Aktuelno 0

03.01.2025.

15:30

Hakeri postaju sve opasniji, evo kako da se zaštitite

Sve razvijenije metode socijalnog inženjeringa i korišćenje veštačke inteligencije (AI) omogućavaju prevarantima da podignu svoju 'igru' na viši nivo. Jedan stručnjak za sajber bezbednost objasnio je četiri koraka za zaštitu na internetu u 2025. godini.

Izvor: Tportal

Hakeri postaju sve opasniji, evo kako da se zaštitite
DC Studio / Shutterstock.com

Podeli:

Krajem 2024. svet je zapanjio hakerski upad u računarske sisteme Ministarstva finansija SAD-a. Taj incident služi kao podsetnik da, ako ni vlada nije imuna na sajber pretnje, niste ni vi. Zato je ključno obezbediti svoje onlajn naloge i lične podatke.

Dok iskusniji hakeri koriste izuzetno sofisticirane metode, pretnje dolaze i od manje iskusnih sajber kriminalaca, objašnjava Itej Maor, glavni strateg za bezbednost u Cato Networks.

Uprkos svemu, pojedinci mogu da preduzmu nekoliko jednostavnih koraka kako bi sprečili hakere i prevarante da dođu do njihovih informacija. Mnoge od tih mera poznate su već godinama, ali uspon generativne veštačke inteligencije zahteva nove strategije, naglašava Maor.

"Da, možda je gnjavaža zapamtiti još jednu lozinku ili koristiti aplikaciju za slanje SMS kodova", priznaje Maor. "Ali to će vam pomoći toliko da ne postanete laka meta za manje sofisticirane hakere".

Četiri saveta za poboljšanje sajber bezbednosti

Koristite jake lozinke i bezbedno ih čuvajte. Ponovno korišćenje iste lozinke za više naloga znatno olakšava posao prevarantima, kaže Maor. Umesto toga, kreirajte zasebnu lozinku za svaki nalog. Svaka lozinka bi trebalo da bude dugačka i da kombinuje slova, brojeve i znakove, izbegavajući uobičajene fraze poput '123456'.

Ali, pamćenje svih tih lozinki može biti teško. Iako postoje aplikacije za čuvanje lozinki, Maor upozorava da i one mogu da budu meta hakera. Možda je bezbednija opcija zapisivanje lozinki na papir – samo pazite da ga ne ostavite na vidljivom mestu.

Pazite na prevare socijalnog inženjeringa. Neki prevaranti ne koriste tehnologiju već se oslanjaju na sopstvene veštine komunikacije kako bi ukrali novac ili informacije. Jednostavne verzije takvih prevara uključuju poruke od 'prijatelja' na društvenim mrežama koji zatim traže novac.

Složeniji primeri uključuju hakere koji uspostavljaju veze preko LinkedIna kako bi stekli poverenje, pa potom ciljali nadređene osoba s kojima su povezani.

Zaštite se od prevara zasnovanih na AI-ju. Neki prevaranti koriste AI-generisane glasovne snimke kako bi uverljivo oponašali članove porodice u nevolji, tražeći novac. Maor savetuje dogovor s porodicom o 'tajnoj reči' koja može da potvrdi identitet osobe.

AI takođe radi phishing prevare – lažne e-mailove dizajnirane da prikupe vaše lične podatke – mnogo uverljivijim, jer prevaranti sada mogu da generišu gramatički tačne poruke na bilo kojem jeziku.

Koristite dvofaktorsku autentifikaciju. Iako nije nova, dvofaktorska autentifikacija ostaje jedan od načina zaštite od neovlašćenog pristupa vašim nalozima. To uključuje unos dodatnog koda poslatog putem SMS-a, e-maila ili aplikacije poput Duo Authenticatora. Takođe možete koristiti fizički bezbednosni ključ koji potvrđuje vaš identitet pri prijavi.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: