Svet 33

22.11.2024.

13:48

Zatrpani paketima: EU nemoćna protiv kineskog džina?

Lažni popusti, uvoz ilegalnih proizvoda: Evropska unija oštro optužuje i preduzima mere protiv kineske platforme za prodaju Temu. Pitanje je, međutim, može li to uopšte više da se obuzda.

Izvor: dw/Nikolas Martin

Zatrpani paketima: EU nemoćna protiv kineskog džina? Shutterstock/MudaCom

Podeli:

33 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Negotinac

pre 4 meseca

Odgovori

@

Kupujem više na Al-Expressu. Ali kupim neki put i u TEMU. Šta je ovde interesantno, dobar deo ponude iz TEMU-a možete kupiti i na Ebay- u i na Amazon-u. Samo po duploj ceni. Dve stvari zapadaju. Te što ih ima i u zapadnim onlajn prodavnicama govori o alavosti čak prokletstvu zapadnjaka. Drugi deo govori o kineskim idejama koje na zapadu nema niko. To je već sujeta. Mnogo stvari sam video kod Kineza koje zapad još i ne zna da postoje. Kod kvaliteta imaju i škart ali imaju i solidne produkte. Čovek dobije sa vremenom taj "osećaj" da li je nešto ok ili ne.

Тодос

pre 4 meseca

Odgovori

@

Мени су стигла три пакета на време још шест на путу. Драстично ћу побољшати купатило, ситницама унапредити кухињу. Шта је ту проблем? Да ли је неком криво што сам уштедео нешто пара и себи олакшао живот?!

Laik

pre 4 meseca

Odgovori

@

Volim da vidim nečiji napredak, samo nek je napredak i korektno, Kina je za razliku od Evrope odgojila generaciju vrednih i umnih ljudi, rezulate vidimo svakodnevno. Npr, jedan radnik opslužuje jedan hektar u proizvidnji šeri paradajza! Genijalno

Sale

pre 4 meseca

Odgovori

@

Ko hoće, neka kupuje. Ko neće, ne mora. Njihov šop, njihove cene. Naš novac, naš izbor. Dali smo, na primer, mi u Srbiji svesni koje slatkiše jedemo? Mislimo da su srpski, a nisu. Ovde se proizvode, da, ali nisu srpski. Ako Hrvatska, Belgija ili Švajcarska ne pošalju kakao u Srbiju, nema čokolade!

SLO

pre 4 meseca

Odgovori

@

U principu je tacno da su te prodaje tesko zaustavljive. Dok sam ziveo u Sloveniji dosta sam narucivao preko AliExpress-a. Ono sto me je zapanjilo je da je svaki paket bio prelepljen nalepnicnom poste Madjarske. Unutar EU nema carine,tako da je sve jasno. Ako oni mogu da na taj nacin izigraju inace stroge propise,tesko da neko moze da im stane na put.

wa

pre 4 meseca

Odgovori

@

U svim ovim prevedenim tekstovima gde se kuka na Kinesku robu, ja vidim samo jedan problem koji ima EU. Sve što se naručuje preko ovih platformi je višestruko jeftinije, nego da se kupuje isto to u prodavnicama gde se ugradjuju po 1000% svi redom, a kupuju od istog tog Kineza od kojeg mi kao krajnji korisnici možemo da poručujemo. I jedini problem je što je jeftinije i što ljudi nemaju problem sa time da plate nešto po realnoj ceni proizvoda + realna marža trgovca. Niko ili skoro niko se ne žali da je prevaren. Niko se ne žali da mu nije stigao paket, niti da je poručio bicikl, a dobio ciglu. I ako je broj porudžbina ogroman, to govori da je i Temu i Ali sasvim u redu, a da je problem na drugoj strani. Jedini problem je što je "jeftino". Pre će biti da je problem u tome što su nametnuti manipulativni troškovi i izmišljena radna mesta koja moraju da se isplate, pa krajnju cenu proizvoda drastično povećavaju.

Toliko

pre 4 meseca

Odgovori

@wa

Ma kako da ne. Niste upućeni u regulative EU koji štite svoje sugrađane od otrova recimo. Gomila kineske robe ne može da uđe u EU jer plastika sadrži otrovne komponente. Jel znate gde onda to završi? U Srbiji i Bosni. I to vam je samo jedan primer od stotine.

rebro

pre 4 meseca

Odgovori

@Toliko

Ja naručim ranac sa Temu i u Prag mi stigne za 10 dana. Ranac platim 8 evra. Isti takav u Pragu košta 20 ili više evra. Šteta što nemaju i stare telefone tipa Nokia 6230.

kako se prave ali i koriste i putevi i mostovi

pre 4 meseca

Odgovori

@

Eh kada bi mogli ovom oportunističkom modelu dostave (bolje reći optimiziranom modelu) da natovare i CO2, ali ne biva, jer je model deljenja transporta i skladišnih resursa i tu bolji od brze tačkaste dostave. A i pogrešno su ih predstavili, to jest model poslovanja im je nepotpun, oni nude uštede i proizvodjačima, jer ih povezuju u jedan sistem, pa onda oni mogu direktno da pošalju robu kupcu, deleći resurse koje imaju, od prevoza do skladištenja. To je više od posrednika, to je logistička služba i menadžemnet usluga koja omogućava i malim proizvodjačima ili pogonima u okviru većih sistema da rade i prodaju. Oni za njih prate stanja u skladištima i transportu. I prepoznaju otvorene slotove na koje alociraju robu koja postaje ponuda. Kinez je fanatik kada je u pitanju optimizacija. U odnosu na njih svi su rasipnici i slepci.

kakone

pre 4 meseca

Odgovori

@

Nit su brzi nit jeftiniji od Aliexpresa, ali imaju agresivan marketing i razne fore na koje nasi gradjani padaju. Skoro sam narucio par stvari sa Aliexpresa i povoljnije su nego na Temu. Al kazem, narod pada na fore. Ne kazem i da Aliexpres isto ne radi ali ima i boljih ptLroizvoda koje na Temu ne mozes naci.

GoranH

pre 4 meseca

Odgovori

@kakone

Cene su slične al za razliku od Aliexpresa paket stiže puno brže i sigurno bez ikakve naplate. Kod Alija mi 8 paketa nije došlo, mesecima kasne pa sam prestao da se nadam. Kod malo vrednijih stvari kod Alija platiš PDV i dostavu. Jedina prednost Aliexpresa je što možeš da naručiš i samo jednu stvar bez obzira na vrednost a Temu ima minimalni iznos al zato garantuju dostavu i bez ikakvih dodatnih troškova. Kod Temu ima i korekcija cene, ako isti proizvod kod istog trgovca pojeftini u roku 30 dana možete povratiti razliku u ceni.

Bozidar

pre 4 meseca

Odgovori

@

EU je prevara,preko tih kineskih platformi sam kupio brdo stvari koje su 2x jeftinije nego u EU :D sto se tice kvaliteta,pa isto je kao i EU posto su uglavnom proizvodi u EU made in china,tako da su proizvodi istog kvaliteta

Terminologija

pre 4 meseca

Odgovori

@Bozidar

gresis, postoji kineska roba i roba proizvedena u kini za nekog. Cisto kineska je dobrim delom krs, a ona proizvedena u kini zavisi za koji brend se proizvodi ali je generalno uvek kvalitetnija od kineske robe

NoName

pre 4 meseca

Odgovori

@Terminologija

Kvalitet Kineskih proizvoda zavisi od kupovne moći u zemlji u kojoj istu prodaju. Slabija kupovna moć stanovništva - manja cena proizvoda(a time i kvalitet proizvoda). Ne očekuj da ćeš kupiti za sitne pare bilo šta kvalitetno. Ali ne znači da je skupo plaćeni proizvod sa zapada kvalitetniji od nešto jeftinijeg Kineskog proizvoda. Koliko para toliko muzike. S tim što uvek dobiješ više dobre muzike za iste pare od Kineza.

Siniša

pre 4 meseca

Odgovori

@

Nisu brži od Aliexpressa. Pošiljke stižu istom brzinom. Sve njihove pošiljke su sa praćenjem i u statusu su kao naše preporučene pošiljke. Skuplji su od Aliexpressa a asortiman proizvida im je daleko skromniji. I mnooooogo su napadni. Baš preteruju. Smeta mi njihov postavljeni minimum vrednosti pošiljke koji treba premašiti da bi vam išta poslali.

Jasdaf

pre 4 meseca

Odgovori

@Siniša

Vecina posiljaka sa aliexpress-a ima status neregistrovane medjunarodne posiljke, samo manji deo ima status registrovane (ona sto pise LA na kodu). Pracenje im je lose i neprecizno. Racunaju ga kao dostavljeno na odrediste kada stigne na carinski pregled. Sve posiljke sa temu-a se vode kao registrovane (oznaka pt u posti srbije? i imaju mnogo preciznije pracenje.