Aktuelno 2

27.03.2025.

19:38

Kineski lekari prvi u svetu moždano mrtvom čoveku presadili modifikovanu svinjsku jetru FOTO

Vest su objavili naučnici iz vojnog medicinskog univerziteta u Sijanu u severozapadnoj Kini.

Izvor: B92.net

Kineski lekari prvi u svetu moždano mrtvom čoveku presadili modifikovanu svinjsku jetru FOTO
Shutterstock/ViewStock

Podeli:

Kineski lekari vojno-medicinskog univerziteta u Sijanu koristili su jetru minijaturne svinje, koja je bila genetski modifikovana kako bi umanjili rizik od odbacivanja organa.

Genetski modifikovanu svinjsku jertu presadili su u organizam osobe bez kognitivnih funkcija (moždano mrtav pacijent) i jetra je uspešno proizvela žuč i održala stabilan protok krvi.


Naredih 10 dana lerkari su pratili kolika je sposobnost jetre u obavljanju osnovne funkcije, protoku krvi i kakav je njen imuno i upalni odgovor.

Potencijalni način lečenja pacijenata

Istraživači se nadaju da bi se na ovaj način u budućnosti mogli lečiti pacijenati kojima je otkazal jetra, a koji čekaju organe ljudskih donora.

"Jetra koju smo uzeli iz genetski modifikovane svinje vrlo je dobro funkcionisala u ljudskom telu. To je veliko dostignuće, Ova je operacija bila zaista uspešna", rekao je profesor Lin Vang, autor studije čiji su rezultati objavljeni u časopisu Nature.

"Pratili smo protok krvi u različitim venama i arterijama. Sve je vrlo dobro funkcionisalo", rekao je Vang.

Eksperiment je prekinut nakon deset dana jer su tako želeli članovi porodice pacijenta.

Modifikovali šest gena

Da bi se poboljšala kompatibilnost s ljudskom jetrom, a u svrhu presađivanja, naučnici su modifikovali šest gena. Rezultati upućuju na to da takva modifikovana jetra može da funkcioniše u ljudskom organizmu, ali za dugoročan ishod potrebno je sprovesti dodatna istraživanja, navedeno je u studiji.

Vang je izrazio želju da se u budućnosti sprovedu dodatna istraživanja i na ljudima koji nisu proglašeni moždano mrtvim, ali upozorio je na brojne komplikacije i "brojna striktna pravila" takvih operacija.

Rafael Matesanz, osnivač špansske Nacionalne organizacije za transplantaciju istakao je da je "to prvi slučaj transplantacije genetski modifikovane svinjske jetre u organizam moždano mrtvog čoveka u svetu."

"Krajnji cilj eksperimenta nije bio realiziovati standardnu, uobičajenu ​​transplantaciju jetre, već mu je svrha bila da pokaže da se ovim operativnim zahvatom može iskoristiti svinjska jetru kao svojevrstan 'premosni organ' u slučajevima akutnog otkazivanja jetre, odnosno dok se čeka ljudski organ za konačnu transplantaciju", rekao je Matesanz.

Transplantacija jetre najdelotvorniji je način lečenja krajnjeg stadijuma bolesti jetre, ali potražnja za donorskim organima daleko premašuje ponudu.

Svinje se smatraju najboljim alternativnim izvorom organa zbog kompatibilnosti s ljudskim, kada je reč o fiziološkoj funkciji i veličini.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: