03.11.2024.
15:30
Stotine hiljada kupaca prevareno: Čega sve da se pazite kad kupujete onlajn
Stotine hiljada ljudi prevareno je hakovanjem legitimnih veb sajtova za kupovinu.
Ove prevare uključuju i preusmeravanje kupaca na lažne onlajn prodavnice koje prodaju robu koja se teško nalazi, ali je lopovi nikada nisu isporučili, rekli su istraživači sajber bezbednosti iz Satori Threat Intelligence.
Prevaranti su koristili kod koji kreira lažne liste proizvoda i dodaje metapodatke koji ove lažne liste stavljaju u vrh rezultata pretrage za proizvode na pretraživačima.
Klikom na neki od tih linkova žrtve su se slale na drugi veb sajt, koji kontrolišu sajber kriminalci, gde su se prikupljali podaci žrtava o kreditnim karticama i potvrđivala "kupovina", ali kupljeni proizvod nikada ne bi stigao na adresu žrtve.
- Ovo je glavna prevara na koju nasedaju građani Srbije VIDEO
- Priča za Holivud: Kako FBI mami kriminalce
- Otkriven "nevidljivi" malver koji krade lozinke
- Da li se plašite da će neko da vas nasamari uz pomoć veštačke inteligencije?
Istraživači su rekli da su uspeli da u velikoj meri poremete operaciju obaveštavanjem pogođenih procesora plaćanja i organa za sprovođenje zakona. Šema, nazvana "Phish 'n' Ships", datira najmanje iz 2019. godine.
Korisnici interneta se godinama upozoravaju na ovakve prevare. Ranije ove godine nemačka kompanija Security Research Labs GmbH je izvestila o sličnoj velikoj operaciji, nazvanoj BogusBazaar. Phish 'n' Ships ima neke zajedničke elemente sa tom prevarom a u oba slučaja Kina je glavno operativno središte.
Prevaranti Phish 'n' Shipsa zarazili su više od 1.000 veb sajtova, da bi kreirali i promovisali lažne liste proizvoda i napravili 121 lažnu veb prodavnicu da bi prevarili potrošače, rekli su istraživači. Šteta se procenjuje na "desetine miliona dolara u proteklih pet godina, sa stotinama hiljada žrtava".
Istraživači kažu da uprkos trenutnim prekidima, operacija predstavlja aktivnu i stalnu pretnju, iako se čini da su prevaranti "bili primorani da traže nove metode".
Prevareni kupci često su tražili određene artikle sa ograničenim zalihama, rekli su istraživači, navodeći rukavice za rernu koje izgledaju kao dodatak za video igrice Nintendo Power Glove iz osamdesetih godina prošlog veka. Jedna lažna veb stranica ih je nudila za oko 60 dolara.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar