Aktuelno 2

03.09.2024.

9:00

Prvo proveri, pa onda skeniraj

Kako su QR kodovi sve popularniji, tako ih za svoje potrebe sve češće koriste i – sajber kriminalci i prevaranti.

Izvor: Zimo

Prvo proveri, pa onda skeniraj
E.Va / Shutterstock.com

Podeli:

Od računa koji dobijete u svakoj prodavnici ili restoranu, do televizijskih emisija i velikih oglasnih panoa, QR kodovi su postali jedan od najjednostavnijih načina kako s velikim brojem ljudi podeliti neku informaciju.

Brojni restorani i kafići odlučili su da uštede na štampanju papirnih menija i umesto toga, napravili su digitalni do kojeg se dolazi skeniranjem QR koda.

Ali, kako su QR kodovi sve popularniji, tako ih za svoje potrebe sve češće koriste i – sajber kriminalci i prevaranti.

Podsetimo, QR kod je vrsta dvodimenzionalnog barkoda, koji izgleda poput kvadrata ispunjenog crno-belim kvadratićima. Izmišljen je 1994. godine u Japanu i prvobitna namena mu je bila označavanje i lakše sortiranje automobilskih delova. Danas se koristi za sve – od oglašavanja do provere ispravnosti računa.

Upravo činjenicu da se koriste svuda, iskorišćavaju i oni kojima je jedina namera da prevare nekoga. Prema stručnjcima za računarsku bezbednost, svaki QR kod može biti iskorišćen za preusmeravanje građana na zlonamernu stranicu ili instalaciju zlonamerne aplikacije. A to može dovesti do krađe identiteta, ali i krađe finansijskih podataka (a onda i novca s bankovnih računa).

Pa kako onda prepoznati "pravi", a kako "lažni" QR kod?

Ako skenirate QR kod na javnom mestu – Na primer u garaži za parkiranje kako bi mogli da platite, proverite da li postoji dodatna nalepnica preko originalne. To bi trebalo da vam bude prvo upozorenje da nešto nije u redu.

Ako skenirate QR kod, pre nego što kliknete na link, pregledajte ga. Ako vam deluje sumnjivo, bolje nemojte kliknete na njega. Pogledajte na nalepnici postoji li alternativni način za pristup toj usluzi – poput veb stranice koju možete upisati ili broja telefona koji možete pozvati direktno.

Takođe, QR kodovi se često pojavljuju i u neželjenoj pošti pod maskom potvrde naloga ili linka ka "jedinstvenoj ponudi". Izbegavajte skeniranje takvih kodova, a ako mislite da je QR kod legitiman, pre nego što ga skenirate, postavite kursor miša iznad slike i pogledajte na koju vas stranicu vodi.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

20 h

Podeli: