29.11.2024.
8:21
Najskuplji materijal na svetu uskoro u vašem telefonu?
Jedan od najvećih napredaka u tehnologiji predstavlja materijal koji košta oko 137 miliona dolara po gramu.
Novi iPhone uređaji uvek imaju ona mala poboljšanja zbog kojih im je teško odoleti, ali retko su to neke velike promene. Ipak, jedan poseban sastojak mogao bi biti ključ za budućnost Apple uređaja.
Ovaj "sastojak" su endohedralni fulereni bazirani na atomu azota, i baš onoliko koliko komplikovano zvuče, toliku moć imaju da promene budućnost kad je u pitanju nova tehnologija.
Razvijen od strane naučnika sa Univerziteta Oksford, ovaj materijal se može koristiti za pravljenje neverovatno tačnih i sićušnih atomskih satova.
Atomski satovi su suštinski deo GPS sistema, jer u velikoj meri povećavaju signal u inače izazovnim oblastima kao što su tuneli. Ovo znači da bi mogli da u ogromnoj meri poboljšaju automatizovanu tehnologiju u automobilima bez vozača.
Problem sa standardnim atomskim satovima trenutno je u tome što su oni obično veličine jedne sobe, tako da bi bilo nemoguće uklopiti ih u nešto tako malo i prenosivo kao što je iPhone.
Kao što možete zamisliti, ovo bi bilo neverovatno zgodno za telefone kada putujete, jer bi vam omogućilo daleko preciznije očitavanje vaše lokacije, a to vam omogućava da se krećete sa lakoćom.
Potencijalne prednosti su ogromne - od toga da ste bezbedniji, recimo, dok planinarite, pa sve do već pomenutih autonomnih automobila, gde će svakako imati najveću upotrebu.
Značajno povećana preciznost učinila bi ova vozila ih mnogo bezbednijim na putevima, a mogućnost praćenja lokacije drugih automobila bi dramatično smanjila rizik od sudara, posebno u scenarijima velikih brzina.
Kao što smo rekli, cena je velika prepreka - skoro 140.000.000 dolara za gram čini ovo najskupljim sastojkom na svetu, pa nam ostaje da se nadamo da će ga naučnici, koji upravo i rade na tome, "smanjiti" jednog dana na neku pristupačnu brojku tako da se nalazi u svačijem telefonu.
Komentari 11
Pogledaj komentare Pošalji komentar