Aktuelno 0

27.11.2024.

20:15

Ne nasedajte na ove trikove na Facebooku i Instagramu

Uz malo opreza i mera predostrožnosti možete izbeći niz problema koje inficiranje zlonamernim softverom može da donese sa sobom.

Izvor: Tportal

Ne nasedajte na ove trikove na Facebooku i Instagramu
rvlsoft / Shutterstock.com

Podeli:

Ogromna većina nas skroluje kroz feedove društvenih medija, komentariše objave, lajkuje fotografije i klikće na oglase bez razmišljanja.

Iako ovakvo korišćenje društvenih medija deluje bezopasno, nije uvek tako bezbedno kao što izgleda. Može da vas izloži riziku da postanete žrtva pretnji, poput zlonamernog softvera.

Pogledajte kako možete da ih prepoznate i izbegnete.

Kako zlonamerni softver dolazi do vas na Facebooku i Instagramu?

Evo pregleda najčešćih načina širenja zlonamernog softvera putem društvenih mreža poput Facebooka i Instagrama.

1) Obmanjujući oglasi koji preusmeravaju na štetne veb sajtove

Dok pregledate feed često ćete naići na oglase. Iako većinu objavljuju legitimne kompanije koje žele da stupe u kontakt s novim i postojećim klijentima, hakeri također obavljuju oglase kako bi namamili žrtve koje ništa ne sumnjaju.

Ti zlonamerni oglasi preusmeravaju vas na lažna veb odredišta i kradu vaše akreditive ili preuzimaju zlonamerni softver na vaš uređaj.

2) Prevarantske objave sa zlonamernim softverom

Sajber kriminalci takođe mogu lažno da predstavljaju poznate ličnosti, robne marke ili osobe koje poznajete i da dele objave s lažnih ili kompromitovanih naloga kako bi vas prevarili.

Ukoliko stupite u interakciju s takvim objavama, možete slučajno preuzeti zlonamerni softver.

3) Linkovi za krađu identiteta u porukama

Hakeri takođe mogu da vam pošalju phishing poruke s linkovima za krađu identiteta, koje vas vode do zlonamernih veb sajtova. Možda izgleda kao da poruka dolazi iz pouzdanog izvora – recimo, od kompanije ili nekog koga poznajete – zbog čega lakše možete da nasednete.

Kako uočiti zlonamerni softver na društvenim mrežama?

1) Čuvajte se ponuda koje su previše dobre

Da li ste ikada naišli na oglas koji vam obećava besplatnu gotovinu, poklone ili velike popuste? Potrebno je da budete oprezni jer postoji velika verovatnoća da imate posla s kriminalcima. Nije svaki promotivni oglas prevara, ali ponude koje deluju previše dobro da bi bile istinite obično su prevare.

2) Pažljivo pregledajte linkove

Ako dobijete link ka drugom veb sajtu ili usluzi, pažljivo je proučite pre nego što kliknete. Ako dolazi od legitimnog izvora, URL će odgovarati nazivu zvaničnog domena brenda. Ako uočite pravopisne greške ili čudne znakove u URL-u, nemojte kliknuti na linkove.

3) Ignorišite zahteve za preuzimanje aplikacija trećih strana

Ako je potrebno da preuzmete aplikaciju, najbolje je da to učinite sa zvanične veb stranice ili putem Google Play prodavnice, odnosno App Store-a. Izbegavajte preuzimanje aplikacija putem oglasa koje vidite na društvenim mrežama.

4) Čuvajte se se lažnih profila

Sajber kriminalci često koriste lažne ili kompromitovane naloge drugih ljudi ili robnih marki za širenje zlonamernog softvera i drugih prevara.

Ukradene fotografije, minimalan angažman na objavama i objave pune pravopisnih i gramatičkih grešaka neki su od najočiglednijih znakova na koje je potrebno pripaziti, piše Make Use Of.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp se nije šalio: "Potpisaću"

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je da će uvesti sveobuhvatne nove carine na proizvode iz Meksika, Kanade i Kine čim zvanično preuzme dužnost u okviru napora da suzbije ilegalnu imigraciju i trgovinu drogom.

11:02

26.11.2024.

1 d

Podeli: