18.11.2024.
11:17
Bolovi u stomaku zbog virusa, ali i prejedanja: "Budite umereni" VIDEO
Doktorka ivana Stefanović iz Zavoda za urgentnu medicine Beograd istakla je da ljudi periodu slava često zovu zbog promlema sa mukom, povraćanjem i dijarejom.
U noći za nama ekipe Hitne pomoći je imala dosta posla, a doktorka Stefanović istakla je da sezona slava donosi i stomačne probleme.
"Ono što očekujemo ovih dana zato što je vreme slava, jeste da najviše zovu zbog muke, gađenja, povraćanja, dijareja. Traže savete, te smo dosta bili opterećeni zbog toga. Ako znate da već imate problem sa žučnom kesom pokušajte da budete umereni", objasnila je doktorka Stefanović.
Bitno je da sezona slava ne donese pojedincu ugrožavanje zdravlja zbog prekomerne upotrebe alkohola ili zbog neumerenosti u hrani.
Možda vas zanima
Nesnosan kašalj, glavobolje, temperatura: Domovi zdravlja puni, zaraženi i deca i odrasli, evo šta vlada
U Srbiji trenutno vladaju virusi koji napadaju i decu i odrasle, a zbog boravka u zatvorenom vrlo lako i brzo se šire.
11:22
29.10.2024.
84 d
Oglasila se Klinika "Laza Lazarević" posle epidemije: "Verovatno je reč o virusnoj infekciji"
U Klinici za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević" izbila je epidemija, a kako su domaći mediji naveli, na tegobe se žalilo skoro 50 pacijenata, a evo o čemu je reč.
12:33
8.11.2024.
74 d
Šta je stomačni virus?
Stomačni virus ili gastroenteritis predstavlja upalu gastrointestinalnog trakta izazvanu virusima. Dolazi do povećanja količine tečnosti u crevima, pre svega u debelom crevu, upaljeno tkivo ne može da apsorbuje vodu ni hranljive elemente, pa dolazi do dijareje. Kod dece u prvim godinama života, dijareja može biti tako teška da izazove dehidrataciju i potrebu za rehidratacijom u hospitalnim uslovima.
Najčešći virusi koji izazivaju "stomačni grip" su Rotavirus, Norovirus, Adenovirus.
Mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i povišena telesna temperatura su uobičajeni simptomi stomačnog virusa. Ali ako se pojavi krv u stolici ili prilikom povraćanja, masne stolice neprijatnog mirisa, morate se obratiti lekaru, kao i ako simptomi ne prolaze nakon par dana ili se čak pogoršavaju.
Simptomi su najizraženiji prvih nekoliko dana, nakon čega bi trebalo da počnu da se smiruju. (mada moguće je da traju i do deset dana). Najrizičnije grupe su mala deca, starije i iscrpljene osobe, osobe sa oslabljenim imunitetom, i oni koji provode dosta vremena u velikim kolektivima, kao i osobe koje žive u nehigijenskim uslovima ili ne vode dovoljno računa o higijeni.
Možda vas zanima
Ovo nikada ne biste trebali da radite kada ste prehlađeni
Postoje brojne preporuke šta raditi kada smo bolesni, ali postoje i oni saveti koji se fokusiraju na to šta ne činiti. Imunološkinja dr Ebru Karpuzoglu za portal People otkrila je šta nikako ne bismo smeli da činimo kada smo prehlađeni.
8:00
19.10.2024.
94 d
Osećate nadimanje ili gorušicu? Ovi simptomi ukazuju na bolesti creva
Zdravlje creva je izuzetno važno jer utiče na ostatak organizma. Simptomi nisu uvek očigledni, pa je najbolje da posetite lekara kako biste bili sigurni u dijagnozu i dalje lečenje.
8:02
11.11.2024.
71 d
Specifični lekovi ne postoje, ali postoji simptomatska terapija koja može da ublaži tegobe i ubrza vreme ozdravljenja. Zato se preporučuje odmor, lekovi za spuštanje temperature, voda, supe i čajevi da bi se sprečila dehidratacija, prilagođena ishrana (pirinač, kuvani krompir, tost, banane), kao i probiotici.
Treba izbegavati masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, alkohol, mleko i mlečne proizvode.
Za sprečavanje stomačnog virusa pre svega treba ojačati imunitet, unositi dovoljno vitamina i minerala, sprovoditi higijenske mere (češće pranje ruku i dezinfekcija predmeta i površina koje svakodnevno koristimo). Probiotici se u sezoni stomačnih virusa mogu uzimati i preventivno jer oni pomažu u održavanju dobrog zdravstvenog stanja, poboljšavaju imunološke funkcije održavajući normalnu želučano-crevnu funkciju.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar