26.11.2024.
15:31
Obećana zemlja gde nema Ilona Maska
Društvena mreža Bluesky je poslednjih nekoliko nedelja doživela neverovatan rast u broju korisnika - šta se krije iza ove migracije, i koliko je za to kriv Ilon Mask?
Podrška Trampu, "otvoreni rat" sa najvećim medijima u SAD... dug je spisak poteza koje povlači šef Twittera (X-a), a zbog kojih se korisnici odlučuju na alternative njegovoj društvenoj mreži.
Daleko od toga da se Twitteru smrklo, ali se može reći da je uprkos tome svanulo za Bluesky, koji je dobio više od milion novih korisnika samo otkako su završeni predsednički izbori u SAD.
Da vidimo otkud ova društvena mreža, čemu služi, i kakve su zapravo njene veze sa Ilonom Maskom.
Isto kao Twitter, samo različito
Bluesky u trenutku pisanja ovog teksta ima nešto više od 22 miliona korisnika, a pre samo desetak dana imao ih je oko 16 miliona.
U opisu ove društvene mreže stoji da je "ono što bi društvene mreže trebalo da budu", mada možemo da je uporedimo, na primer, sa platformama kao što su Twitter ili Threads.
Na ovoj društvenoj mreži možete da objavljujete, komentarišete, repostujete, lajkujete... u suštini, sve što možete i na Twitteru (malo kasnije ćemo objasniti i zašto ovo nije čudno).
Glavna razlika u odnosu na Twitter je to što je Bluesky decentralizovan.
Da ne idemo preduboko u objašnjavanje, recimo samo da ova razlika znači da korisnici mogu da skladište podatke na sopstvenim serverima, odnosno ne moraju da ih šalju na servere koji su u vlasništvu same kompanije, kao što je slučaj kod Twittera.
Sad ide onaj deo u kom je Bluesky sličan Twitteru - osnivač ove društvene mreže je Džek Dorsi, bivši šef Twittera koji ga je i napravio, mada od maja 2024. više nije uključen u rad platforme, već je uglavnom vodi izvršni direktor Džej Grejber.
U inat Masku (uglavnom)
Bluesky je počeo da se razvije u okviru Twittera 2019, da bi postao samostalan 2022. godine kada je Mask kupio Twitter.
Sve do februara 2024. ste mogli da mu se pridružite samo ako dobijete pozivnicu, a nagli rast korisnika zabeležen je poslednjih meseci.
Ovome je dosta doprinela zabrana Twittera u Brazilu, jer je u nedelji nakon toga Bluesky dobio 2.6 miliona novih korisnika, od čega je čak 85% bilo upravo iz te južnoameričke zemlje.
Zatim, samo jednog dana u oktobru Bluesky je dobio 500.000 novih korisnika, i to onog trenutka kada je Ilon Mask nagovestio kako bi mogla da se promene pravila za blokirane naloge na Twitteru.
Kao što vidimo, mnogi koji su otišli na Bluesky zapravo su migrirali sa Twittera, ali pored onih koji su na to bili "primorani", dobar deo korisnika je svojevoljno odlučio da ugasi svoj Twitter nalog jer im se ne sviđa kakav sadržaj se na toj platformi pojavljuje.
Uglavnom su, oni koji su to činili, javno govorili protiv želje Ilona Maska da podrži Donalda Trampa na izborima, a shodno tome i da nameće narativ kojim bi se Trampu dale veće šanse.
Nije jedini razlog za prelazak sa Twittera na Bluesky bilo to što je Mask dao podršku Trampu. Pojedini mediji, kao što je britanski Guardian, otišli su sa Maskove društvene mreže navodeći da je "Twitter postao toksičan" (šta god to za njih značilo).
Ko to plaća?
Jeste, lepa je zamisao o decentralizovanoj društvenoj mreži, a ako je dovedemo do ekstrema doći ćemo do nečega što se zove Fediverse, čije pristalice smatraju da bi nam bio dosta jedan nalog za sve društvene mreže. Hajde, ipak, da vidimo kako se Bluesky finansira?
Sve do sada, ljudi koji vode Bluesky govorili su kako ne žele da se platforma finansira isto kao i većina ostalih - od reklama. Uglavnom su dobijali novac od investitora, konkursa i slično.
Nije ovo išlo loše jer su tako sakupili destine miliona dolara, ali sada kad se broj korisnika znatno povećao, postavlja se pitanje od čega će ova društvena mreža da zarađuje.
Njihov plan zvuči plemenito - rekli su da planiraju da zarađuju od korisnika, odnosno od plaćenih usluga koje bi bile nešto tipa personalizovanog korisničkog imena, ili nekih drugih stvari koje bi bile ekskluzivne onima koji plaćaju.
Ne zvuči loše, ali je pitanje koliko je održivo. Možda će Bluesky pribegavati stvarima kao što je mesečna pretplata ili nešto slično.
Međutim, kad govorimo o Dorsijevim projektima i zamislima, moramo da se setimo jedne stvari - sve dok ga Mask nije kupio, Twitter je samo dva puta zapravo poslovao sa profitom otkako su njegove akcije dostupne za javnu trgovinu.
Dug put do prave konkurencije
Pre nego što se bilo ko zaleti i proglasi Bluesky istinskim rivalom gigantima kao što su Threads ili Twitter, setimo se sličnih bombastičnih najava koje nisu imale tako sjajnu budućnost.
Poslednja u nizu društvenih mreža koje su bile "ubice Twittera" jeste Mastodon - fino zamišljeno, ali i dalje veoma daleko od toga da predstavlja bilo kakvu ozbiljnu pretnju ovoj platformi.
Naravno, za sve postoje razlozi, pa je tako jasno da je prilično teško parirati najbogatijem čoveku na svetu kom god poslu hteo da se posveti, a to uključuje i tešku medijsku mašineriju kakva je postao Twitter pod Maskovom palicom.
Ne samo da je Mask platio grdne pare za Twitter, već očigledno ima zamisli kojima se još čak i ne nazire kraj, odnosno niko nema pojma u šta će Mask da pretvori društvenu mrežu koja mu je na raspolaganju. U prilog tome ide i jedan njegov skoriji repost.
S obzirom na to koliko je aktivan na Twitteru, kao i na to koliko koristi mu donosi (ne pričamo samo o novcu, već i o onome što je možda još bitnije - uticaju), teško da će se Mask u skorije vreme odreći tako vrednog resursa kao što je ova platforma.
Sve u svemu, neki zaključak bi bio da Bluesky i dalje ima još dosta da "guli" dok ne stigne Twitter (370+ miliona korisnika), ali svi oni koji misle da je nebo plavlje tamo gde nema Ilona Maska sad imaju još jednu alternativu.
Komentari 8
Pogledaj komentare Pošalji komentar