Aktuelno 2

18.04.2024.

20:25

Novi Atlas robot je električan, jači, sposobniji i jeziviji VIDEO

Boston Dynamics je predstavio jaču, agilniju i u potpunosti električnu verziju svog Atlas humanoidnog robota.

Autor: B92

B92
Novi Atlas robot je električan, jači, sposobniji i jeziviji VIDEO
Profimedia / Ferrari / Boston Dynamics

Podeli:

Ovaj robot, koji deluje pomalo jezivo, već će početi da se koristi u proizvodnoj liniji automobila kompanije Hyundai.

Zanimljivo je da je tokom ove nedelje Boston Dynamics već objavio da je odustao od proizvodnje svog originalnog Atlas robota, koji svoje ekstremitete pokreće pomoću hidrauličnih aktuatora.

Međutim, električni zglobni motori su znatno lakši i kompaktniji od hidrauličkih, plus ne podležu curenju. I tu na scenu stupa upravo predstavljeni električni Atlas robot.

Iako nemamo kompletne specifikacije, iz Boston Dynamicsa kažu da je električni Atlas jači, okretniji i spretniji od hidrauličnog Atlasa. Takođe je dizajniran da se kreće na način koji je najefikasniji za obavljanje datog zadatka, tako da nije ograničen na prirodni ljudski opsega kretanja.

"Atlas će se kretati na načine koji prevazilaze ljudske mogućnosti", navode iz kompanije Boston Dynamics.

Jedan od prvih klijenata, koji će isprobati električnog Atlasa, biće Hyundai, koji će u narednih nekoliko godina testirati robota na svojim proizvodnim linijama za automobile.

Trenutno nema reči o tome kada će novi Atlas ući u širu komercijalnu upotrebu.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Katastrofalna prognoza za leto

Meteorološki servis "Severe Weather Europe" objavio je dugoročnu prognozu za leto 2025, a prema analizama njihovih meteorologa Evropu čeka vrlo dinamično razdoblje.

10:07

24.3.2025.

1 d

Svet

Stigli prvi raketni bacači Himars

Australijska vojska dobila je svoje prve raketne bacače Himars američke proizvodnje, saopštila je danas tamošnja vlada pozdravljajući isporuku za koju se očekuje da će ojačati nacionalnu i regionalnu bezbednost.

11:53

24.3.2025.

1 d

Svet

Gotovi su; Rusi preuzeli kontrolu

Ruske trupe su preuzele kontrolu nad mestom Sribno u samoproglašenoj Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

18:57

23.3.2025.

1 d

Podeli: