28.03.2025.
7:51
Predstavljen dron presretač: Malim raketama ruši druge dronove
Bespilotne letelice na bojnom polju pokazale su se kao ključni faktor u ratu u Ukrajini, koji predstavlja gotovo nepremostiv problem za protivvazdušnu obranu. Ali, u Airbusu rade na rešenju koje bi tom problemu moglo da stane na kraj.

Kompanija Airbus je predstavila novi sistem za borbu protiv bespilotnih letelica, Low-Cost Air Defence (LOAD) bespilotnu letelicu, dizajniranu za presretanje i neutralizovanje dronova i drugih bespilotnih letelica pomoću minijaturnih projektila vazduh-vazduh. Za razliku od eksplozivnih bespilotnih letelica za jednokratnu upotrebu, LOAD je višekratni obrambeni sistem namenjen efikasnom poboljšanju sposobnosti protivvazdušne obrane.
Razvoj i sposobnosti
Predstavljen na sajmu DWT Unbemannte Systeme X u nemačkom gradu Bonu, Airbus planira probne letove naoružanog prototipa do kraja 2025.godine, s ciljem proizvodnje u punom opsegu do 2027. godine. Platforma se zasniva na dronu Do-DT25, izvorno razvijenom za obuku projektila i simulaciju krstarećih projektila. Prilagođena verzija biće opremljena sa do tri mala projektila vazduh-vazduh, kao što je prikazano na konceptu Airbusa.
LOAD se lansira putem mobilnog pneumatskog katapulta, obezbeđujući domet od približno 100 kilometara. Dizajniran je za ekonomičnu proizvodnju i može da se povrati pomoću padobrana za ponovnu upotrebu. Airbus opisuje sistem kao nadgledan iz zemaljske kontrolne stanice, koja koordiniše dronovima na osnovu radarskih podataka ili slika vazdušne situacije i zato može da autonomno traži, detektuje i, nakon odobrenja njihovog angažmana, bori se s neprijateljskim dronovima kamikazama, prenosi portal The War Zone.
- Testirali dronove-kamikaze sa veštačkom inteligencijom: "Ovo nam je prioritet"
- Amerikanci imaju tajni, hipersonični dron
- Dva nova vojna drona ušla u elitno društvo
Naoružanje i strateški značaj
Iako Airbus nije otkrio tačan tip projektila koji će njihov presretački dron koristiti, očekuje se da će sistem koristiti lagane i isplative projektile. Koncept slike sugerišu sličnost s manjim varijantama lakih višenamenskih raketa Brimstone ili Martlet, iako Airbus nije potvrdio konačan odabir naoružanja.
LOAD je osmišljen da bi se suprotstavio rastućoj pretnji jednosmernih napadačkih bespilotnih letelica, kao što su modeli Shahed dizajnirani u Iranu, odnosno njihova ruska verzija Geran, koji se koriste u Ukrajini. Razlika u ceni između skupih projektila protivvazdušne odbrane i jeftinih napadačkih bespilotnih letelica postavila je značajne izazove.
Airbus napominje, budući da svaka LOAD bespilotna letelica može da uništi do tri bespilotne letelice kamikaze sa svojim navođenim projektilima, one su posebno podobne za ekonomičnu odbranu od velikih rojeva bespilotnih letelica, koje mogu da zasite i predstavljaju izazove čak i za složene sisteme protivvazdušne odbrane na zemlji.
Sistem takođe ne podleže američkim Propisima o međunarodnom prometu oružjem (ITAR), što znači da ne podleže izvoznim propisima SAD-a, a to ga čini dostupnijim evropskim i međunarodnim tržištima koja traže nezavisna obrambena rešenja.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar