Aktuelno 6

17.07.2024.

21:07

Naučnici testirali lek na miševima: Produžili im život za 25 odsto, a sada će se isprobati i kod ljudi

Naučnici su miševima dali lek koji im je uspešno produžio životni vek za 25 odsto, a stručnjaci se nadaju da bi isti metod mogao da pomogne u usporavanju starenja kod ljudi.

Izvor: Index.hr

Naučnici testirali lek na miševima: Produžili im život za 25 odsto, a sada će se isprobati i kod ljudi
Shutterstock/Gorodenkoff

Podeli:

Tretirani miševi dobili su nadimak "ostareli supermodeli" zbog svog mladalačkog izgleda. Bili su zdraviji, jači i imali manje raka od svojih vršnjaka koji nisu dobijali lek.

Lek se već testira na ljudima, ali se još ne zna da li će imati isti efekat kao na životinje.

Naučnici iz laboratorije MRC Medical Science Laboratory na Imperial College London i Duke-NUS Medical School u ​​Singapuru, istraživali su protein interleukin-11, čiji se nivoi povećavaju tokom starenja, što doprinosi većem nivou upalnih procesa. Naime, stručnjaci smatraju da on sadrži nekoliko bioloških prekidača koji kontrolišu tempo starenja. 

Možda vas zanima

Bolesti

Otkriveno: Talk je verovatno kancerogen

Agencija za rak Svetske zdravstvene organizacije danas je ocenila da je talk prah "verovatno kancerogen" za ljude, međutim nezavisni stručnjak upozorava da tu objavu ne bi trebalo na prvu pogrešno tumačiti i shvatiti kao nešto što služi kao konačan dokaz.

21:33

5.7.2024.

138 d

Dva eksperimenta

Uradili su dva eksperimenta. U prvom su genetski modifikovali miševe tako da više ne mogu da proizvode interleukin-11. Tokom drugog, čekali su da miševi budu stari 75 nedelja (što je otprilike ekvivalentno ljudskoj starosti od 55 godina), a zatim su im redovno davali lek koji uklanja pomenuti protein iz njihovih tela. 

Rezultati istraživanja su pokazali da je životni vek miševa produžen za 20 do 25 odsto u zavisnosti od eksperimenta i pola miševa. Iako stari laboratorijski miševi često umiru od raka, oni kod kojih je uklonjen interleukin-11 nisu tako često razvili rak.

Životinje su takođe imale poboljšanu funkciju mišića, bile su mršavije i imale su zdravije krzno. Ali pitanje je šta bi se desilo kada bi se ista metoda primenila na ljude, piše BBC.

Možda vas zanima

"Lek bi mogao biti bezbedan za upotrebu"

Naime, interleukin-11 igra ulogu u ranoj razvojnoj fazi života. Oni koji su rođeni bez sposobnosti da proizvode ovaj protein imaju probleme sa zglobovima, nicanjem zuba, ožiljcima i formiranjem kostiju u lobanji. Naučnici veruju da interleukin-11 igra negativnu ulogu u podsticanju starenja tokom odraslog doba čoveka. 

Lek, ili antitelo koje napada interleukin-11, trenutno se testira na pacijentima sa plućnom fibrozom, tokom koje se formiraju ožiljci na plućima, što otežava disanje. Klinički naučnik Stjuart Kuk sa Univerziteta Imperijal koledža u Londonu navodi da dosadašnji podaci pokazuju da bi lek mogao biti bezbedan za upotrebu. 

Istraživanje pod nazivom  Inhibition of IL-11 signalling extends mammalian healthspan and lifespan objavljeno je u časopisu Nature.

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: