Svet 5

8.1.2025.

8:38

Blokirana kupovina US Steela, najavljene tužbe: Kako će dalje Japan i Amerika?

Šefovi diplomatija Japana i SAD, Takaši Ivaja i Entoni Blinken, juče su nakon razgovora potvrdili da su odnosi dve zemlje "jači nego ikad", uprkos tome što je predsednik SAD Džozef Bajden blokirao planiranu prodaju američke železare US Steel.

Izvor: Tanjug

Blokirana kupovina US Steela, najavljene tužbe: Kako će dalje Japan i Amerika? EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Podeli:

5 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Veliki brat

pre 3 meseca

Odgovori

@

Ne kapiraju pojedinci, ameri polako planiraju da svugde blokiraju Kinu, posebno njihove određene industrije (automobile, pa i čelik), a za to moraju imati domaću industriju. Stranac kad kupi kompaniju, može nakon 2, 3 ili 5 godina da kaže "ne isplati mi se ovde proizvodnja" i da ode, a firmu ostavi devastiranu, oprema nedovoljno održavana, itd. A tu je najveći problem stručna radna snaga, kad jedna generacija ode, a nova generacija nije dovoljno obučena za te poslove, kasnije je nemoguće ponovo pokrenuti proizvodnju. A priče o slobodnom tržištu... neka pročitaju malo o istoriji Engleske i njenom "Navigation Acts" poznatije kao "Acts of Trade and Navigation". U jednoj rečenici, zabranjivali su stranim brodovima pristup engleskim lukama, zahtevali da 75% mornara na svakom brodu koji uplovljava u engleske luke budu englezi ili poreklom iz engleskih kolonija, uključujući čak i brodove East India Company, zabranjivali svojim kolonijama izvoz pojedinih proizvoda u bilo koju drugu zemlju osim Engleske i njenih drugih kolonija - praktično su neki specifični začini i druga roba iz pojedinih kolonija do Francuske i drugih zemalja kontinentalne Evrope mogli stići samo preko Engleske. E, kad su englezi, odnosno kasnije od 1707. godine britanci (zbog Acts of Union) postigli praktično monopol u trgovini morskim putevima, rešili su da promovišu "slobodnu trgovinu". SAD su odmah po formiranju uveli ogromne carine na britansku robu, zato su i razvili industriju!

sapiens

pre 3 meseca

Odgovori

@

nevidljiva ruka slobodnog trzista, znate. laissez-faire, znate. amerika je pomogla japanu da se obnovi posle hirosime i nagasakija, ali ga je amerika i sapela i sprecila da joj postane konkurencija krajem 80-ih i 90-ih, kada je japan bio druga ekonomija sveta. nije ga pustila da, ne daj boze, pridje na vise od 60 posto americkog. kineze nije bilo moguce spreciti, ali nippon steel jeste moguce.

joja

pre 3 meseca

Odgovori

@

Mi smo za kapitalizam i otvoreno tržište. Mi. Dakle ako je za nas. Nismo mi za kapitalizam i otvoreno tržište ako je za vas. Za vas je kolonijalizam, koji se nama najbolje isplati, pogotovu ako ide uz kapitalizam i otvoreno tržište, Za nas. Šta tu ima da nije jasno?