Svet 49

28.10.2024.

14:49

Postaju svetska sila: Turska predstavila nosač aviona MUGEM FOTO/VIDEO

Turska mornarica je prvi put predstavila model svog budućeg nosača aviona MUGEM na sajmu odbrambene industrije SAHA EXPO 2024, održanom u Istanbulu od 22. do 26. oktobra 2024. godine.

Izvor: B92.net

Postaju svetska sila: Turska predstavila nosač aviona MUGEM FOTO/VIDEO EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

Podeli:

49 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Anyway

pre 5 meseci

Odgovori

@

Rusima, zbog ogromne teritorije i posedovanja hipersonicnih raketa nije potrebno bacanje para na ove skalamerije. Bas bih voleo znati koliko kosta samo jedan dan aktivnosti nosaca aviona. Naravno uz svu zastitu koju ima: brodove,avione ,podmornice,ljudstvo... I onda ,,doleti,, samo jedna raketa koju nisu ni registrovali i od koje odbrane nema.

Thor

pre 5 meseci

Odgovori

@

Od projektovana i 3D maketa do stvarne proizvodnje za koje Turska trenutno nema kapaciteta ce trebati najmanje 20 godina. Pa evo i Kinezi su 2 nosaca aviona proizveli nakon skoro 20 godina razvijanja tehnologije, i tek kroz par mjeseci treba da pocne testiranje koje ce trajati neke 2 godine. Tek nakon toga ulazi u upotrebu Kineske vojske. Treba tu jako puno novca za sve to plus za godisnje odrzavanje. Ti nosaci su vise stvar prestiza jedne drzave, a svakako da su npr nuklearne podmornice mnogo mocnije i opasnije oruzje. Ko njih ima, taj vlada svjetskim morima i okeanima.

Los Angeles

pre 5 meseci

Odgovori

@

Postoji razlog zašto Otomanska imperija nije imala prekomorske kolonije, a bili su agresivni. Jednostavno zato što nisu imali pristup okeanima. Isto važi i za Italiju. Jedine sile u tome su USA, UK, Francuska, a Španija ne ulaže u te kapacitete. Svaki nosač aviona u nekom ozbiljnom ratu u Sredozemnom moru je laka meta. Razbucali bi ih Izraelci u roku od par dana da udju u neki sukob.

ProkopijeElGrande

pre 5 meseci

Odgovori

@

U slucaju ozbiljnog rata, nosac aviona se potapa u roku od pola sata. Nikakva "supermocna zastita" ne moze da ga sacuva od ozbiljnog napada. Njegova jedina svrha je da "terorise" drzave bez ikakve odbrane, tipa Libija, Irak, Liban itd. Za drzavu poput Turske, to je najobicnije bacanje para. Na Grcku i Izrael ne smeju krenuti, ne sa jednim nego ni sa trideset nosaca aviona, a ove koje mogu i smeju da terorisu (Kurdi), komotno mogu i bez tog jednog.

Vladimir

pre 5 meseci

Odgovori

@

Od makete do gotovog i upotrebljivog nosača ima da prodje minimum 20 godina,ako i tada ne zapuca neko u brodogradilištu?Ima tu mnogo faktora koji se pitaju osim Turske.To se bursnija pali da je Turska neka sila,eno što ne pomognu Palestincima?Erdogan je pretio po mitinzima a sad se ućutao nešto.

Mile

pre 5 meseci

Odgovori

@

I tako će Turska imati nosač aviona, a Rusija neće. Inače izvoz oružja u 2023-oj je svrstao Rusiju na 7. mjesto na svijetu, a 2024. će ju smjestiti vjerojatno na 10-to mjesto. A nekada je bila 2. ili 3. na svijetu. Smanjenjem izvoza drastično raste cijena svakog aviona, helikoptera ili vozila jer se razvoj naplaćuje kroz manje primjeraka. SU-57 je najskuplji avion na svijetu, a Armata najskuplji tenk. Sav razvoj treba podijeliti na 12 primjeraka koliko je napravljeno.

Kancelar i ja

pre 5 meseci

Odgovori

@Mile

E, jeste, evo samo što nije, maketa je tu, za par nedelja biće gotov i nosač, jel tako? Inače, Turskoj nosač nije uopšte potreban, oni imaju suviše dugu obalu koju treba da brane, a nosači aviona služe samo za projektovanje sile na daljinu. Turska je od toga daleko, daleko... Što se tiče izvoza oružja iz Rusije, ne znam da li se neko pravi lud, ili stvarno nije čuo da Rusija trenutno ratuje protiv celokupnog NATO arsenala, ne znam kako im išta i ostane za izvoz.

Komedija

pre 5 meseci

Odgovori

@

Veće su šanse da mi napravimo nosač aviona nego Turska. Tolika država a vojna industrija komedija. Pa Rusija koja je giga velesila za Tursku nije u stanju da napravi nosač aviona a imaju balističke rakete, nuklearne podmornice i najmodernije avione i helikoptere a Turska će kao da napravi? Loš vic.

Aha

pre 5 meseci

Odgovori

@Komedija

Kakvo nepoznavanje materije.... Turska je vojna velesila, tehnoloski decenijama ispred Rusije. Turska po licenci proizvodi avione F-16, ucestvovala je u proizvodnji F-35, proizvodi svoje brodove, ukljucujuci najnoviju STELT generaciju, proizvodi sopstveni avion 5 generacije, nosac aviona, tenkove... sve. Rusija je tehnoloski zaostala drzava, najmoderniji avion joj je projekat star 40 godina, sve sto ima nasledila je od Sovjetskog Saveza, nista novo nije proizvela vec skoro 40 godina. Turska je vojna sila, ozbiljna drzava koja ima i novac i znanje za ovakve poduhvate.

jova

pre 5 meseci

Odgovori

@

Turska pravi nosač aviona da bi ostala u vrhu, jer njene interesne sfere baš i ne traže velike domete. Kipar i Grčku, sa kojima se gleda popreko, može da napadne i sa svoje teritorije bez problema. Ali, Turska je sila u usponu, sa mnogo mladog stanovništa i u ekonomskom prosperitetu i normalno je da mora i da se šepuri.

Srecko

pre 5 meseci

Odgovori

@jova

Turska ima mlado stanovnistvo zato sto u statistiku ulaze Kurdi. Situacija sve vise lici na Jugoslaviju 90-ih. Turci su sve starija nacija (ne kao Srbi, ali trend je ocigledan), i Kurdi koji imaju mlado stanovnistvo jer imaju po 5-6 dece. Noac aviona je cist PR, i od toga nece biti nista bar jos 20 tak godina. Inace Turska ima ozbiljnu vojnu industriju. Naravno to nije na nivou SAD, Nemacke, Rusije, Kine itd ali veliki napredak su postigli poslednjih 10tak godina. Sto se tice potrebe za nosacem, on bi itekako mogao da se koristi u projekciji sile u Libiji npr ili u Africkim zemljama gde Turska ima odredjene interese. U sukobu sa ozbiljnom vojskom (Grcka, Izrael) nosaci ne bi dobro prosli, ali bi postojala odredjena korist od njih.

Jhjk

pre 5 meseci

Odgovori

@

Turska može biti regionalna sila i to je to. Globalno oni se ne pitaju za nista.

Aha

pre 5 meseci

Odgovori

@Jhjk

Globalno se pita samo USA, ostale sile su samo regionalne sile. Turska je pokazala da se pita vise od Rusije npr, jer je izdejstvovala da njen saveznik Azerbejdzan otme Nagorno Karabah ruskom savezniku Jermeniji, iako je ruska vojska bila u Nagorno Karabahu da bi ga stitila od Azerbejdzana. O obaranju ruskih aviona i ubijanju ruskih vojnika u Siriji je dovoljno napisano. Turska samo Izraelu ne moze da parira u svom regionu.

Равни Банат

pre 5 meseci

Odgovori

@

С обзиром на узнапредовалу високу технологију ракета и дронова носачи авиона постају плутајуће канте на узбурканом мору!

Goran

pre 5 meseci

Odgovori

@

Pogon gasne turbine? Mislim bezveze mi je planirati novi nosač, a da nema nuklearni pogon.

Srecko

pre 5 meseci

Odgovori

@Goran

Nuklearni pogon nije uvek najbolja opcija. Nuklearni pogon je dosta skuplji za odrzavanje jer reaktor je potrebno odrzavati u pogonu cak i kada je broj usidren ili na remontu. Takodje, nuklearni pogon zahteva znatno brojniju i kvalifikovaniju posadu broda. Odrzavanje je znatno jeftinije, a popravke lakse. Naravno nuklearni pogon pruza odredjene prednosti, pre svega u pogledu prakticno neogranicenog dometa, ali to za pojedine zemlje nije kljucno. Turski nosac sigurno nece izvoditi borbene misije u Nikaragvi, Australiji ili negde 10.000 km daleko od Turske. Zato im domet nije kljucan faktor. To bi bio nosac koji bi obavljao misije relativno blizu obala Turske. Ne postoji najbolje oruzje. Svako oruzje ima neke prednosti i nedostatke. Cini mi se da ova rasprava podseca na debatu dizel vs benzinac. Pravi odgovor sta je bolje ne postoji. Jednostavno sve zavisi od namene i uslova upotrebe.

Ideeeeeeeeeeeš

pre 5 meseci

Odgovori

@

Odličan posao za hrvatsku vojsku, daju Ukrajinu sve svoje tenkove T84 u zamenu za 50 nemačkih novih i najmodernijih Leoparda.

Potemkinova sela

pre 5 meseci

Odgovori

@

Decenija pokušavaju dovesti turski tenk, avion i jurišnu pušku do serijske proizvodnje i ne uspevaju, ali će da rade nosače aviona. Malo sutra.

Veliki brat

pre 5 meseci

Odgovori

@Potemkinova sela

Pa, sam si odgovorio na pitanje - ne ide im serijska proizvodnja, zato će praviti oružje koje mogu da priušte samo u JEDNOM primerku :))) Tu nema problema sa konzistentnošću kvaliteta pri manjim ili većim serijama, praviće i popravljati taj jedan dok ne ubodu perfektno svaki detalj...

dr

pre 5 meseci

Odgovori

@

rat u Ukraijini je pokazao potpunu ranjivost plovecih objekata ma koliko savremeni bili i sa koliko nivoa odbrane... postoji niz razlicitih vrlo ubojitih oružija protovi ratnih brodova... tako da nosaci aviona su relikt nekog proslog vremena i top gan filmova...

Aha

pre 5 meseci

Odgovori

@dr

Ne, rat u Ukrajini je pokazao ranjivost ruskih plovila. Nista drugo. A Rusija nema savremene brodove, o nivoima zastite da ne govorimo. Sve su to relikti Sovjetskog Saveza, kao uostalom i sve sto Rusija ima od oruzja. Gledajuci samo ranjivost ruskih oruzanih sistema, mogli bismo da kazemo da je avijacija izuzetno ranjiva, PVO takodje, a o kopnenom oruzju tek bi pricali kao o nepotrebnom. Ali, to se odnosi samo na staru, odavno prevazidjenu rusku tehnologiju, nikako na najmodernije oruzane sisteme. Nisu valjda USA, Kina, Britanija, Francuska, Indija, Italija, Spanija, pa evo i Turska, svi ludi pa nabavljaju nove nosace aviona, a samo rusofili pametni pa kazu kako je to prevazidjeno?

Lancet suzama ne veruje

pre 5 meseci

Odgovori

@Aha

To si upravu, ali samo ako bismo govorili o scenariju za neki holivudski film, inače ako ćemo realno da gledamo na stvari onda je situacija dijagonalno suprotna, na primer ovi jadni Ukrajinci se već godinu i po dana bore samo sa zapadnom tehnikom i stradaju kao glineni golubovi, dok su raspolagali sa sovjetskom tehnikom prolazili su puno bolje, ako ništa drugo imali su mnogo manje gubitke, ovako sada možemo da gledamo kako ruski Lancet od nekoliko stotina evra razbucava najsavremeniju i najskuplju zapadnu tehniku, od MRAP vozila različitih modela, pa preko oklopnih transportera i HIMARS-a sve do tenkova kao što su Leopardi i Abramsi, razvaljuju čak i PVO sisteme kao što su IRIS-T, Indijci i Kinezi se smeju Amerima dok gledaju kako jeftini ruski dronovi razvaljuju poslednje čedo američke PVO tehnike, a to je Patriot, od kad su osvanuli ti snimci Amerima ne pada na pamet da Ukrajini isporuči THAAD da se kojim slučajem još više ne izblamiraju, toliko su in naplašili Rusi da te sisteme ni Izraelu ne žele da isporuče, jer se plaše čak i od iranskih raketa.

Milan Z

pre 5 meseci

Odgovori

@dr

Znate li Vi kolika je zastita americkih nasaca aviona? Nezamisliva. A i ako bi kojim slucajem i nesto "proslo" kroz odbranu nosaca aviona, napad na isti je kao napad na Ameriku i ona bi ako treba nuklearkom sravnila napadaca. Dakle, nije to bas kao sto Vi mislite.

Mr

pre 5 meseci

Odgovori

@dr

Da i ne. Ako neko želi da projektuje svoju silu na drugoj strani sveta, onda nosači aviona i i cela prateća flota uz odgovarajuće usputne baze, ima smisao i veliki je adut. Ovako je samo ili pranje novca ili preveliki zalogaj ubpokušaju da postane svetska sila. To je ofanzivno oružje, a koga Turska želi napasti ili osigurati svoju sferu uticaja u npr. J. Americi ili istočnoj africi je pitanje za sebe. Manji multifunkcionalni nosač helikoptera koji mogu koristiti i za prebacivanje trupa, može biti koristan ako žele dati podršku nekoj udaljenoj prijateljskoj državi u borbi ptotiv pobunjenika ili usled prirodnih katastrofa i tako ojačati uticaj No ovo je sultanska ludorija.

Gospar

pre 5 meseci

Odgovori

@dr

Imao sam priliku 2000. godine posjetiti nosač aviona USS Dwight Eisenhower kad je bio na sidrištu kod Lokruma pred Dubrovnikom. To je nezamislivo velika grdosija od broda. Uz njega je bio tek jedan mali dio flote dok je ostatak flote bio u međunarodnim vodama Jadrana. Nijedan američki nosač aviona ne plovi sam nego ima svoju prateću flotu. Prilikom posjete građanima Dubrovnika je pokazan samo mali dio obrambenog sustava na samom nosaču, dok većinu toga nismo smjeli vidjeti. Samo ono što smo vidjeli je garancija da je ovaj brod nemoguće potopiti (protuzračna obrana, protumorska obrana, obrana od torpeda, podvodnih mina, stotine i stotine senzora, sustava elektroničkog ometanja i svih mogućih sustava...), a gdje je ono što nismo smjeli vidjeti. Osim toga svi prateći brodovi flote su naoružani "do zuba", a u akciji zračni i morski prostor nadgledaju Awacsi. Sve ovo je bilo 2000. godine, dakle prije 24 godine. Čime su sad naoružani teško je i zamisliti, ali siguran sam da je svaki američki nosač toliko zaštićen da je napad na njega samoubojstvo.

Điđi

pre 5 meseci

Odgovori

@Gospar

I ja sam gledao taj film,ipak ke to holivud.Još kad se doda f 35,ma to ke sila. Jedino nema odbrane od Huta u sandalama,oni ih rastjeraju ko lisica kokošinjac.Ali riješiće oni problem sa tim sandalama.🤗

Гиле

pre 5 meseci

Odgovori

@Gospar

Све си у праву, за огромну флорилу уз носач авиона, за огромно оружје за заштиту. Чак бих додао и да је анализирано и да тешко потоне. Али сада постоје подводни дронови које је тешко зауставити. Руси су ставили старе барже код римског моста, како би се заштитили. А чак су и Хури успели са неком ракетом да погоде носач. Нису га много оштетили, али носач авиона је напустио црвено море. Чак је и други носач исто напустио. Турска жели да ствара своје базе у Африци. С те стране треба јој носач. Само то је у сваком случају много скупа ствар. Ево Еглези више немогу да скупе људе за своју морнарицу. Пропадају им бродови. Шта ће бити за 20 година видеће се, можда се направи још боља заштита, а можда остане само канта.