26.03.2025.
9:56
Pazite sad ove slušalice: Ne nose se, ne povezuju se i ne pune se
Za sve one kojima smetaju slušalice ili jednostavno ne vole da im išta prekriva ili ulazi u uši, ovo bi moglo da bude odlično rešenje.

Slušalice, bilo bežične ili žičane, preko uha ili one koje ulaze u uho, postale su neizostavan deo svakodnevnog života. Bilo da ih koristite za razgovore putem pametnog telefona, slušanje muzike ili praćenje multimedijalnog sadržaja, svi smo naučili da ih koristimo.
Ali, šta kada biste mogli da slušate omiljenu pesmu ili podkast i u najvećoj gužvi, a da vam za to nisu potrebne slušalice?
Naime, upravo su u tom smeru krenuli istraživači sa Penn State College-a, koji su razvili tzv. "zvučne enklave" – prostore u kojima osoba ili osobe mogu da čuju tačno određene zvukove, a da te iste zvukove ne čuje niko oko njih. Čak i ako su ljudi u zatvorenom prostoru, poput vozila ili stoje direktno ispred izvora drugog zvuka, ova tehnologija omogućila bi im da čuju potpuno drugi zvuk.
U studiji objavljenoj u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, istraživači predvođeni profesorom akustike Jun Đingom, pojasnili su da emitovanje dva nelinearna ultrazvučna zraka stvara "zvučne enklave", prostore gde se zvuk može da percipira samo na tačnoj tački preseka dva ultrazvučna zraka.
"Koristimo dve ultrazvučne sonde uparene s akustičnom metapovršinom, koje emituju samosavijajuće zrake koji se seku u određenoj tački", objasnio je u izjavi za medije profesor Đing. "Osoba koja stoji na tom mestu može da čuje zvuk, dok bilo ko ko stoji u blizini ne može".
- Slušalice s kamerama - i to je u razvoju!
- Poznati brend predstavio slušalice koje mogu da pune telefon
- Naučnici otkrili razlog zbog kojeg se jedna slušalica brže prazni od druge
Pozicioniranjem metapovršina (akustičnih sočiva koja uključuju mikrostrukture milimetarske ili submilimetarske skale koje savijaju smer zvuka) ispred dva pretvorača, ultrazvučni talasi putuju u dve različite frekvencije duž putanje u obliku polumeseca dok se ne preseku.
Nijedan zrak, sam po sebi, nije zvučan. Tek kad se ti zraci predeku, zajedno stvaraju lokalnu nelinearnu interakciju, koja stvara zvuk. Kako pojašnjvaju, zrakci mogu da zaobiđu prepreke, kao što su ljudska tela, kako bi dostigli određenu tačku preseka.
"Kako bismo testirali sistem, koristili smo simuliranu lutku glave i trupa s mikrofonima u ušima kako bi oponašali ono što ljudsko biće čuje na tačkama duž putanje ultrazvučnog zraka, kao i treći mikrofon za skeniranje područja preseka", pojasnio je prvi autor Điašin "Džej" Žong, postdoktorant iz akustike na Penn State-u. "Potvrdili smo da se zvuk nije čuo nigde drugo, osim na mestu preseka odnosno u onome što nazivamo enklavom".
"U suštini smo stvorili virtuelne slušalice", rekao je Žong. "Netko unutar zvučne enklave može da čuje nešto što je namenjeno samo njemu – to omogućava stvaranje zvučnih i tihih zona".
Za sada, istraživači mogu daljinski da prenesu zvuk oko metar od željene mete, a glasnoća zvuka je oko 60 decibela, što je jednako glasnoći govora. Međutim, istraživači su rekli da udaljenost i volumen mogu da e povećaju ako se poveća intenzitet ultrazvuka.
Za sve one kojima smetaju slušalice ili jednostavno ne vole da im išta prekriva ili ulazi u uši, ovo bi moglo da bude odlično rešenje. Samo zamislite da u gužvi, na festivalu, bez problema možete da slušate koncert jednog izvođača, a vaš prijatelj do vas, koncert drugog izvođača.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar