11.11.2024.
15:30
Kina ima misteriozni, nevidljivi dron VIDEO
Kineska nevidljiva bespilotna letelica CH-7 prikazuje vrhunski dizajn i napredne sposobnosti, signalizirajući kineske ambicije u nadzoru na velikim visinama i potencijalnim jurišnim misijama.
Kineska zagonetna bespilotna letelica CH-7, nevidljivog dizajna, nedavno je prikazana na novim slikama i video snimcima koje su objavili kineski državni mediji. Uočen na neidentifikovanoj pisti, dron deluje znatno veći od prethodnih modela, signalizirajući kineski ubrzani razvoj za radare slabo uočljivih bespilotnih letelica (UAV) s velikom autonomijom leta, prilagođenih za obaveštajne, nadzorne i izviđačke (ISR) uloge i s potencijalom za jurišne misije kao borbeno vazduhoplovno vozilo (UCAV).
Najnoviji snimak pokazuje CH-7 prekriven žutim premazom, uobičajenim za kineske testne avione, i opremljen sondama za podatke o vazduhuu na obodima krila, što sugeriše da bi ta verzija mogla da bude prototip ili predproizvodni model. Od svog prvog predstavljanja 2018. godine na avio sajmu Airshow China, CH-7 je prošao kroz značajan redizajn, posebno usvajajući dizajn krila sličan Northrop Grummanovom X-47B UCAV-u, ali s različitim funkcijama poput zakrivljenih vrhova krila.
Karakteristike CH-7
Dimenzije CH-7 su takođe evoluirale. Raspon njegovih krila je porastao s početnih 22 metra u 2018. godini, na 26 metara do 2022. godine. Ostale specifikacije za model iz 2022. godine uključuju dužinu od 10 metara, maksimalnu težinu pri poletanju od 10.000 kilograma, brzinu do 926 kilometara na sat i autonomiju leta do 15 sati. Jedinstvene funkcije uključuju dorzalno usisavanje vazduha za zasad neidentifikovani mlazni motor i unutrašnje rezervoare za oružje ili senzore. Nedavne slike otkrivaju modifikovani dizajn mlaznjaka, smanjujući vidljivost i ponavljajući "stealth" elemente viđene u sličnim dizajnima poput ruskog S-70 Okhotnik-B.
Kineski državni mediji ove godine su objavili da je testiranje CH-7 završeno, a potpuni razvoj predviđen je za 2024. godinu, što verovatno ukazuje da su probni letovi završeni.
Moguća područja primene
Širenje kineskog portfelja nevidljivih bespilotnih letelica uključuje platforme poput GJ-11 Sharp Sword (Oštri mač), koji se i dalje testira. CH-7 se ističe s druge strane po svojoj predviđenoj sposobnosti prodiranja u neprijateljski vazdušni prostor na velikim visinama, prikupljanja obaveštajnih podataka i udaranja na strateške ciljeve. Može da ostane dugo u vazduhu, da izviđa i gađa metu kada je to potrebno, istakao je Ši Ven, glavni dizajner CH-7, naglašavajući njegov potencijal kao bespilotne letelice za nevidljive borbene letove na velikim visinama dugog veka trajanja, prenosi portal The War Zone.
U pomorskom okruženju, CH-7 bi mogao da proširi kineski nadzor nad Pacifikom, prateći neprijateljske brodove i dostavljajući podatke o ciljanju projektilima dugog dometa ili avionima opremljenim projektilima. To naglašava predanost Kine unapređenju nevidljivih, autonomnih platformi za napad, kojih nema u vojnoj ponudi SAD-a. Osim toga, CH-7 je namenjen i za izvoz, poput ostalih bespilotnih letelica u seriji Caihong (Rainbow), iako ova specifična veća varijanta može biti ograničena samo na domaću upotrebu.
Kinezi koriste prazninu
Kineska dominacija na izvoznom tržištu bespilotnih letelica porasla je uprkos zabrinutosti oko kvaliteta nekih izvoznih proizvoda. Dok se SAD i njegovi saveznici suočavaju s ograničenjima prema međunarodnom Režimu kontrole raketne tehnologije, Kina koristi tu prazninu isporukom naoružanih bespilotnih letelica. Dok zapadne zemlje ograničavaju prodaju sistema kao što je MQ-9 Reaper ključnim saveznicima, kineski CH-7 mogao bi postati jedinstvena ponuda, iako bi njegova složenost mogla ograničiti mogućnost izvoza. Bez obzira na to, program predstavlja primer brzog napretka Kine u tehnologiji stealth dronova i njen uticaj na globalno tržište oružja.
Komentari 17
Pogledaj komentare Pošalji komentar