Aktuelno 0

03.09.2024.

16:50

Bolesti se šire Srbijom: Novi slučajevi opasnog virusa

Na osnovu podataka dostavljenih Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut” na teritoriji Republike Srbije do 2.9.2024. godine registrovano je 28 autohtonih slučajeva obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji.

Izvor: B92.net

Bolesti se šire Srbijom: Novi slučajevi opasnog virusa
shutterstock/Fotosr52

Podeli:

Prijavljeni slučajevi su sa teritorije: Grada Beograda (pet slučajeva), Južnobanatskog (pet slučajeva), Podunavskog (četiri slučaja), Južnobačkog (četiri slučaja), Srednjobanatskog (dva slučaja), Zapadnobačkog (dva slučaja)  Severnobačkog (jedan slučaj),  Braničevskog (jedan slučaj), Mačvanskog (jedan slučaj), Raškog (jedan slučaj), Severnobanatskog (jedan slučaj) i Šumadijskog (jedan slučaj) okruga. Od ukupnog broja obolelih 20 osoba je muškog, dok je osam ženskog pola. Prosečna starost obolelih je 59,14 godina.

Na teritoriji Mačvanskog okruga registrovan je i jedan slučaj groznice Zapadnog Nila sa verovatnim mestom zaražavanja u Grčkoj.

Takođe, u Srbiji su tokom avgusta meseca registrovana su 93 slučaja morbila i 1466 slučajeva zaraženih velikim kašljem (pertusisom) kod kojih je dijagnoza postavljena od početka 2024. godine.

U sezoni nadzora 2024. godine, do 28.8.2024. godine u državama Evropske unije (EU) i Evropske ekonomske zajednice (EEZ) prijavljena su 283 slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji, i to u: Grčkoj (89), Italiji (104), Španiji (15), Francuskoj (devet), Mađarskoj (21), Austriji (13), Rumuniji (26), Hrvatskoj (četiri), Nemačkoj (jedan) i Bugarskoj (jedan). Van EU/EEZ slučajevi GZN se registruju i u Albaniji.

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra meseca.

U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, preporučuje se primena mera lične zaštite od uboda komaraca, i to:

  •     Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom.
  •     Nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje.
  •     Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću.
  •     Izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.
  •     Upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta.
  •     Redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru.
  •     Po mogućstvu boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.
  •     Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.
  •     Smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, što se postiže isušivanjem izvora stajaće vode. Na taj način smanjuje se broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja. Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki. Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu.
  •     U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom području, obavezno se pridržavati svih navedenih mera prevencije.
  •     U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji su kompatibilni sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javiti izabranom lekaru.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: