Aktuelno 3

27.10.2024.

14:26

Mladi dijabetičari imaju četiri puta veći rizik od fatalnog ishoda

Osobe mlađe od 40 godina kojima je dijagnostikovan dijabetes tipa 2, imaju stopu smrtnosti četiri puta veću od opšte populacije, pokazuje istraživanje.

Izvor: Blic.rs

Mladi dijabetičari imaju četiri puta veći rizik od fatalnog ishoda
Shutterstock/iHumnoi

Podeli:

Takođe, kod mlađih dijabetičara veći je rizik od razvoja komplikacija dijabetesa, kao što su slepilo, amputacija ekstremiteta i otkazivanje bubrega.

Istraživači sa Univerziteta u Oksfordu u Velikoj Britaniji, analizirali su podatke o 4.550 novodijagnostikovanih dijabetičara starosti od 25 do 65 godina, praćeni tokom perioda do 30 godina.

Analiza je otkrila da odrasli kod kojih se kasnije tokom života dijagnostikuje dijabetes tipa 2, imaju jedan i po puta veći rizik od smrti u poređenju sa opštom populacijom.

Međutim, situacija se drastično menja pacijenata kojima je dijagnostikovan dijabetes tipa 2 pre 40. godine. Naime, kod njih je rizik od smrtnosti četiri puta veći u odnosu na opštu populaciju, pokazuje istraživanje oksfordskih naučnika.

 

Agresivniji tok bolesti i opasnije komplikacije

Takođe, kod mlađih dijabetičara je bolest obično agresivnija. Kako je pokazalo istraživanje, pacijenti kojima je dijabetes tip 2 dijagnostikovan pre 40. godine takođe su imali veću stopu komplikacija povezanih sa dijabetesom, posebno mikrovaskularnih bolesti kao što su oštećenje oka i otkazivanje bubrega.

Osim toga, dijagnoza dijabetesa u ranijoj dobi je takođe bila povezana sa konstantno lošijom kontrolom šećera u krvi.

"Tokom poslednjih 30 godina, broj mladih odraslih osoba kojima je dijagnostikovan dijabetes tipa 2 značajno se povećao širom sveta. Dosadašnji dokazi sugerišu da dijabetes tipa 2 sa mlađim početkom, koji karakteriše ranije i duže izlaganje visokim nivoima glukoze u krvi, može biti agresivniji od bolesti kasnije", rekla je profesorka Amanda Adler, koautorka studije, te dodala:

"Ovo može uključivati brže pogoršanje funkcije beta ćelija - ćelija u pankreasu koje proizvode i oslobađaju insulin - i veći rizik od komplikacija kao što su kardiovaskularne i bubrežne bolesti."

 

Hitan apel lekara

Istraživači naglašavaju da su njihovi nalazi ističu potrebu da se poboljša briga za ove pacijente i razviju novi lekovi koji mogu smanjiti štetu.

"Hitno su nam potrebna klinička ispitivanja fokusirana na mlade ljude, kako bismo razvili prilagođene tretmane koji sprečavaju ili odlažu komplikacije, poput bolesti bubrega i srca, i što je najvažnije, smanjuju rizik od prerane smrti", poručuje dr Beril Lin, glavni autor studije.

Nalazi su objavljeni u časopisu "The Lancet Diabetes and Endocrinology", prenosi "Daily mail".

Svaka deseta osoba ima dijabetes

Dijabetes je pandemija 21. veka i predstavlja najveću hroničnu, nezaraznu bolest na svetu. Procenjuje se da svaki deseti čovek na planeti ima dijabetes, a naročito zabrinjava sve veći broj mladih među obolelima.

U Srbiji, prema statistici Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", ima oko 700.000 obolelih od dijabetesa, pri čemu većinu od oko 95 odsto čine oboleli od tipa 2. Svake godine više od 3.000 ljudi premine od dijabetesa u našoj zemlji.

Nelečeni dijabetes može da dovede do oboljenja srca, moždanog udara, bolesti bubrega, slepila i oštećenja nervnog sistema.

Najčešći simptomi dijabetesa tip 2:

  •     Povećana žeđ i glad
  •     Učestalo mokrenje
  •     Gubitak težine
  •     Zamućenje u vidu
  •     Sporo zarastanje rana
  •     Česte infekcije
  •     Osećaj trnjenja u šakama ili donjim ekstremitetima.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: