03.12.2024.
18:20
Kina je shvatila: Moć je u veštačkoj inteligenciji
Sistemi veštačke inteligencije daleko su prevazišli ljudske mogućnosti u jednoj igri.
Profesor na Berkli univerzitetu Kalifornija Stjuart Rasel ocenio je da je trenutak koji je uverio Kinu da je nadmoć u veštačkoj inteligenciji (AI) bio kada je program AlphaGo pobedio čoveka koji je bio svetski šampion upravo u toj igri nalik šahu, a koja se naziva Go.
"AlphaGo je pobedio svetskog šampiona, čoveka koji je najbolje ocenjeni igrač na svetu, iz Kine i koji je poražen. Ovo je bio trenutak koji je uverio Kinu da je nadmoć u veštačkoj inteligenciji apsolutni preduslov za njihovu nadmoć kao zemlje", rekao je Rasel na Samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju koji se održava u Beogradu.
On je istakao da, otkako se to dogodilo, sistemi veštačke inteligencije daleko su prevazišli ljudske mogućnosti u igri Go.
Objašnjavajući šta je AI, rekao je da se radi o pravljenju mašina koje su inteligentne, a da je mašina inteligentna u onoj meri u kojoj može da se očekuje da njene akcije postignu svoje ciljeve.
- Vratio se 35 godina nakon smrti, uz pomoć veštačke inteligencije
- "Ti si štene. Laješ, ne ujedaš": Sukob dva moćna AI, pljuštale uvrede VIDEO
- OpenAI krenuo u napad na Google
- Razvijaju aplikaciju koja će se koristiti kao drugi mozak
Dodao je da kada razmišljamo o stvarima kao što su učenje i donošenje odluka, planiranje i rasuđivanje, sve su u službi odabira akcija od kojih se može očekivati da će postići nečije ciljeve.
"Kada koristite pomoć za navigaciju, kucate cilj i odredište, a zatim algoritam proizvodi ponašanje koje vas dovodi do odredišta što je brže moguće", naveo je Rasel.
Dodao je da postoje problemi koji ne mogu da se reše u linearnom vremenu kao i da se to vidi u praksi.
"Naši sistemi za učenje trenutno zahtevaju ogromne količine podataka, daleko više nego što je bilo koje ljudsko biće ikada potrošilo, bilo da se radi o slikama ili tekstu, često je milionima puta više nego što je ljudskim bićima potrebno", poručio je Rasel.
Tokom Ministarskog samita, koji se organizuje drugog dana, očekuje se da bude usvojena Beogradska deklaracija, koja bi trebalo da promoviše inovativnu primenu veštačke inteligencije, veštačku inteligenciju koja štiti intelektualnu svojinu, ali i da zagovara da primena veštačke inteligencije bude takva da obezbedi smanjenje digitalnog jaza između razvijenih i manje razvijenih zemalja .
Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju je vodeća međunarodna organizacija koja se bavi razvojem, primenom i regulacijom u oblasti veštačke inteligencije.
Organizacija je osnovana 2020. godine, a Srbija je postala njen član dve godine kasnije.
Komentari 15
Pogledaj komentare Pošalji komentar