Svet 28

29.1.2025.

20:53

Evo koliko je zaradio najveći investicioni fond na svetu

Norveški suvereni fond, najveći državni investicioni fond sveta, objavio je danas da je u prošloj godini ostvario rekordan profit od 2,5 biliona norveških kruna, odnosno 222,4 milijarde dolara.

Izvor: Tanjug

Evo koliko je zaradio najveći investicioni fond na svetu Depositphotos/viz-arch

Podeli:

28 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Slavko

pre 2 nedelje

Odgovori

@

Da, istina je da je fond velik i da raste, ali posljednje dvije generacije barem ne osjećaju velike udobnosti lagodnog života zbog tog fonda, Norvežani se rado hvale tim fondom, bilo bi slično kao da se mi hvalimo o tome kako dobro posluju naši lokalni biznismeni svake godine njegova zarada raste, a mi gledamo i uživamo u tome (Las Vegas izgleda lijepo, ali ne dobijaju svi bonuse). Infrastruktura je loša u Norveškoj, putevi, povezanost, čišćenje snijega i leda zimi i još mnogo toga .Bilo bi lijepo i humano kada bi se sredstva preusmjerila, na primjer, u besplatne obroke u vrtićima i školama , da platiš oko 350 eura za vrtić i dalje pakuješ suhu hranu za djecu svaki dan,više ulaganja i razvoja unutar države je potrebno!

ivan,78bg

pre 2 nedelje

Odgovori

@

Sta ti je drzava,na investicije od svojih viskova napravili 222 milijarde dolara za 1 godinu i svakom Norvezaninu napravila preko 40.000 dolara!!

U ime naroda

pre 2 nedelje

Odgovori

@

Norveska je jedina drzava na svetu gde bukvalno svi imaju bolji zivot zbog nafte i gasa. U svim drugim zemljama elite grabe vecinu prihoda i ostave neki mali deo za raju. Svaka cast Norvezani.

Marko

pre 2 nedelje

Odgovori

@U ime naroda

Ne ide to tako, Norveska je mala zemlja od 5mil stanovnika a puna nafte, isto ko Kuvajt, Bahrajn, Brunej, UAE...samo zbog toga mogu da si priuste visok standard zivota svi ne samo elite.

Aleksa

pre 2 nedelje

Odgovori

@

Koliko je nas fond zaradio ?

Milan

pre 2 nedelje

Odgovori

@Aleksa

Ni ovo zapravo nije zarada. Vise je manipulacija recima. Ovaj rast vrednosti akcija koje oni predstavljaju kao "zaradu" je zapravo rast knjigovodsrvene vrednosti. Oni taj novac nisu dobili na racun. U ovom slucaju zarada bi bila samo ono sto im je isplaceno kao dividenda. Ako su prodali akcije to je takodje zarada ali promena vrednosti nije zarada jer ta vrednost moze da padne. To ce se i desiti ako pokusaju da kesiraju veliki procenat akcija. To bi potencijalno cak moglo dovesti i do bankrota nekih firmi koje imaju u vladnistvu. Tako da likvidacija nije moguca beh gubitka ako posefuju znacajne akcije. U principu to su knjigovodstvene vrednosti koje su zarobile novac ali to se ne sme javno reci gradjanima Norveske jer je ovakva investiciona polika vodjena od strane nesposobnih korumpirani politicara koji su dali naftu za zivi kes i onda taj kes zarobili. Ked koji pripada gradjanima. To ce se pokazati uskoro tj. sa prvim kolapsom trenutnog balona koji postoji na berzi. A nas fond ne postoji tj. gori je od njihovog.

Junior

pre 2 nedelje

Odgovori

@Milan

O čemu ti pričaš? Norveška je to, nije ti to Balkan, to da je u vašim rukama već bi odavno propalo ili bi bilo prodano rusima za jeftine pare.

maneken

pre 2 nedelje

Odgovori

@Junior

Pa nema veze sto je Norveska, lova je lova, a ljudi su ljudi. Milan je u pravu, ovo je samo knjigovodstvena vrednost koja fluktuira. Ovaj kes nije ziv kes, ali na osnovu njega mogu od banaka da dizu zivu lovu za neku kamatu. Npr kad bi svi Norvezani sad rekli ajde molim da povucemo te pare to ne bi bilo moguce, bar ne za te pare. Ali opet, pare u investicionom fondu ili pare u slamarici - zavisi. Npr, mom drugaru je dosta para otislo za vreme korone u Americi. Pukao neki fond gde je je ulagao. Ovo kod Norvezana je druga prica, opet, ulazu u sigurno s malim rizicima i tesko je da omase ako iole mozga imaju. Tako da sam Norvezanin, nema dileme -> fond, a ako ti zatreba lova -> kredit.

Herr

pre 2 nedelje

Odgovori

@Junior

Pa zar Vi mislite da su Norvežani toliko glupi da zarobe novac? Od toliko akcija sigurno ima dosta koje isplacuju dividendu. Onda se uzme kredit, sredstva se pametno utrose a rata se podmiruje od dividende. Oni igraju na duge staze a bilo koji chart kada se pogleda vidi se da je opsti trend rasta vrednosti akcija samo jedan, naravno uz oscilacije.

Logikar

pre 2 nedelje

Odgovori

@Junior

Ne bih da pametujem ovdje, ali griješiš. A norveška ima samo oko 6 miliona stanovnika. Norveški investicioni fond posjeduje oko 1.5% kompanija koje su listirane na globalnom nivou. Kao i 5% svih evropskih kompanija. Takođe skoro 30% fonda je u obveznicama a oko 2% u nekretninama po svetu. To su impresivne cifre i za velike ekonomije i zemlje. To što oni dobiju nazad kroz obveznice i dividende, tako maloj državi je više nego dovoljno. Ne brini ti za njih...

idi

pre 2 nedelje

Odgovori

@Milan

27% fonda su obveznice, tako da je to itekako novac koji je stigao na racun fonda (obveznice placaju svake godine, a mnoge placaju mesecno). Pomenuo si i dividende, pa je i to pravi novac. Sto se likvidacije tice, zasto bi likvidirali veci procenat akcija? Ovo je fond kojim se finansiraju penzije, znaci sa neogranicenim rokom, tako da masovna likvidacija nikada nece biti potrebna.

Somborac

pre 2 nedelje

Odgovori

@Milan

Mnogo te njih nije razumelo. Šteta, jedan od boljih komentara koji objašnjava suštinu problema. Ali idemo po onom "za drugo ne znamo, radimo i dalje... pogrešno"

Koki

pre 2 nedelje

Odgovori

@Milan

Pa nije bas tako, oni mogu da unovce tu “povecanu knjigovotstvenu vrednost” kad god zele ili im je potrebno, sve investicije su na otvorenom trzistu gde se svakodnevno trguje! Npr kada bi im bilo potrebno u budzetu da zakrpe neku rupu ili neku veliku investiciju u infrastrukturu njima ne treba mmf ili svetska banka ili truga nbankarska institucija kak sto nama i drugima treba, vec bi iz svojih portfolija mogli da prodaju deo portfolija i tako zakrpe budzet. Vrlo pametno vodjenje naconalnog bogatstva za razliku od drugih slicnih kapaciteta!

status_update

pre 2 nedelje

Odgovori

@Milan

Upravo na toj "knjigovodstvenoj vrednosti" pociva kapitalisticki sistem a vrednost necemu ne daje (samo) upotrebna vrednost nego i opsta percepcija vrednosti. Kad bi izracunao "knjigovodstvenu vrednost" svih firmi i svega na svetu shvatio bi da nema toliko para u opticaju na celoj planeti, kao sto nema ni dovoljno zlata da pokrije sav fizicki novac svi drzava zajedno pa nikome ne smeta. To tako funkcionise. Sto se prodaje tice - uopste ne morate da prodajete akcije (daleko bilo odjednom) da bi izvukli novac. Vi odete sa akcijama vrednim recimo 100 miliona dolara u drugu banku, uzmete kredit od 90 miliona evra a kao garanciju date te akcije vredne 100 miliona. Banka vam isplati "pravi novac" i kad ne platite kredit oni zadrze vase akcije naplacujuci se od dividendi ili lagane prodaje tih akcija. Vi imate zivi novac koji vam je potreban, banka koja Vam je dala ziv novac ima akcije koje joj omogucavaju da recimo imaju udeo u vasim buducim profitima. Da skratim - ta "knjigovodstvena vrednost" je prava vrednost jer moze lako da se zameni za zivi novac ili nesto drugo sto Vam treba. Vrednost necega je filozofska kategorija i zavisi od trenutnih potreba.