25.07.2024.
9:00
Ovako će se ratovati VIDEO
Novi vid ratovanja uzima maha: Rakete i tenkove zamenila je tastatura, a znanje se zloupotrebljava za nelegalne poslove koji ucenama donose dobru zaradu. Jednom rečju – hakeri.
I dok su pre nekoliko godina napadali na nekoliko meseci, hakeri su se osilili, pa napadaju nedeljno. Meta su sve češće državne ustanove. Nedavni primer je napad na splitski aerodrom.
Dok nam priča o hakerima, koji blokiraju neki sistem i taže novac da ga odblokiraju, deluje kao scenario za akacioni film, Hrvati su taj film doživeli. Hakerska grupa Akira izvršila je udar na sistem splitskog aerodroma, čime je poremitla rad aerodrome, nakon čega je tražila novac.
Sve državne institucije koje potencijalno mogu biti meta hakerskog napada se brane određenim antivirus programima, imaju zaštite koje su na višem nivou od onog koji hakeri mogu da postignu u svom napadu.
"To su pre svega, kada govorimo o administarivnim merama donošenje pravilnika o bezbednosti IKT Sistema, a kada govorimo o tehničkim merama to su sveobuhvatne mere na različitim nivoima primenom odgovarajućih sistema, aplikacija, jakih lozinki, formiranje odseka koji se bave zaštitom institucija", ističe Nikola Čučilović – zamenik načelnika uprave za tehniku.
Hakeri hoće protiv pravno imovinsku korist. I oni je dobijaju tako što zahtevaju određene novčane naknade za to da taj sajt ponovo bude ponovo dostupan. Traženi iznos je od par hiljada do nekoliko desetina hiljada evra.
"Ozbiljne države uglavnom I ne prihvataju takve vrste ucena već ili podignu novi sajt ili nađu mehanizam kako da oslobode taj sajt od hakreskih uticaja", kaže Antonović.
- Ponavljamo opet – ne koristite javne Wi-Fi mreže
- Platili hakeru 370.000 dolara da izbriše ukradene podatke
- Procurili poverljivi podaci hiljada korisnika Disney Slack kanala
- Hrvati na meti: Novi veliki napad
Najčešće se suočavamo sa ransomware napadima kada su kriptovani podaci preduzeća i kada kriminalci traže otkup kako pi dostavili ključeve za otključavanje kako bi podaci opet bili dostupni preduzeću, navodi Čučilović.
Uglavnom kontaktiraju organizaciju koja je napadnuta, a organizacija potom obaveštava nadležno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal.
Srbija je na meti hakerskih napada bila krajem pre nekoliko meseci, kada su napadnuti geodestki zavod I EPS. Na sreću, sve je završeno bez većih posledica.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar