18.02.2025.
21:22
Alkohol izaziva rak: SZO zahteva samo jedno
Alkohol je uzrok više od 200 bolesti, uključujući najmanje sedam vrsta karcinoma.

Alkohol, u bilo kojoj količini, je faktor rizika za više od 200 bolesti, uključujući najmanje sedam vrsta raka. Zbog toga je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) predložila da evropske zemlje dodaju etiketu na flaše alkohola, naglašavajući zdravstvene rizike.
Etiketa na flaši, kao na primer ona koja se nalazi na paklici cigareta, najjednostavniji je i najneposredniji način da se građanima prenesu informacije o mogućim rizicima. A prema SZO, ove oznake bi trebalo da budu obavezne i na flašama alkohola.
Stručnjaci apeluju da alkoholne boce treba da budu označene zdravstvenim rizicima, posebno onima koji se odnose na rak. Ne samo žestoka pića, već i pivo i vino. Bilo koja količina alkohola, u stvari, može biti štetna.
- Alkohol utiče na nivo šećera u krvi, posebno je loša jedna kombinacija
- Britanci obaraju rekorde: Istorijska stopa smrtnosti od alkohola
- Da li su jedno pivo ili rakijica zaista dobri za zdravlje?
Evropska unija je već pokrenula sveobuhvatni plan protiv raka početkom 2021. godine, a među ciljevima je i "smanjenje štetne upotrebe alkohola za najmanje 10 odsto do 2025. godine". Predlog je ponovo pokrenula Svetska zdravstvena organizacija, a posebno evropski ogranak SZO, koji je objavio novi izveštaj o ovoj temi.
Alkohol izaziva sedam vrsta raka
Kao što je SZO istakla, konzumiranje alkohola je glavni uzrok više od 200 bolesti, uključujući najmanje sedam vrsta karcinoma:
- Rak usne duplje
- Rak ždrela
- Rak jednjaka
- Rak jetre
- Rak grkljana
- Rak debelog creva ili rektuma (završnog dela debelog creva)
- Rak dojke
I mala količina alkohola može da bude fatalna
Opšte je poznato da je alkohol toksin, a takođe su vrlo poznate teške posledice do kojih dovodi – počev od fatalnih nesreća, bolesti jetre i mnogih vrsta raka. Čak i male količine alkohola mogu biti opasne, zbog čega je Svetska zdravstvena organizacija objavila da "ne postoji bezbedna količina alkohola koja ne utiče na zdravlje".
Alkoholizam je najrasprostranjenija bolest zavisnosti, procenjuje se da u svetu između 10 – 15 odsto odrasle populacije pati od alkoholizma. Konzumiranje alkohola je povezano sa mnogobrojnim bolestima, među kojima su najčešće:
- oboljenja jetre (ciroza jetre, često i hepatitis B i C)
- oboljenja pankreasa
- oštećenja srca i krvnih sudova
- oštećenja želuca
- nervni sistem i druga neurološka oštećenja
Kakvu štetu nanosi alkohol i koliko se pije u Evropi?
U 2019. godini, sedam od deset zemalja sa najvećom potrošnjom alkohola po glavi stanovnika u svetu bilo je u Evropskoj uniji. U proseku, svaki građanin EU je tokom godine popio oko jedanaest litara čistog alkohola. Svetski prosek je bio skoro upola manji, nešto manje od šest litara. Italija je bila između njih, sa oko osam litara. Vrhunac je zabeležen u Rumuniji, sa 17 litara. Slede Češka i Letonija sa 13, zatim Nemačka nešto iznad 12. Francuska i Španija bile su blizu evropskog proseka.
- Koliko pića može izazvati preranu smrt? Evo šta kaže izveštaj
- Mešanje alkohola i lekova opasno po zdravlje VIDEO
- 17 ključnih činjenica koje morate znati kako biste sačuvali zdravlje jetre
Ova velika konzumacija alkohola, naravno, nanosi štetu zdravlju. Takođe u 2019. godini u EU, više od jednog od dvadeset smrtnih slučajeva (među odraslima) umrlo je od uzroka povezanih sa alkoholom, skoro svaki četvrti u starosnoj grupi od 20 do 40 godina. Pored toga, karcinomi povezani sa alkoholom izazvali su skoro trećinu smrtnih slučajeva povezanih sa alkoholom.
"Jedan aspekt o kome se često govori je količina konzumiranog alkohola. Čaša vina, čujemo, ne škodi, a zapravo pomaže. U stvari, prema nama dostupnim naučnim podacima, "ne postoji sigurna količina alkohola za konzumiranje, s obzirom na rizik od raka", jasno je napisala SZO.
Posebno zabrinjava procenat mladih koji konzumiraju alkohol. Kada je reč o Srbiji, prema poslednjem istraživanju Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", čak 50 procenata mladih u Srbiji povremeno pije, 20 odsto njih se povremeno opija, a sedam odsto pije redovno.
Propisi postoje samo u četiri evropske zemlje
Do danas, svega četiri zemlje u Evropskoj uniji su donele zakone u vezi sa oznakama opasnosti po zdravlje na flašama alkohola: Francuska, Nemačka, Irska i Litvanija. Jedina zemlja koja posebno ima uslov u vezi sa rizikom od raka je Irska, a ovaj uslov će početi u maju 2026. godine.
Ipak, velika većina građana u Evropi podržava donošenje ovakvih zakona. Prema evropskom istraživanju sprovedenom 2022. godine, 78 odsto stanovnika EU podržava propise kojim bi na alkoholnim flašama stajala etiketa: "Izaziva rak".
Komentari 24
Pogledaj komentare Pošalji komentar