Aktuelno 149

21.11.2024.

10:36

Rusija napala Ukrajinu moćnim oružjem: Šta je interkontinentalna balistička raketa? FOTO/VIDEO

Vojska Ukrajine je saopštila da je Rusija ispalila interkontinentalnu balističku raketu na Dnjepar, što je tokom dana demantovao ruski predsednik Vladimir Putin.

Autor: Jovan Đurić

Jovan Đurić
Rusija napala Ukrajinu moćnim oružjem: Šta je interkontinentalna balistička raketa? FOTO/VIDEO
Profimedia

Podeli:

(Ažurirano 22. novembra u 8.00)

Rat u Ukrajini brzo eskalira ovih dana, a u najnovijem razvoju događaja iz Ukrajine je saopšteno da je Rusija iz  Astrahanske oblasti na Dnjepar lansirala interkontinentalnu balističku raketu. Ovo se desilo 21. novembra ujutru, a kasno uveče je predsednik Rusije Vladimir putin to demantovao, rekavši da je ispaljena hipersonična balistička raketa "Orešnik".

Ovaj tekst bavi se interkontinentalnim balističkim raketama i njihovim vrstama, a u posebnom tekstu pročitajte šta je Orešnik, takođe moćno oružje kojim je Rusija napala Ukrajinu.

Krenimo od osnovnog - interkontinentalna balistička raketa (ICBM) je oružje dugog dometa koje se ispaljuje u svemir, a zatim oslobađa bojevu glavu ili više njih koje ponovo ulaze u atmosferu i padaju na mete.

Smatra se da ICBM imaju minimalni domet od 5.500 kilometara, ali neke verzije mogu ići mnogo dalje - više od 9.000 kilometara, prema američkom Centru za kontrolu naoružanja i nrazoružavanje.

Što se tiče načina lansiranja, ICBM se mogu lansirati iz silosa ili mobilnih lansirnih vozila. Takođe, mogu ići na čvrsto ili tečno gorivo, a obično se smatraju opasnim ako idu na čvrsto gorivo jer mogu mnogo brže da se lansiraju.

Na naslovnoj fotografiji, inače, možete videti jedan od ruskih ICBM sistema pod nazivom "RS-24 Jars", a na slici ispod isti taj sistem prilikom parade u Moskvi.

Profimedia

Pisanje ukrajinskih medija

List "Ukrajinska pravda" je pisao da je Rusija ispalila interkontinentalnu balističku raketu tip RS-26 Rubež ("Granica"). O ovoj raketi se vrlo malo zna s obzirom na to da je zvanična politika Moskve bila, nakon nekoliko testova, da će njen razvoj biti pauziran do 2027. godine.

Od ono malo detalja koje smo uspeli da skupimo, otprilike se zna da je u pitanju kraći oblik već pomenutog RS-24, kao i da ima domet do 5.800 kilometara. Ponavljamo, ovi podaci potiču uglavnom od nekih kanala povezanih sa ruskom vojskom.

Ne zna se, naravno, čak ni kako bi RS-24 zapravo trebalo da izgleda, pa zato prilažemo sliku navodnog dizajna ovog projektila, onako kako smo je našli na sajtu jednog ruskog vojnog blogera.

militaryrussia.ru

Reakcija Kremlja

Da se zaista ispostavilo da je ICBM ispaljena, bio bi to prvi put u istoriji da se ovo desilo u nekom ratu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nije imao šta da kaže o optužbama ukrajinske vojske da je Rusija prvi put ispalila interkontinentalnu balističku raketu na Ukrajinu. U razgovoru sa novinarima, Peskov je odbio da komentariše ove navode ukrajinskog vazduhoplovstva.

"To je pitanje za našu vojsku", rekao je Peskov.

Malo nakon toga, i portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova potvrdila je da je tokom brifinga za novinare od nje zatraženo da ne komentariše ovo pitanje.

"Ako pogledate moje brifinge, ponekad odgovorim na poziv. I na svakom brifingu ispred mene je telefon, čitam SMS, vesti... Ponekad dolaze brze informacije za komentar. Oni šalju sve, ja izaberem nekoliko", rekla je ona u izjavi za ruski portal Insajder. 

Prve sumnje

Javile su se tokom dana i prve sumnje u istinost tvrdnji da je ispaljena ICBM. Kako je preneo portal ABC, jedan "zapadni zvaničnik" rekao je da to nije slučaj, dok su iz britanske vlade naveli da je, ako je stvarno ispaljen Rubež, putovao svega 800 km.

Takođe, portparol francuskog Ministarstva spoljnih poslova Kristof Lemoan izjavio je da ne može da se potvrdi da je Rusija lansirala ICBM ali da bi takav potez, ako su izveštaji o njemu tačni, bio ozbiljna eskalacija sukoba, i da će se "reagovati na odgovarajući način".

Pavel Podvig, vodeći stručnjak za rusko nuklearno oružje, rekao je na društvenim mrežama da "korišćenje ICBM ne bi imalo vojnog smisla zbog njihove niske preciznosti i visoke cene, mada bi ovakav udar mogao da bude pošalje jaku poruku".

Prva ovakva raketa ispaljena je 1957. godine. To je učinio SSSR, a samo dve godine kasnije su isto uradile i Sjedinjene Američke Države, da bi dve decenije kasnije to učinila i Kina.

Smatra se da samo Rusija, SAD i Kina imaju ICBM, mada je upitno koliko je to tačno jer je Severna Koreja izdala saopštenje da ih je ispaljivala. 

Ukrajina: "Rusija gađala i Kinžalom"

Ukrajinske vazduhoplovne snage saopštile su na zvaničnom Telegram kanalu da je Rusija 21. novembra na Dnjepar između 5.00 i 7.00 ispalila još i aerobalističku raketu H-47M2 Kinžal, i to iz borbenog aviona MiG-31K, iz Tambovske oblasti. Na slici ispod videćete hitne službe Ukrajine kako reaguju na licu mesta u Dnjepru tamo gde su pogođeni objekti.

Ukrajinska državna hitna služba u Dnjepru (DSNS)


"Pored ovoga, lansirano je još sedam krstarećih raketa H-101 iz strateških bombardera Tu-95MS, i to iz Volgogradske oblasti", navodi dalje ukrajinska vojska.

Vazduhoplovne snage Ukrajine navode još i da je njihova PVO srušila šest projektila H-101, kao i da od udara ostalih nije bilo značajnijih posledica. Ukrajinske hitne službe navele su da su dve osobe povređene u jutrošnjim napadima na Dnjepar.

U nastavku teksta možete videti jedan od prvih snimaka pada ostataka rakete u Dnjepru, onako kako je objavljeno na Telegram kanalu "hyevuy_dnepr".

Podeli:

149 Komentari

Možda vas zanima

Politika

Preminuo Dragan Marković Palma

Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.

19:39

22.11.2024.

13 h

Podeli: