Aktuelno 0

27.11.2024.

18:30

Hack9 2024: Kako se GenAI tehnologije koriste za opšte dobro

Tema ovogodišnjeg hakatona bila je veštačka inteligencija.

Izvor: B92

Hack9 2024: Kako se GenAI tehnologije koriste za opšte dobro
Promo

Podeli:

Hack9, hakaton koji kompanija Levi9 organizuje već osam godina, postao je sinonim za inovaciju i priliku da se testiraju najnovije tehnologije u dinamičnom okruženju. Ovogodišnja tema ponovo je stavila u fokus jednu od najaktuelnijih oblasti današnjice – veštačku inteligenciju.

AI zauzima centralno mesto na Hack9 hakatonu drugu godinu zaredom, jer donosi nebrojene mogućnosti za istraživanje i razvoj. To je 2023. bio AI Computer Vision, a 2024. godine Generative AI, za koju je ChatGPT sinonim u široj javnosti.

Hakaton je okupio blizu sto Najnera iz svih Delivery centara ove holandske kompanije, a među 18 timova koji su se takmičili čak dva od tri mesta, zauzeli su timovi iz Srbije sa idejama "RecyclAi" i "Ctrl+Alt+Defeat" . Veštačka inteligencija imala je svoje mesto i kao sudija i u izboru pobedničkih rešenja, kroz promptove organizacionog tima.

AI sudija je u par iteracija rangirao timove, najpre ocenivši transkript prezentacija, fokusirajući se na prethodno zadate kriterijume procene poput inovativnosti, korisnosti, tehničkog kvaliteta i slično. Svaki parametar je bio ponderisan, a pobednička matematika nije uzimala u obzir lična imena ili lokacije.

"RecyclAi je inovativna web aplikacija koja koristi moć veštačke inteligencije kako bi pomogla korisnicima da pravilno sortiraju reciklažni otpad. To je jednostavan i intuitivan alat, gde uz svaki unos - bilo tekstualni opis ili fotografiju - korisnici saznaju pravu informaciju o odgovarajućem postupku sa otpadom i tako postaju ne samo informisani već i ekološki odgovorniji", kaže Stefan Milankov, Software Developer, koji je sa timom osvojio prvo mesto.

"Koristili smo Azure OpenAI servise kako bismo stvorili inteligentan sistem koji može da prepozna vrste otpada i ponudi korisne savete o njegovom potencijalu za reciklažu. Generativna AI tehnologija koju smo koristili omogućava aplikaciji da uči od unosa korisnika i daje obrazloženje o procesu recikliranja, čime korisnik svakim unosom stiče nova saznanja o reciklaži. Tokom ovog hakatona, naučili smo koliko je važna saradnja i brza adaptacija ideja u funkcionalna rešenja. Shvatili smo snagu kombinovanja različitih tehnologija kao što su React, Pyhton i Azure OpenAI kako bismo stvorili aplikaciju koja rešava probleme korisnika, edukuje ih i ima pozitivan uticaj na svet oko nas." Rad na projektu koji doprinosi društvenom dobru dao je dodatnu motivaciju i inspiraciju timu, pa zato imaju viziju da ovu aplikaciju učine dostupnom široj javnosti.

Treće mesto zauzeo je tim Ctrl+Alt+Defeat, koji je okupio još trojicu zrenjaninskih Najnera i dva studenta koji su u tom trenutku bila na praksi u Levi9. Svi su ove godine probili led na Hack9-u, inspirisani idejom sa jednog od komercijalnih projekata na kom su radili. “Uvideli smo potencijal korišćenja AI-ja za pretragu određenih podataka, a s obzirom da je backend koji klijent koristi za skladištenje i pretragu open-source, odlučili smo da probamo da ga proširimo AI mogućnostima. Veštačka inteligencija je korišćena kod pretrage skupova podataka, glavni koncept na kom je zasnovano rešenje je RAG, odnosno Retrieval-augmented generation. Embedovali smo metapodatke o datasetovima koje skladištimo ili referenciramo, a zatim smo ih prosleđivali LLM-ovima kako bismo kao rezultat dobili informacije o datasetovima koji sadrže određene podatke.” kaže Dejan Veljković, DevOps. Ovakav oblik pretrage je superioran jer se radi o demokratizaciji pristupa sirovim podacima – upite bi mogao da napiše bilo ko, običnim jezikom. AI ovde uzima ulogu developera.

Samom Hack9 takmičenju prethodile su i radionice za razmenu znanja i iskustva, koje su u srži Levi9 kulture, i veoma su važan sastojak za profesionalni napredak.

"Najbolje od svega je što Hack9 okuplja ljude zaljubljene u tehnologiju. To je prilika da testiramo svoje granice, probamo nove pristupe i zajedno uživamo u procesu", kaže Jan Dolinaj, CTO u Levi9 i jedan od osnivača hakatona Hack9-a. Dario Đurica, Software arhitekta i vođa projekta dodaje i perspektivu transformacije tržišta:

"Iako izgleda da je tržište prepuno AI ideja, zapravo postoji još mnogo neistraženih mogućnosti. Prošle godine gotovo nijedna kompanija nije imala GenAI rešenje u svom portfoliju, a danas se taj broj rapidno povećava. Očekuje se da će do sledeće godine čak 75% softverskih rešenja uključivati AI tehnologije."

Ovogodišnji Hack9 pružio je učesnicima jedinstvenu priliku da u opuštenoj i kreativnoj atmosferi istraže nove tehnologije i eksperimentišu s veštačkom inteligencijom. Nema sumnje da će budućnost doneti još izazovnije i uzbudljivije projekte – hoćeš li biti deo sledećeg koraka?

Podeli:

Tagovi

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Evropa se trese: "Ozbiljno je"

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova saopštila je danas da prestanak tranzita ruskog gasa iz Ukrajine negativno utiče na ekonomski potencijal Evrope i životni standard njenih građana.

13:18

2.1.2025.

15 h

Podeli: