Tehnopolis

Četvrtak, 28.01.2016.

09:10

Kompjuter pobedio čoveka u najkompleksnijoj igri na svetu

Poslednji veliki okršaj čoveka i mašine desio se 1997. godine, kada je kompjuter Deep Blue kompanije IBM pobedio šahovskog velemajstora Garija Kasparova.

Izvor: Independent

Kompjuter pobedio čoveka u najkompleksnijoj igri na svetu
Foto: Thinkstock

Partija koju su odigrali Kasparov i Deep Blue smatrana je poslednjim velikim izazovom između čoveka i mašine sve do danas, kada je kompjuterski program po prvi put u istoriji pobedio profesionalnog igrača u kineskoj drevnoj misaonoj igri go. Smatralo se da ovakav sled događaja neće proisteći bar u narednih 10 godina, piše "Independent".

Go je znatno složenija igra od šaha, a zbog neograničenog broja potencijalnih poteza predstavlja najkompleksniju igru na tabli. Profesionalci su zato bili vrlo iznenađeni kada su otkrili da su naučnici osmislili AI algoritme koji su naučili kompjuter kako da pobedi evropskog vrhunskog igrača.

Program po imenu AlphaGo, pobedio je bez ikakvog hendikepa ili prednosti evropskog šampiona Fana Huija sa rezultatom 5:0. Mečevi su odigrani prošlog oktobra, ali to je otkriveno tek nedavno, u naučnoj studiji o potezima i algoritmima koja je objavljena prekjuče u časopisu Nature.

Pravila u gou

Pravila ove igre su jednostavna. Dva igrača – jedan beli, jedan crni – počinju igru na praznoj tabli, na kojoj naizmenično postavljaju bele i crne “kamenove”, jedan po jedan. Kamenje se postavlja na tačkama ukrštanja linija (ne na praznim poljima), a svaka ukrsnica predstavlja jedan bod. Odigrani potez nije moguće povući, svaki kamen ostaje na poziciji na koju je postavljen. Cilj je osvojiti što veću teritoriju, ali ujedno i odbraniti svoju. Moguće je ‘pojesti’ protivnikovu grupu tako što ćete je okružiti svojim kamenjem, pa neće imati gde više da se širi.

Slabiji igrači mogu lako igrati go sa iskusnijim igračima, korišćenjem hendikep sistema. Slabiji igrač na početku igre na tablu postavlja nekoliko kamenova, zahvaljujući čemu stiče određenu prednost.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

35 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gasprom besan: Evropo, što to radiš?!

Zemlje EU veštački uništavaju potražnju gasa na štetu sopstvenih ekonomija, što će dovesti do daljeg pada potrošnje gasa u Evropi i zatvaranja energetski intenzivnih industrija, saopšteno je iz Gasproma.

19:08

16.11.2024.

20 h

Podeli: