Aktuelno 1

23.09.2024.

12:42

Povišen holesterol mnogi zanemaruju, a on može biti koban

Većina populacije smatra da su povišene vrednosti lošeg holesterol (LDL) posledica grešaka u ishrani. Međutim, to ne mora da bude uvek slučaj.

Izvor: RTS

Povišen holesterol mnogi zanemaruju, a on može biti koban
Shutterstock/Jarun Ontakrai

Podeli:

Naime, jedan od 250 stanovnika ima takozvanu genetsku grešku, koja se nasleđuje, a zbog koje organizam sam sintetiše velike količine holesterola.

Gošća Jutarnjeg programana RTS-u, endokrinolog prof. dr Katarina Lalić, istakla je da osobe koje imaju familijarnu hiperholesterolemiju su u većem riziku za razvoj kardiovaskularnih bolesti pre svega srčanog udara i ateroskleroze.

Kada se govori o holesterolu problem je što povišeni nivoi ne daju nikakve tegobe i simptome, ističe prof. dr Katarina Lalić, endokrinolog iz Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.

Zato je važno da proveravamo i znamo te vrednosti, posebno lipoproteina niske gustine (LDL), takozvanog lošeg holesterola.

"Kod osoba koje imaju ovaj poremećaj, nivo holesterola je visok od ranog detinjstva i što smo duže izloženi tom visokom holesterolu, rizik za aterosklerozu, za srčani udar je sve veći. U tome je u stvari značaj skrininga, odnosno ranog otkrivanja, jer često smo skloni da kažemo, 'pa dobro, taj holesterol malo je povišen, sad ću ja to malo dijetom, ali ova bolest ne može da se reguliše dijetom", ističe profesorka.

Naš organizam stvara holesterol koji je važna gradivna materija i bez koje ne bismo mogli da živimo, i zbog toga se oko 80 odsto dnevnih potreba za holesterolom sintetiše u našem organizmu, objašnjava doktorka.

"Dakle, ne moramo da ga unosimo uopšte. Možemo da budemo vegani i vegetarijanci jer organizam sam stvara holesterol. U čemu je greška? Greška je u tome što mi nasleđujemo gen za holesterol od oca ili od majke. Ukoliko neko u porodnici to ima, rizik za potomstvo je 50 – 50 odsto da li će dobiti ili ne povišene vrednosti holesterola."

Što je duža izloženost krvnih sudova povišenim vrednostima holesterola, dodaje doktorka, to je rizik mnogo veći. Većina pacijenata koji pre 55. godine života imaju infarkt, aterosklerozu ili mora da im se izvrši bajpas, uglavnom su osobe koje imaju genetski holesterol a da to ne znaju.

Koje su dobre vrednosti holesterola

Prof. dr Katarina Lalić napominje da su referentne vrednosti holesterola koje stoje u laboratorijskim izveštajima uglavnom zastarele.

"Ono što sada važi je da je nivo holesterola bitno proceniti jer nije za svakoga isto. Osobe koje su u niskom kardiovaskularnom riziku – zdrave, mlađe, nisu gojazni, nemaju hipertenziju, ne puše i tako dalje, nemaju naslednih bolesti u porodici, za takve osobe, LDL holesterol može da bude i do tri. Ali za one koji imaju već i rizik, ili su imali infarkt, danas se smate da treba da bude jako nisko, čak 1,4", objašnjava doktorka.

Zato ne bi trebalo da sami tumačimo rezultate analize krvi već da se obratimo lekaru. Kod ljudi koji imaju familijarnu hiperholeserolemiju vrlo je važno i to što kada se otkrije jedan pacijent, znači da se otkriva cela porodica, napominje prof. dr Lalić.

 

Terapija povišenih vrednosti holesterola

Lekovi za terapiju povišenih vrednosti holesterola postoje i u upotrebi su poslednjih 40 godina. Dijeta kod pacijenata sa familijarnom hiperholesterolemijom može da reguliše samo 20 odsto, jer preostalih 80 odsto holesterola sintetiše organizam sam.

Međutim, kod osoba koje nemaju genetski holesterol, ishrana je dominantni razlog nastanka povišenih vrednosti.

"Zato, ako ne znate koliki vam je holesterol, molim vas, uradite to, ništa ne boli, to je najobičnija laboratorijska analiza, a mnogo će vam reći o vašem zdravlju", savetuje prof. dr Katarina Lalić sa Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, na kraju gostovanja u Jutarnjem programu na RTS-u.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: