28.11.2024.
14:33
Nepušače duvanski dim ugrožava više nego pušače
Istraživanje stručnjaka Univerziteta u Splitu pokazuje povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu i veće štetne efekte kod te grupe ispitanika.
"Naši nalazi pokazuju da čak i trosatna izloženost pasivnom pušenju može značajno da poveća nivo nikotina i njegovih metabolita u urinu, što ukazuje na izloženost drugim štetnim sastojcima duvanskog dima", kažu Antonia Zečić, Bernarda Vazdar, Livia Slišković i Davorka Sutlović u zaključku teksta objavljenom u poslednjem broju časopisa "Arhiv za higijenu rada i toksikologiju", prenosi agencija Hina.
Istraživanje je obuhvatilo slučajni uzorak od 22 učesnika iz Splita i Kutine, od kojih 15 žena i sedam muškaraca prosečne starosti 24 godine. Među njima je bilo 17 nepušača i pet pušača.
Uzorci urina su prikupljeni od učesnika dva puta: pre odlaska u noćni klub i nakon prosečno provedenih 190 minuta u noćnom klubu i nakon spavanja u trajanju od šest sati.
Možda vas zanima
Nepušačka nacija: Samo pet odsto državljana ove zemlje puši cigarete
Potpredsednik za komunikacije i korporativne poslove u kompaniji Svidiš mač Patrik Hildingson kaže da u Švedskoj samo pet odsto građana konzumira cigarete.
7:55
21.11.2024.
7 d
Stiže pilula za odvikavanje od cigareta
Pilula "varnecilin", koja pomaže pri odvikavanju od cigareta, uskoro će biti dostupna u Engleskoj za osobe koje pokušavaju da prestanu da puše, saopštila je Nacionalna zdravstvena služba (NHS).
9:31
12.11.2024.
16 d
Istraživanje jasno pokazuje porast koncentracija nikotina, kotinina i 3HC (tri-hidroksi-kotinin) kod svih učesnika, ali je znatno veći porast primećen kod pušača nego kod nepušača za sva tri spoja.
Iako su apsolutni iznosi koncentracija nikotina, kotinina i 3HC kod pušača porasli znatno više, u odnosu porasta nije bilo bitne razlike, navodi se u istraživanju.
Koncentracije nikotina, kotinina i 3HC kod nepušača su porasle za 20,05, 18,7 i 16,18 nanograma po mililitru (ng/mL), dok su se kod pušača povećale za 177,24, 285,31 i 342,83 ng/mL.
Kada se izračuna razmera koncentracija između početne vrednosti i merenja nakon izlaganja, kod nepušača je nikotin porastao 14,74 puta, a nepušača 20,85 puta. Kotinin je kod nepušača porastao 1,86 puta, a kod pušača 2,41 puta, Međutim, nivo 3HC je bio veći kod nepušača, 3,80 prema 2,48 puta kod pušača.
Istraživači ukazuju na ograničenja istraživanja, s obzirom na to da je mali uzorak i na činjenicu da se nije moglo sprovesti u kontrolisanim uslovima, pa ga označavaju kao pilot-istraživanje. Međutim, upozoravaju da je ono jasno pokazalo znatno povećanje izloženosti pasivnom duvanskom dimu i veći rizik od njegovih štetnih učinaka kod nepušača koji posećuju noćne klubove.
Možda vas zanima
U Srbiji 15.000 ljudi godišnje umire od posledica pušenja
Više od trećine odraslih u Srbiji puši povremeno ili svakodnevno, dok je petina đaka uzrasta 11, 13 i 15 godina probala elektronske cigarete.
12:44
30.5.2024.
182 d
Jednostavna navika koja poboljšava zdravlje pluća
Kiseonik je neophodan celom organizmu kako bi pravilno funkcionisao.
10:40
26.4.2024.
216 d
Navode da Američko društvo inženjera grejanja, hlađenja i klimatizacije (ASHRAE) veruje da ventilacija ne može da spreči izloženost duvanskom dimu i da je jedini način zabrana pušenja u noćnim i sličnim klubovima.
Nalazi pozivaju na podizanje svesti o zdravstvenim rizicima izloženosti pasivnom pušenju, a posebno među pojedincima koji posećuju noćne klubove, zaključuje se u časopisu Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar