Nauka 15

2.1.2025.

17:53

Konačno rešena misterija "vanzemaljskog" signala FOTO

Naučnici su konačno otkrili misteriozno poreklo "vanzemaljskog" signala primljenog iz svemira.

Izvor: B92.net

Konačno rešena misterija "vanzemaljskog" signala FOTO Ezume Images/Shutterstock

Podeli:

15 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
CATAPA

pre 3 meseca

Odgovori

@

Verovanje u vanzemaljce je kao i svaka druga religija zapravo posledica neizlečivog rezidentnog antropocentrizma, iako sebe opet kao i svaka druga religija predstavlja kao suprotnost tome. Mi sebe ubeđujemo da nam sve druge životinje zavide na razumu kog one ne poseduju, da smo vrh evolucije (ili kreacije, sasvim svejedno) na ovoj planeti. I naravno, da je manjeviše takav isti vrh neizbežan svuda gde se razvio bilo kakav život složeniji od zemaljskog jednoćelijskog. Ne možemo da se pomirimo sa time da je naš razum (i takav kakav je) posledica greške. Mi nismo miljenici evolucije ili boga-kreatora, nego greška. Nema definicije inteligencije koja kao glavni činilac ne sadrži element "sposobnosti učenja", po toj sposobnosti čak i merimo inteligentnost drugih životinja i upoređujemo sopstvene. Sposobnost učenja je zapravo sposobnost neracionalnog trošenja energije, to je (u realnom vremenu) hendikep, a ne prednost. To je kao kad bi som smatrao ljude inferiornom vrstom zato što ne mogu da žive u vodi. Ili vrabac zato što ljudi troše toliko mnogo energije za kretanje kroz prostor. Mislite da vrabac zavidi ljudima na razumu? Ne, jer i vrabac je jednako toliko "vrapcocentričan" i uveren da je savršen. Možda zavidi jastrebu... kao i mi što se plašimo izmišljenih kosmičkih jastrebova, sličnih nama, ali koji se hrane nama. Što više saznajemo o univerzumu, toliko više "jastrebova" izmislimo i sve gorih. Pa nam malo lakne kad "kliktanje" u kosmosu nije od njih.

Trovach

pre 3 meseca

Odgovori

@CATAPA

Verovanje u vanzemaljce nema smisla isto kao i neverovanje u njih. Naime, nemamo dokaze za postojanje, ili nepostojanje zivota van Zemlje. Sto se zivotinja tice, one ne mogu da nam zavide sto imamo inteligenciju bas zato sto je ona neophodna da bi osecanja poput zavisti postojala. Ipak, tokom evolucije se inteligencija kod sve novijih vrsta uglavnom povecavala. Jednostavno, inteligencija omogucava efikasnije koriscenje energije i resursa. To sto se mi danas ne odnosimo inteligentno prema Prirodi je druga prica i nema veze sa inteligencijom.

zg232

pre 3 meseca

Odgovori

@Trovach

Životinje osjećaju ljubomoru i zavist. To možete vidjeti ako imate psa ili mačku, čak i papigu, ali nemamo dokaz odnosno još uvijek nismo utvrdili da li su životinje ljubomorne čovjeku jer je čovjek inteligentniji od njih. Uglavnom, životinje su ljubomorne prema pripadnicima svog čopora ili krda. Pas i mačka smatraju obitelj svojim čoporom i odrasli psi mogu biti ljubomorni na novorođenče, zbog pažnje koja mu se posvećuje, odnosno smatraju da su zapušteni, dok ne shvate da je novorođeno dijete dio njihovog čopora. Također, nema načina, a time i dokaza da dokažemo da je antilopa ljubomorna na lava zbog brzine i snage. Osjećaju su dio našeg najprimitivnijeg dijela mozga, kao ljubav, ljubomora, zavist, osjećaj ugroženosti ili zaštićenosti i to smo naslijedili evolucijom.

zoran stokic

pre 3 meseca

Odgovori

@

Naučne teorije su bile uspešne u predviđanju budućih događaja jer su uspele da kreiraju vremensko-formalne teorijske sisteme. Pri raspadanju neke radioktivne supstance, na primer, evolucija tog raspada odvija se tako da jedan stupanj raspada određuje sledeći - tok i brzina tog procesa mogu se predvideti. Nažalost kako se fond znanja ubrzano uvećavao naučnici su se zatvorli u svoje male parcijalne esnafe, otuda biti polimat danas je pežorativno. A bez polimata i njihovih toposa smo kao guske u magli. Kardano prof medicine, je u preko 20 oblasti stvarao praslike za buduća naučna otkrića. U filozofiji pokušao je da shvati prirodu i naš svet misli - kao jedinstvenu celinu - pomoću princip o animiranoj iskonskoj materiji - Lajbnic se nadovezao na ovu ideju - svojom monadologijom. A Kardanove ideje o "simpatijama" i "antipatijama" u mikro i makro kosmosu u "De rerum varietate" pomogle su Njutnu da stvori svoj arhetip sile gravitacije. U "Liber de ludo aleae" prvi je naučno tretirao verovatnoću – tim putem su nastavili Ferma i Paskal. Mozak je beskonačna pulsirajuća mreža on skladišti sve informacije na koje je naišao, da bi stvarao nove sinteze, "čudne petlje", ka novim smelim teorijama, potrebna su mu znaci i simboli iz što više polja ljudske delatnosti. Pokušavajući da reši neki problem "genijalan" čovek (koji je u svoj mozak propustio toliko raznorodnih znakova) stvara predispozicije da u slučajnom činu imaginacije "stvori" novi arhetip: monade, gravitacije...

rebro

pre 3 meseca

Odgovori

@

Ne možemo da dobacimo 13km u unutrašnjost Zemlje, ali znamo šta ima na 200 miliona svetlosnih godina daleko. I to "video" teleskop koji ne može da vidi Mesec.

lokal_patriota

pre 3 meseca

Odgovori

@

ja nisam neko ko je teoreticar zavere niti verujem u to, sebe smatram dovoljno razumnim bicem i verujem da neko postoji tamo i da nismo sami, jedino sto nemam za to dokaz! smatram da ako su na nivou kao mi isto tako bauljaju po svom 'solarnom sistemu', ukoliko su manje inteligentniji ili tehnoloski razvijeniji od nas onda ne mogu ni da se odlepe sa svoje planete a ako su dosta razvijeniji od nas ili nas zaobilaze (ko sto mi zaobidjemo mravinjak ili glistu/crva) ili su toliko napredni da su razvili neki sistem komunikacija koji mi niti razumemo niti mozemo da uhvatimo. isto tako mogu da potpisem zivotom da nam NASA i ostali koji rade u tim svemirksim agencijama sigurno ne govore sta sve otkriju dok to ne prodje razne filtere (USA, vojska ... itd) pa tek onda kada se 'sredi' neki tekst onda se izadje u javnost! ko zna sta postoji u spisima nasa-e i drugih svemirskih agencija i ko zna koliko toga nece videti svetlo dana niti doci do nas! uglavnom, the truth is out there :)