Međutim, postoji još jedna prednost ove mobilne mreže za koju mnogi ne znaju - energetska efikasnost 5G infrastrukture. Kao i ostale industrije, i telekomonukacione kompanije bi trebalo da smanje emisiju štetnih gasova, a u isto vreme se očekuje i veliko povećanje prometa.
Upravo bi 5G mogao da bude jedno od oružja u borbi protiv klimatskih promena i ispunjenja zacrtanog cilja o nultoj emisiji štetnih gasova do 2050. godine, prenosi portal Zimo.
Zato i Forbs, upoređujući 5G i 4G mreže, naglašava kako bi ušteda sa 5G-om mogla da bude puno veća, zahvaljujući, između ostalog, i činjenici da se, kada nema mobilnog saobraćaja, bazne stanice mogu privremeno isključiti.
Bazne stanice odgovorne su za čak 57% prosečne potrošnje energije telekom industrije, a zanimljivo je da su stanice starije generacije trošile samo do 20% energije na prenos mobilnih podataka, dok se ostala potrošnja odnosila na gubitak toplote, baterijske jedinice, neefikasno hlađenje itd.
Korišćenjem modernih tehnologija kao što su edge i cloud computing, kao i naprednih analitika baziranih na veštačkoj inteligenciji i drugim tehnologijama, 5G pruža platformu zahvaljujući kojoj industrije i gradovi mogu da postanu energetski efikasniji.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 26
Pogledaj komentare