06.01.2025.
8:10
Robotska ptica leti i hoda kao prava VIDEO
Na tehnološkom institutu EPFL osmišljen je dron koji kombinuje mogućnosti klasičnih bespilotnih letelica i prirodnih grabljivaca, omogućavajući letove u teškim uslovima i složenim situacijama.
Stručnjaci za robotiku tehnološkog instituta EPFL u Lozani kreirali su robotsku pticu, koja je u stanju da hoda, skače i leti, odnosno može da služi kao multifunkcionalna bespilotna letelica, kojoj nije potreban ravan teren za poletanje i sletanje. Ključna inovacija u ovoj letećoj "robotskoj ptici" je njen stajni trap, odnosno robotski par nogu koji se ponaša poput ptičjih.
Robot RAVEN (Robotic Avian-inspired Vehicle for multiple ENvironments) osmišljen je po uzoru na price grabljivice, koje često menjaju svoje područje kretanja između vazduha i zemlje, a imaju veoma spretne noge kojima mogu da se dočekaju na neravnom terenu i isto tako da se s njega lansiraju u let. Taj princip sledi i robot, pa može da poleće i sleće s mesta koja su klasičnim dronovima nepristupačna. Njegovi kreatori se nadaju da bi to rešenje moglo da omogući dostavu paketa ili obavljanje misija traganja i spašavanja na još udaljenijim i zahtevnijim područjima, od onih gde sada deluju mali dronovi.
Multifunkcionalna robotska ptica
Ova letelica s fiksnim krilima, na kraju krajeva, u "ptičjem" obliku kombinuje minimalnu masu i raznolike sposobnosti kretanja. Njene prilagođene multifunkcionalne noge oponašaju funkcionalnost ptičjeg sistema tetiva i mišića. Koristeći matematičke modele, računarske simulacije i eksperimentalna testiranja, postignuta je optimalna ravnoteža između složenosti nogu i ukupne mase drona, koja iznosi samo 0,62 kilograma.
- Uveli su revoluciju u AI, sada žele i humanoidne robote
- Pogledajte kako novi robot pomaže paraplegičarima FOTO/VIDEO
- Još jedan IT gigant sprema svog humanoidnog robota
- Pogledajte kako robot pas pomaže na njivi VIDEO
Konstrukcija nogu omogućava da se teži delovi zadrže blizu tela drona, zbog bolje distribucije mase, dok opruge i motori simuliraju snagu ptičjih tetiva. Noge s dva zgloba koriste pasivni elastični spoj koji se prilagođava različitim načinima kretanja, uključujući hodanje, skakanje i poskakivanje. Ovaj revolucionarni pristup ne samo da pomera granice dizajna dronova, već pruža i dragocen uvid u biomehaniku i energetsku optimizaciju kretanja kod živih bića, čime se otvaraju nove mogućnosti za primenu robotskih sistema u vazdušnim i kopnenim uslovima, kažu autori rada o dronu RAVEN, objavljenoga u časopisu Nature.
"Prenos funkcionalnosti ptičjih nogu i stopala u lagani robotski sistem suočio nas je s izazovima dizajna, integracije i upravljanja koje su ptice elegantno rešile tokom evolucije", izjavio je Dario Floreano, vođa tima istraživača. "To nas je podstaklo ne samo da razvijemo do sada najmultimodalniji dron s krilima, već i da bolje razumemo energetsku efikasnsost skakanja pri uzletanju, kako kod ptica, tako i kod dronova".
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar