Prema navodima analitičke kompanije CCS Insight, koja je objavila analizu tehnološkog tržišta za naredne godine, ekrani koji se sami popravljaju mogli bi postati dostupni do 2028. godine.
Pomenuti ekrani bi koristili tehnologiju koja bi im omogućila da poprave manja oštećenja, poput ogrebotina, pukotina i udubljenja.
Tehnologija bi koristila nano premaz, koji bi se nalazio na površini displeja, a funkcionisao bi tako što bi pomoću vazduha kreirao materijal koji bi popunio oštećene tragove na displeju.
Ističe se da tehnologija ne bi bila u stanju da popravi velike pukotine, ali bi bila dovoljna da sredi probleme sa ogrebotinama ili manjim udubljenjima od nošenja u džepovima ili pada telefona.
Razne kompanije su ranije već pokušavale da implementiraju slične tehnologije. Tako je LG pre desetak godina predstavio G Flex koji je imao premaz za samoobnavljanje poleđine. Ipak, tehnologija nije u potpunosti funkcionisala, čak ni na G Flex 2 modelu iz 2015.
Motorola je 2017. patentirala upotrebu polimera za pamćenje oblika, pomoću materijala koji brzom promenom temperature menja oblik materijala i popravlja štetu na uređaju.
Naučnici iz Japana su iste godine kreirali novu vrstu stakla koja može da zaleči pukotine na sobnoj temperaturi, a telefon bi mogla da popravi jednostavnim pritiskom ruke.
Ostaje da se vidi koliko je tehnologija napredovala poslednjih godina, i šta od nje možemo da očekujemo do 2028.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare