Testovi 8

18.01.2025.

10:18

Honor Magic 7 Pro – Barjaktar budućnosti

Honor Magic 7 Pro je ovih dana imao evropsku premijeru u Sloveniji, gde sam imao priliku i da ga isprobam. Kao najveće unapređenje izdvajaju se kamera i AI, a celu recenziju pročitajte u nastavku.

Autor: Jovan Đurić

Jovan Đurić
Honor Magic 7 Pro – Barjaktar budućnosti
Jovan Đurić

Podeli:

Da krenemo od osnovnih informacija – Honor Magic 7 Pro je ovogodišnji flegšip kineske kompanije i, mislim da se slobodno može reći, najbolji telefon koji su do sad napravili.

Što se tiče dizajna, ove godine je eko koža zamenjena staklom, a na testu smo imali telefon u Lunar Shadow Gray boji. Inspiracija za ovu nijansu je, kako kažu iz Honora, čovekovo sletanje na Mesec i pomeranje ljudskih mogućnosti (dolazi još u crnoj i svetloplavoj).

Zadnje kamere su smeštene u gornjoj polovini telefona, na sredini, u okvir koji nije potpuno okrugao ali ni potpuno četvrtast.

Kvadratura kruga se uglavnom isplatila i dizajn je pomalo futuristički, a opet imate osećaj kao da ste ga već negde videli. U svakom slučaju, biće vam potrebno neko vreme da se naviknete, ali u suštini ništa nemam da zamerim samom dizajnu kamera i sočiva.

Da ne davim sa brojkama, reći ću osnovne - dimenzije su 162.7 x 77.1 x 8.8 mm i težina je 223 grama.

Ekran je pomalo zaobljen na ivicama – tačnije, nije zaobljen sam ekran, već onaj deo ekrana koji ulazi u kućište telefona, što je malo čudno ali opet premijum osećaj kad ga koristite.

Presvučen je NanoCrystal Shield tehnologijom uz sertifikate zaštite IP68 i IP69, što znači da nije baš neuništiv ali je dosta blizu toga (mada svejedno, u pitanju je flegšip telefon koji nema potrebe da maltretirate ekstremnim uslovima).

Zvučnik je stereo, i tu je Honor takođe odradio majstorski posao, dok se sa gornje prednje strane ekrana nalazi prostor u kom je smeštena selfi kamera, tako da je bar to standardna stvar.

Elitni čip za elitni telefon

U srcu Honor Magic 7 Pro nalazi se najbolji procesor za telefone koji trenutno postoji - Snapdragon 8 Elite. Ovaj čip je zaslužan za skoro pa besprekoran rad, optimizaciju veštačke inteligencije, ali i baterije koja je takođe na zavidnom nivou.

Na testovima koji koriste telefone u ekstremnim uslovima, Magic 7 Pro se u segmentu izdržljivosti baterije pokazao prilično dobro. Na našem testu, bez problema je mogao da izdrži sve zahtevne video-igre i druge aplikacije, s tim što se povremeno zagreje ali nije ni čudo s obzirom na to koliko smo ga jako terali (Genshin Impact, CoD, CarX Street... sve je radilo bez ikakvih problema).

Pre ili kasnije, istina je da će se telefon malo zagrejati ako ga koristite za neke zahtevne radnje ali je baterija od 5.720 mAh i dalje prilično dobro optimizovana, i u saradnji sa Snapdragon 8 Elite i Honor E2 čipom pruža vam sasvim dovoljno.

Honor Magic 7 Pro – Barjaktar budućnosti
Jovan Đurić

Sve ove dane koliko sam imao priliku da ga koristim, bio mi je primarni telefon. S obzirom na to da gotovo da nisam ni imao gde da ga punim, jer sam stalno bio u pokretu, mogu vam reći da mu je baterija na zavidnom nivou – ujutru ga skinem s punjača, i nakon celog dana fotkanja, videa itd, imao je oko 60 posto uveče kad se vratim u hotel.

Na čelu povorke

Mada je Honor Magic 6 Pro već doneo na sličan način veštačku inteligenciju kineskom brendu, novi model je znatno unapredio čitavu AI priču učeći na njegovim greškama, ali i na greškama konkurencije.

Još nemam pojma dokle će čitava saga sa veštačkom inteligencijom doterati, odnosno šta ćemo sve moći da uradimo i koliko će nam biti korisno za svakodnevni život, ali moglo bi se reći da će Honor, uz možda još par brendova, biti za zastavom na čelu povorke koja nam donosi novu eru čovečanstva.

Kod Honor Magic 7 Pro modela, veštačka inteligencija je primenjena u MagicOS 9.0 softveru koji radi na Androidu 15.

Za početak, tu je Magic Portal koji smo već dobili u nekim prethodnim verzijama Honor uređaja, ali je sada tako postavljen da je dobio još više funkcija i kompatibilan je sa još više aplikacija. Na primer, radi tako što možete da pretražite nešto na Guglu, zaokružite predmet prstom i telefon će vam izbaciti spisak stvari koje možete sa slikom da uradite.

Izvor: Jovan Đurić

Tu su još neke funkcije koje mogu da vam pomognu u produktivnosti i svakodnevnom korišćenju telefona, poput AI prevodioca koji radi u realnom vremenu (govori srpski da te ceo svet razume) ili AI beleški.

Morao bih da pomenem i Google Gemini, asistenta koji stavrno može da olakša život nekim laganim sitnicama koje zapravo štede više vremena nego što se čini. Na primer, isprobao sam ga tako što sam pustio video-snimak kuvanja i iskoristio Gemini da mi izlista recept koji se u videu pominje.

Kamere - e sad ću da ga hvalim

Došli smo do segmenta koji verovatno nikad neću moći da vam dočaram putem teksta - stvari koje je Honor uradio sa kamerama na ovom telefonu su van svake pameti.

Ako ste bili u Sloveniji ili makar videli neke slike, znate da su tamo pejzaži kao naslikani – nas je na ovom putu i vreme poslužilo (osim povremene magle) pa mogu da vam prenesem bar deo atmosfere putem fotografija koje Magic 7 Pro pravi.

U sve je upleten AI Honor Falcon sistem kamera, a pogledajte sad ovu kombinaciju: glavna kamera od 50MP, Wide kamera takođe od 50MP i - bubnjeve molim -  Telefoto kamera od suludih 200MP. Selfi kamera takođe ima 50MP.

Kad se sve ovo ukombinuje sa veštačkom inteligencijom i AI mogućnostima, dobijaju se fotografije kakve ćete videti u nastavku teksta. Samo da napomenem - ništa od ovoga nije provučeno kroz bilo kakav spoljni editor, čak ni kroz editor telefona nakon fotografisanja.

Da ne nabrajam sad ovde sve režime koje možete da odaberete, izdvojiću nekoliko. Najbolji utisak je na mene ostavio Portrait režim (do 6x) kao i neverovatno dobar zoom. Kad pređete 30x zoom, aktivira se AI Zoom funkcija koja vam izoštrava sliku, a dodatno, imate i režime koji se mogu odabrati u zavisnosti od toga šta fotografišete.

Takođe, u uslovima slabog osvetljenja, Night režim odrađuje sve što se od njega traži. U galeriji ispod nalaze se fotografije za koje su korišćeni Portrait ili Night režimi, ili zoom do 6x (ponegde i 50x ili 100x). Što se tiče obrada, možete, na primer, uz pomoć AI da obrišete ljude ili predmete sa slike (treba vam internet za ovo).

Ako biste da snimate video, imate sijaset mogućnosti, a moja preporuka vam je da ga postavite u podešavanjima na 4K i 30 fps za najbolje iskustvo.

Rekao sam u međunaslovu da ću da ga hvalim za ovo, i apsolutno hoću ko god me pita. Negde sam video da je jedan korisnik prokomentarisao kako ovaj telefon više ne pravi fotografije, već crteže i mislim da je to sasvim dobar opis.

Displej

Honor je ovde primenio Honor NanoCrystal Shield tehnologiju, uz, kao što već rekoh, IP68 i IP69 sertifikate otpornosti. Ovo znači da ne morate odmah da se hvatate za glavu ako vam ispadne ili ga slučajno polijete nečim, jer je dosta izdržljiviji nego što biste možda očekivali od njega.

S druge strane, nemojte baš ni da terate silu i da ga maltretirate više nego što bi trebalo – to ćete moći da radite sa njegovim malim bratom Honor Magic 7 Lite (uskoro stiže recenzija pa ćete da vidite kakve muke izdržava, Mali Radojica je ništa za njega).

Što se tiče nekih specifikacija i performansi displeja, navešćemo samo neke karakteristike tipa osvežavanje ekrana od 1Hz do 120 Hz, osvetljenje do 5.000 nita, Always-On funkciju i tako dalje.

Možda bi vam bilo zanimljivo ovo: duže vreme sam ga koristio za neke slabo zahtevne radnje (čitanje, surfovanje netom), i pri takvim situacijama telefon spusti frekvenciju osvežavanja ekrana na 1Hz – baterija se za 2 sata jedva pomerila za 3-4 procenta.

Zaključak

Sve u svemu, iz Slovenije se vraćamo sa pozitivnim utiscima za Honor Magic 7 Pro.

Kamere ne mogu da nahvalim dovoljno, jedino da vam savetujem da još jednom pogledate galerije iz teksta. Što se ostalog tiče, Magic 7 Pro je svakako korak napred u odnosu na prethodnika, i savršen pokazatelj smera u kom će telefoni ići kako ove godine, tako i svih narednih. Da kažemo i da je cena ovog telefona oko 1.300 evra.

Ne znam šta bih mu zamerio, možda jedino to što u kutiji ne stižu punjač i zaštitna maska, i moglo bi da vam bude potrebno neko vreme da se naviknete na softver ako ga niste već koristili. Takođe, AI obrada fotografija ume da omaši s vremena na vreme, ali to je već boljka za koju ne mogu da krivim Honor, već jednostavno moramo da budemo strpljivi i sačekamo da čitava tehnologija ode korak dalje. 

Upravo veštačka inteligencija će biti stvar oko koje će da se vrte svi novi flegšip telefoni, pa ćemo videti kako će se ko snaći. Uskoro ćemo imati prilike da testiramo i neke druge modele, pa ćemo moći sve lepo da uporedimo, ali da je Honor dobro počeo godinu, to mora da se prizna.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Odluka je pala: Orban ne ide

Mađarski premijer Viktor Orban neće prisustvovati inauguraciji Donalda Trampa u ponedeljak, rekao je premijerov sekretar za štampu.

15:51

17.1.2025.

1 d

Kosovo

Oglasila se Kina; Stali su uz Srbiju

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Guo Đijakun izjavio da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da smatra treba da se zaštite bezbednost i zakonita prava i interesi Srba na AP KiM.

14:19

17.1.2025.

1 d

Podeli: