24.01.2025.
15:30
Upozorenje iz FBI: Mejlovi s ove dve reči su prevara
Prevaranti se služe različitim metodama koje ponekada nije jednostavno otkriti, ali ako se u mejlu nalaze ove dve reči, velika je verovatnoća da se zaista radi o prevari.
Mejlovi o nigerijskim prinčevima koji su vam nenadano ostavili svoje nasledstvo su prošlost, a prevaranti se danas služe sofisticiranijim metodama i koriste socijalni inženjering i veštačku inteligenciju kako bi izveli prevare koje je veoma teško prepoznati. Takve vrste prevara su brojne – od romantičnih do direktorskih, a ponekada korisnici nasednu na klasičan, ali dobro osmišljen phishing.
FBI upozorava na još jedan oblik prevare koji je čest u slučajevima nekih prirodnih nepogoda ili katastrofa, poput požara koji su uništili deo Los Anđelesa. U takvim slučajevima različite agencije ili poznate osobe organizuju prikupljanje pomoći za nastradale, ali ponekada je teško prepoznati kada se radi o stvarnim pokušajima pomoći, a u kojim slučajevima se radi o prevarantima koji žele da iskoriste situaciju i ljudima uzmu novac. Oni često stvaraju sopstvene stranice za pomoć, koje se zaista čine realnim, i šalju mejlove u kojima ljude pozivaju da idu na te stranice, na kojima će naći sve potrebne podatke za uplatu, a ponekada direktno u mejlove postavljaju linkove na kojima se može uplatiti novac.
- Krade lozinke i čita vaše poruke – odmah izbrišite ovu aplikaciju
- MUP upozorava građane: Ako vam stignu ove poruke, odmah ih obrišite
- Pazite se: Prevaranti vas ovako mame da isključite zaštitu
Reagujte brzo
Umesto žrtvama nesreća, novac u suštini uplaćujete prevarantima. Ponekad kriminalcima ostavljate i sve svoje lične podatke i podatke o bankovnim karticama koje oni mogu dodatno da iskoriste, što zavisi od vrste prevare.
Jedan od prvih i očiglednih znakova prevare, prema tim uputstvima FBI-ja, jesu dve reči koje prevaranti pišu u takvim mejlovima kako bi korisnike motivisali da što pre uplate – reagujte brzo. Na isto upozoravaju i iz Microsofta – ako u mejlovima i porukama putem Teamsa naiđete na linkove za koje pošiljaoci tvrde da je potrebno da brzo reagujete i odmah ih otvorite, postoji velika šansa da se radi o prevarantima i takve linkove nikada nemojte otvarati. Ako ih otvorite i od vas se zatraži ostavljanje ličnih podataka, to nikako nemojte učiniti.
- Hakeri postaju sve opasniji, evo kako da se zaštitite
- "Ja sam profesionalni haker, pitajte šta vas zanima"
- Alarmantan porast napada: Kradu se i novac i podaci, evo kako da se zaštitite
Stvaranje osećanja hitnosti kako biste dobili neku nagradu, što pre pomogli nekome ko je u nevolji ili izbegli kaznu čest je trik prevaranata kojim žele da kreiraju osećanje panike kako bi ljudi odmah reagovali, odnosno uplatili novac, a da ne stignu da prvo malo razmisle ili se konsultuju s nekim o tim mejlovima, akcijama za pomoć i slično.
Takvi mejlovi ne moraju da se odnose samo na uplate novca, već korisnici moraju "brzo da reaguju" i ako dobiju mejl da im je neko ukrao lozinke za Netflix, Facebook i druge servise. Time, naravno, neće uspeti da spasu svoj nalog, već suprotno – svoje podatke će dati kriminalcima i prevarantima.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar