01.08.2024.
9:15
Srbija u svemiru VIDEO
Srbija se i u svemiru pridružuje međunarodnoj trci za nova naučna dostignuća.
Kroz razvoj i lansiranje prvog srpskog naučnog satelita "Mozaik" naši astronomi, matematičari, fizičari i inženjeri postavljaju temelje za razvoj svemirskih domaćih projekata.
Kada zvezdoljupci svoje snove pretaču u stvarnost, onda se od pogleda uprtih u nebo dolazi do opsežnih matematičkih obračuna i savladavanja tehnologija koje omogućavaju kosmičkim letelica da kruže oko Zemljine orbite. Prvi srpski satelit Mozaik sledeće godine bi trebalo da bude lansiran u svemir.
"Prvi srpski naučni satelit ima nekoliko ciljeva i misija. Prvi cilj, objektiv misije je posmatranje Sunca u rendgenskom domenu. Drugi cilj je da snimimo i planetu Zemlju. Dakle, satelit će imati više senzora, konkretno dve kamere, jedna će biti uperena ka Zemlji – snimaće površinu Zemlje. To neće biti u ultravelikoj rezoluciji, ne možemo ih porediti sa Googleom, ali ono što je dobro je to da možemo da ih dobijemo kada mi to hoćemo, ne kada to platiite ili kada pošaljete zahtev nego prosto to je naš satelit, preleće iznad naše zemlje jedanput dnevno i mi možemo da uzmemo podatke sa tog satelita", ističe Milan Stojanović iz Beogradske astronomske opervatorije.
U projekat lansiranja tri Kjubsat (CubeSat) satelita Mozaik, čiji je komunikacioni sistem izgradio Institut Mihailo Pupin, uključeni su i profesori i doktori s Matematičkog i elektrotehničkog fakulteta i Instituta za fiziku.
- Kina će ih "skidati" laserima iz podmornica
- Turska lansirala svoj prvi satelit
- Raspoređuju se stotine satelita za špijuniranje
"Jedan od glavnih ciljeva misije jeste učenje kako napraviti satelit od početka do kraja, od nabavki komponenti koje idu na satelit, njihova integracija, sastavljanje i postavljanje onog tamo što ste videli na maketi, njegovo testiranje do slanja u orbitu", kaže Stojanović.
U orbiti će srpski naučni satelit provesti oko dve i po godine, nakon čega će u potpunosti izgoreti prilikom ulaska nazad u atmosferu – to znači da po završetki misije neće predstavljati problem kao svemirski otpad.
Srbija će se lansiranjem svog prvog satelita svrstati među 106 zemalja sveta koje imaju kosmičke programe, od kojih samo neke imaju satelite u Zemljinoj orbiti.
Komentari 8
Pogledaj komentare Pošalji komentar