Ispostavilo se da ti veb pregledači ubacuju javascript kod u svaki posećeni veb sajt, omogućavajući kompaniji Meta, u čijem su vlasništvu Facebook i Instagram, da vas prati na svim veb sajtovima na koje ste otišli sa Facebooka i Instagrama, otkrio je istraživač Feliks Kraus.
"Aplikacija Instagram ubacuje njen kod za praćenje u svaki prikazani veb sajt, uključujući i kada [korisnici] kliknu na oglase, što joj omogućava da prati sve interakcije korisnika, kao što su svako dodirnuto dugme i link, tekst koji obeležite, skrinšotove, kao i sve što unosite u formulare, kao što su lozinke, adrese i brojevi kreditnih kartica", rekao je Kraus u tekstu koji je objavio na svom blogu.
Njegovo istraživanje se fokusiralo na iOS verzije Facebooka i Instagrama. Otkriće je važno jer Apple omogućava korisnicima da pristanu ili odbiju praćenje aplikacija kada prvi put otvore aplikaciju zahvaljujući funkcionalnosti Transparentnost praćenja aplikacija (ATT) koja je prvi put predstavljena u iOS 14.5. a za koju je Meta ranije rekla da je prepreka njihovom poslovanju.
Meta je rekla da kod za praćenje poštuje korisničke postavke u ATT-u. "Kod nam omogućava da prikupljamo korisničke podatke pre nego što ih upotrebimo za ciljano oglašavanje ili merenje", rekao je portparol kompanije. "Za kupovine obavljene preko pregledača u aplikaciji, tražimo saglasnost korisnika da sačuvamo informacije o plaćanju u svrhu automatskog popunjavanja".
Ako bi aplikacije otvorile izabrani pretraživač korisnika kao što je Safari ili Firefox, ne bi bilo načina da se ubaci kod za praćenje na bilo kom bezbednom veb sajtu. Nasuprot tome, pristup koji koriste pretraživač u aplikaciji Instagram ili Facebook "radi na bilo kom veb sajtu, bez obzira da li je šifrovan ili ne", rekao je Kraus.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 19
Pogledaj komentare