Aktuelno 5

16.09.2024.

8:05

Generacija Z internet pretražuje na potpuno drugačiji način

Dok je onima malo starijima Google i dalje početna tačka svakog pretraživanja, mlađi imaju druge izvore.

Izvor: Zimo

Generacija Z internet pretražuje na potpuno drugačiji način
Xavier Lorenzo / Shutterstock.com

Podeli:

Kada želite da saznate nešto o stvarima koje vas zanimaju, bilo da se radi o nekom telefonskom broju ili o nekoj istorijskoj činjenici, prva stvar koju ćete uraditi jesta da se obratite Googleu. I tako već više od dve decenije. 

Google je dominantan internet pretraživač, s daleko najvećim učešćem na tržištu, ali u poslednje vreme situacija se prilično menja, barem što se tiče mladih, odnosno generacije Z.

"Mlađe generacije pretražuju, oni ne guglaju", objasnio je analitičar Bernstajna Mark Šmulik, a prenosi NY Post. Umesto Googlea, oni se sve više okreću društvenim mrežama na kojima pretražuju pojmove o stvarima koje ih zanimaju. Umesto na Googleu, preporuke i recenzije restorana traže na TikToku, proizvode za kupovinu traže na Amazonu, a umesto najpopularnijeg onlajn-pretraživača, informacije za pisanje domaćeg rada i drugih školskih zadataka dobijaju od veštačke inteligencije i ChatGPT-a. Često čak koriste AI da im napiše kompletne radove i reši zadatke, na šta već neko vreme upozoravaju nastavnici u školama i fakultetima.

Kako je pokazalo istraživanje sprovedeno u aprilu ove godine na više od dve hiljade osoba u SAD, a koje su sproveli Forbes Advisor i Talker Research, čak 45 odsto mladih generacije Z pre će pri pretraživanju koristiti pretraživače na društvenim mrežama, umesto Googlea. Slično je i za 35 posto milenijalaca, 20 posto generacije X i manje od 10 odsto tzv. bumera.

Različiti su razlozi za to, ali jedan od najvažnijih je što mladi više veruju kreatorima na TikToku i drugim mrežama jer smatraju da oni prikazuju autentičan, verodostojan i nepristrasan sadržaj. Jedan od komentara je da se na tim platformama može videti kako se neko zaista oseća u nekom restoranu, dok recenzije na specijalizovanim stranicama i Google mapama mogu biti pune lažnog sadržaja.

Osim kao alat pretraživanja, mladima danas društvene mreže koriste i kao primarni kanal za praćenje vesti, sporta, muzike, kulture i slično. Oni sve manje koriste tradicionalne medije, odnosno ne informišu se toliko preko poznatih portala, TV-a, radija i slično, već su im u prvom planu influenseri i informacije koje oni objavljuju.

Podeli:

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Svet

Nezadovoljstvo raste: Poljska "na ivici"?

Poljsko društvo je umorno od sukoba u Ukrajini i razočarano ukrajinskim izbeglicama, rekao je poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak Kamiš u intervjuu za "Fajnenšel tajms".

20:07

12.1.2025.

2 d

Podeli: