Aktuelno 6

04.11.2024.

15:04

Nova pandemija pred vratima: Tihi ubica čije simptome kasno primetimo uzima maha VIDEO

Novembar je mesec borbe protiv dijabetes, a Svetska zdravstvena organizacija počela je da obeležava Svetski dan borbe protiv dijabetesa kao odgovor na rastuću zabrinutost zbog eskalacije zdravstvene opasnosti koju predstavlja dijabetes.

Izvor: B92.net

Nova pandemija pred vratima: Tihi ubica čije simptome kasno primetimo uzima maha VIDEO
Fotosr52/ Shutterstock

Podeli:

Svetski dan borbe protiv dijabetesa obeležava se svake godine 14. novembra, na rođendan Sera Frederika Bantinga, koji je 1922.godine zajedno sa Čarlsom Bestom otkrio insulin.

Kampanja skreće pažnju na pitanja od najveće važnosti za svet dijabetesa i drži dijabetes čvrsto u žiži javnosti.

Upravo se zato ističe važnost proveravanja nivoa šećera u krvi,

Ono što je glavno pitanje je kako da prepoznamo simptome dijabetesa.

Prof. dr Veroslava Stanković ističe sledeće:

"Dijabetes poprima karakteristike pandemije. Razlikujemo dijabetes tipš 1, koji je autoimuna bolest i koja se javlja u mlađem životnom dobu, do 30 godine. Tada pankreas zbog napada autoimunih tela propadaju beta ćelije, i on potpuno gubi svoju funkciju. Imamo dijabetes tipa 2, koji se javlja zbog gojaznosti", ističe dr Veroslava Stanković.

Ona takođe dodaje i da je bitno na vreme uočiti prve simptome dijabetesa.

"Prvi simptomi dijabetesa tipa 1 su gubitak težine, žeđ, noćno mokrenje, i na kraju, vrlo često, dolazi do gubitka svesti, kada se i prvi put otkrivaju simptomi. Međutim, dijabetes tipa 2 je lagani ubica koji može d atraje i do desetak godina a da ljudi nemaju nikakve simptome."

Doktorka ističe i da se često dešava da ljudima koji ne zanju da boluju od dijabetesa tipa 2 jutarnja glikemija često bude u granicama normale.

"Ipak, tada treba odraditi test opterećenja glukozom, takozvani OGTT test, uraditi tromesečni šećer, i na osnovu toga može da se otkrije da li postoji dijabetes ili ne."

Doktorka takođe govori o tome kada je najbolje početi sa proveravanjem da li imamo dijabetes ili ne.

"Kada je dijabetes tipa 2 u pitanju, treba stalno voditi računa o telesnoj masi. Ukoliko naglo dođe do povećanja iste, treba iskontrolisati prethodno navedene parametre. Ako ne, poželjno je jednom godišnje odraditi sistematski pregled - endokrinolog, kardiolog i to bi bilo dovoljno", ističe doktorka.

Izvor: Prva

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tokajev izdao naređenje: Spremajte se...

Kazahstanski predsednik Kasim-Džomart Tokajev izdao naređenje da se izvrše mere za obezbeđivanje sigurnosti ključnih vojnih i civilnih objekata zbog pogoršanja situacije oko Ukrajine.

13:38

22.11.2024.

1 d

Politika

Preminuo Dragan Marković Palma

Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.

19:39

22.11.2024.

1 d

Podeli: