Aktuelno 4

19.11.2024.

17:15

Rak pluća dnevno odnese 30 života u Srbiji

Od karcinoma pluća u Srbiji dnevno oboli 20, dok život od ove bolesti izgubi 30 osoba, rečeno je na panel diskusiji "Udahni, tvoj je život" održanoj u Beogradu.

Izvor: Tanjug

Rak pluća dnevno odnese 30 života u Srbiji
Shutterstock/create jobs 51

Podeli:

Direktor Klinike za medikalnu onkologiju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS) Davorin Radosavljević izjavio je da je karcinom pluća vodeći uzrok smrtnosti u svetu.

Radosavljević navodi da je Srbija na vrhu u Evropi po broju obolelih od karcinoma pluća, ali da je broj smrtnih slučajeva sve manji iz godine u godinu i da su za to zaslužni lekari.
On dodaje da se karcinom pluća vezuje za veliko industrijsko zagađenje i za životne navike, poput konzumiranja cigareta, koje utiču na porast obolelih od ove bolesti.

Možda vas zanima

''Ne možemo govoriti o raku pluća, a ne spomenuti cigarete. Borba protiv pušenja je vodeća u prevenciji karcinoma pluća'', rekao je Radosavljević na panelu u organizaciji kompanije AstraZeneca.

Direktor Klinike za pulmologiju Mihailo Stjepanović navodi da je skrining za rano otkrivanje raka pluća započeo 7. novembra na teritoriji Beograda, ali se nada da će naredne godini biti dostupan i u ostatku Srbije.

''Rano otkrivanje bolesti je važno, jer tada možemo da uradimo nešto, odnosno možemo da ih operišemo kako bi se oni izlečili'', rekao je on.

Goran Stojanović iz Instituta za plućne bolesti Vojvodine istakao je da se na skriningu, 65 odsto karcinoma pluća otrkije u prvom i drugom stadijumu, kao i da se žene više odazivaju na poziv za skrining pluća.

Možda vas zanima

''Na skriningu smo otkrili i nekoliko maligniteta koji nisu karcinom pluća, već su bolesti drugih regija'', dodaje Stojanović.

Jelena Spasić iz IIORS ocenila je da je informisanost građana u vezi sa rakom pluća od velike važnosti za prevenciju ove bolesti.

''Građani veliki broj informacija dobijaju preko Interneta, a te informacije često mogu biti i pogrešne, kao i dezinformacije. Tako da, građanima prva adresa treba da budu lekari'', rekla je ona.

Ona ističe važnost dvosmerne komunikacije između pacijenta i porodice, kako bi proces lečenja bio što jednostavniji i da bi pacijent mogao da kroz dijagnozu prođe na zadovoljavajući način i sa tačnim informacijama.
 

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: