Aktuelno 10

14.08.2024.

12:00

Google se raspada, a evo ko je kriv za to

SAD razmatraju retki antimonopolski potez: razbijanje Google-a, objavili su svetski mediji. Antimonopolski organi traže pomoć od spoljnih kompanija zbog toga što je, kako ističu previše da postoji jedan tako dominantan pretraživač.

Izvor: Bloomberg

Google se raspada, a evo ko je kriv za to
JHVEPhoto / Shutterstock.com

Podeli:

Retka ponuda za razbijanje Google-a jedna je od opcija koju razmatra Ministarstvo pravde nakon što je istorijskom sudskom presudom utvrđeno da je kompanija monopolizovala tržište onlajn pretrage, tvrde izvori Bloomberga.

Taj potez bi bio prvi pokušaj Vašingtona da ukine neku kompaniju ili barem deo njenog poslovanja, zbog ilegalne monopolizacije od neuspešnih pokušaja da se razbije Microsoft Corp. pre dve decenije. Manje ozbiljne opcije uključuju prisiljavanje Google-a da deli više podataka sa konkurentima i mere koje sprečavaju da stekne nepravednu prednost u proizvodima veštačke inteligencije, rekli su izvori koji su tražili da ne budu anonimni.

Bez obzira na to, vlada će verovatno tražiti zabranu vrste ekskluzivnih ugovora koji su bili u središtu njenog slučaja protiv Google-a. Ako Ministarstvo pravde nastavi sa planom za raskid, najverovatnije jedinice za otpuštanje su Android operativni sistem i Google-ov veb pretraživač Chrome, kažu. Zvaničnici takođe razmatraju pokušaje da iznude moguću prodaju AdWords-a, platforme koju kompanija koristi za prodaju tekstualnog oglašavanja, rekao je jedan od ljudi.

Diskusije Ministarstva pravde su se intenzivirali nakon odluke sudije Amita Mehte od 5. avgusta da je Google nezakonito monopolizovao tržišta onlajn pretrage i tekstualnih oglasa za pretragu. Google je rekao da će se žaliti na tu odluku, ali je Mehta naredio obema stranama da započnu planove za drugu fazu slučaja, koja će uključivati vladine predloge za obnavljanje konkurencije, uključujući i mogući zahtev za raskid.

Akcije Alphabeta su pale za čak 2,5% na 160,11 dolara u trgovanju nakon radnog vremena pre nego što su izbrisale neke gubitke.

Portparol Google-a je odbio da komentariše mogući pravni potez. Portparolka Ministarstva pravde takođe je odbila da komentariše.

Prisilni raspad Google-a bio bi najveći od američkih kompanija otkako je AT&T reformisan 1980-ih.

Mehtina odluka usledila je nakon presude kalifornijske porote u decembru koja je utvrdila da je kompanija monopolizovala distribuciju Android aplikacija. Sudija u tom slučaju još nije odlučio o oslobađanju. Federalna trgovinska komisija, koja takođe sprovodi antimonopolske zakone, podnela je zahtev u tom slučaju ove nedelje i navela u saopštenju da Google-u ne bi trebalo dozvoliti da "ubire plodove nelegalne monopolizacije".

Google je platio čak 26 milijardi dolara kompanijama kako bi njihov pretraživač postao podrazumevani na uređajima i u veb pretraživačima, a 20 milijardi dolara od toga je otišlo Apple Inc.

Pristup podacima

Druga opcija bi zahtevala da Google proda ili licencira svoje podatke rivalima, kao što su Microsoftov Bing ili DuckDuckGo. Mehtina presuda je pokazala da Google-ovi ugovori osiguravaju ne samo da njegov pretraživač dobije najviše korisničkih podataka – 16 puta više od njegovog sledećeg najbližeg konkurenta – već taj tok podataka takođe sprečava njegove rivale da poboljšaju svoje rezultate pretrage i da se efikasno takmiče.

Nedavno usvojena evropska pravila o digitalnom čuvaru vrata nametnula su sličan zahtev da Google neke od svojih podataka učini dostupnim pretraživačima trećih strana. Kompanija je javno rekla da deljenje podataka može predstavljati zabrinutost za privatnost korisnika, tako da čini dostupnim samo informacije o pretragama koje ispunjavaju određene pragove.

Zahtevanje od monopolista da dozvole rivalima da imaju neki pristup tehnologiji bilo je rešenje u prethodnim slučajevima. U prvom slučaju Ministarstva pravde protiv AT&T-a 1956. godine, kompanija je morala da obezbedi besplatne licence za svoje patente.

U antimonopolskom slučaju protiv Microsofta, nagodba je zahtevala od tehničkog giganta iz Redmonda u Vašingtonu da neke od svojih takozvanih interfejsa za programiranje aplikacija, ili API-ja, besplatno učini dostupnim trećim stranama. API-ji se koriste da bi se osiguralo da softverski programi mogu efikasno da komuniciraju i razmenjuju podatke jedni sa drugima.

Podeli:

Tagovi

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: