Aktuelno 1

22.08.2024.

8:04

Regeneriše jetru, bubrege i snižava pritisak: Ovaj napitak je vitaminska "bomba"

Hipertenzija, odnosno visoki krvni pritisak, potencijalno je opasno stanje.

Izvor: b92.net/index.hr

Regeneriše jetru, bubrege i snižava pritisak: Ovaj napitak je vitaminska "bomba"
Esin Deniz/Shutterstock

Podeli:

Ako osoba ima visoki krvni pritisak, to znači da njeno srce mora da radi više nego inače kako bi pumpalo krv.

S vremenom to stvara dodatni pritisak na srce, krvne sudove i druge organe. Osim toga, ako se ne leči, može imati ozbiljne posledice, kao što su moždani i srčani udari.

Poznato je da je ishrana glavni faktor koji doprinosi hipertenziji, a hrana sa visokim udelom soli jedan je od glavnih krivaca.

To je zato što so pomaže telu da zadržava vodu, podižući krvni pritisak. Međutim, ono što jedemo i pijemo može imati i suprotan učinak.

Prema istraživanju iz 2015., piće napravljeno od korenastog povrća moglo bi da snizi visoki krvni pritisak ako se konzumira svakodnevno.

Tim sa Univerziteta Queen Mary u Londonu otkrio je da svakodnevno ispijanje soka od cvekle ima značajan učinak na krvni pritisak. Otkrili su da čaša soka od cvekle od 250 mililitara rezultira prosečnim smanjenjem krvnog pritiska za oko 8/4 mmHg.

Mnogi učesnici studije videli su da su se nivoi njihovog krvnog pritiska vratili u siguran raspon.

Istraživači su rekli da je to značajno jer se smatra da svako povećanje krvnog pritiska od 2 mmHg povećava verovatnost smrti od srčanih bolesti za sedam odsto, i moždanog udara za deset odsto.

Nitrati koji se nalaze u soku od cvekle snižavaju sistolni krvni pritisak

Prednosti cvekle u snižavanju krvnog pritiska povezane su sa visokim nivoima dijetalnih nitrata pronađenih u ovoj biljci.

Glavna autorka studije, profesorka Amrita Ahluvalia, objasnila je:

"Bolesti srca i krvnih sudova, koje mogu uzrokovati srčani i moždani udar, i dalje su najveći uzrok smrti širom sveta. Međutim, za razliku od nekih drugih ozbiljnih bolesti, imamo sreću što možemo da pravimo određene promene u načinu života koje dramatično poboljšavaju zdravlje našeg srca i krvnih sudova. Ovo istraživanje pokazalo je da dnevni unos anorganskih nitrata može biti jednako učinkovit kao medicinska intervencija za snižavanje krvnog pritiska, a najbolje je što ih možemo pronaći u cvekli i drugom lisnatom povrću."

Nedavno objavljen rad došao je do sličnog zaključka. Meta-analiza, objavljena 2022. godine, pregledala je sedam postojećih studija i zaključila da nitrati, koji se nalaze u soku od cvekle, snižavaju sistolni krvni pritisak.

Zaključeno je da je dnevna konzumacija soka tokom 60 dana dala najbolje rezultate.

Pored toga, sok od cvekle dobar je za krvnu sliku, za imunitet, ali i za jetru.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: