelije konstantno cepaju i regenerišu u debelom crevu, što ih čini sklonijim greškama koje izazivaju rak kao što su mutacije.
Hronična upala takođe potiskuje sposobnost imunog sistema da uništi te abnormalne ćelije.
Dr Timoti Jetman, autor studije i profesor hirurgije na medicinskom fakultetu USF Health Morsani, rekao je:
"Dobro je poznato da pacijenti sa nezdravom ishranom imaju povećanu upalu u svojim telima. Sada vidimo ovu upalu u samim tumorima debelog creva, a rak je kao hronična rana koja neće zarastati - ako vaše telo živi od svakodnevne ultra-prerađene hrane, njegova sposobnost da zaceli tu ranu se smanjuje zbog upale i supresija imunog sistema koja na kraju omogućava raku da raste".
Istraživači sa Floride rekli su da s obzirom na nalaze, tretman fokusiran na rešavanje upale neprerađenim zdravim mastima poput ribljeg ulja može pomoći u obnavljanju mehanizama zarastanja rana.
Dr Jetman je rekao:
"Ovo ima potencijal da unese revoluciju u lečenju raka i prevazilaženju lekova kako bi se iskoristili prirodni procesi lečenja. To je vitalni korak ka rešavanju hronične upale i prevenciji bolesti pre nego što počnu".
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar