20.01.2025.
15:30
Pola-pola?
TikTok je u SAD-u zabranjen zbog potencijalne špijunaže od strane Kine, a novi američki predsednik ima zanimljiv plan za budućnost te mreže.
Donald Tramp, kako izgleda, ima rešenje za američki problem s TikTokom. Prema njegovoj objavi na mreži Truth Social, postoji način na koji ne samo da može da se spasi TikTok i omogući mu se da nastavi s radom u SAD-u već može i da se zadrži u pravim rukama. A te prave ruke su – američke. Naime, pomenuo je mogućnost formiranja zajedničke kompanije ili fonda koji bi preuzeo TikTok, a polovinu učešća u njemu imala bi američka vlada.
Kakav bi to bio preokret u odnosu na trenutnu situaciju, u kojoj je ta veoma popularna aplikacija u kineskim rukama. Upravo je to i razlog njene zabrane – potencijalna špijunaža koju sprovodi kineska vlada, kao i mogućnost manipulacije sadržajem koji će se prikazivati američkim korisnicima. Iako je TikTok ponovno postao dostupan, barem putem veba, te iako je Tramp najavio da će izvršnom uredbom produžiti vreme tokom kojeg će TikTok biti dostupan u budućnosti kako bi ByteDance, kao i američka vlada, dobili dodatni period za pronalaženje rešenja, jedna stvar je prilično jasna. A to je da dugoročno nema mogućnosti da TikTok, dok je u vlasništvu kineske kompanije, bude dostupan u SAD-u.
Kako će se taj problem rešiti, trenutnoje teško odgovoriti. Trampov predlog o američkom vlasništvu nad 50 odsto kompanije samo je inicijelna ideja i pitanje je koliko je realno da se tako nešto dogodi. Tramp je naglasio da bez odobrenja SAD-a TikTok ne postoji, ali s njegovim odobrenjem vredi stotine milijardi dolara, možda bilione.
- Tramp: "Volim TikTok, pomogli su mi da pobedim na izborima" VIDEO
- Vratili su se! "Hvala predsedniku Trampu"
- Kineska verzija TikToka sada omogućava registrovanje iz svih delova sveta
Biće zanimljivo pratiti situaciju s TikTokom narednih dana. Iako je Tramp najavio pomenutu uredbu kojom će odložiti zabranu te mreže, predsednik Zastupničkog doma u SAD-u Majk Džonson komentarisao je da će oni nastaviti sa sprovođenjem zakona prema kojem kineska platforma više neće biti dostupna Amerikancima. Jedini način na koji zabrana može da se ukine jeste ako već postoji neki dogovor o njenom preuzimanju i taj dogovor se sprovodi. Što u ovoj situaciji nije slučaj.
Sada kada je zakon stupio na snagu, ne postoji pravna osnova za produženje datuma njegovog stupanja na snagu, objašnjava Džonson. "Ono što je potrebno da bi TikTok ponovno bio zakonski dostupan jeste da ByteDance pristane na prodaju koja bi zadovoljila sve zakonske zahteve, koji uključuju oduzimanje imovine i prekid svih veza između TikToka i komunističke Kine", stoji u izjavi senatora Toma Kotona i Pita Riketsa, koja pokazuje da će prvi dani Trampove vladavine biti veoma zanimljivi jer je već sada jasno da postoji veliko neslaganje u vezi s TikTokom i njegovom dostupnošću u SAD.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar