Danas kupio Pergu 10g 1400din, a u Nemackoj je 100g (10x vise) za 19eur ili oko 2200din. Da li je Perga u Srbiji skupa jer ne rade na veliko, da li Nemci prave fals pergu, to su sve pitanja... Inace, Perga je zdravija od meda, zovu je pcelinja pogaca, to pcele spremaju tokom leta i jedu tokom zime. Uzima se za imunitet, oko 10 dana pa pauza 2 nedelje ako je imunitet ojacao, pa opet posle.
22.9.2024.
20:49
Ovo je izvozni adut Srbije
Bratislav Ćirković istakao je danas na otvaranju 7. Pčelarskog sajma jugoistočnog Balkana "Otvoreni Balkan" u Vranju, da je sektor pčelarstva doživeo snažan razvoj i da se med pozicionirao kao značajan izvozni proizvod Srbije.
Izvor: eKapija

Zaista ,,adut”
Kakav crni adut, kilo bagrema na veliko 3,5 evra, to je beda i u odnosu na hrvatsku i bosnu. Ko oće može na tegle da prodaje godinama, uz to da moli, daje veresiju...
Na poslednjem istrazivanju kod nas, od 24 uzorka meda, 21 je bio falsifikat. Toliko o medu kod nas.
Sve što od prehrambenog Srbija proizvede, sve to je nedovoljno za potrebe četvrtine stanovnika Moskve i dozvolu za izvoz u Rusiju nije teško dobiti ako je to viskog kvaliteta - ali je problem što ovde neko neće Srbiji zdozvoliti da izvozi u Rusiju.
Mi je izuzetno kvalitetan i cena je vec 5 godina 1 000 din bagrem a sve je poskupelo. Elem šumski mi je 1 500 din i to mislim da je jeftino. Kome je skupo neka kupuje cigarete. Eto ima za dve tri pakle. Realna cena je 1400 bagrem 2000 šumski.
Med u Srbiji je neopravdano skup u odnosu na kvalitet tako da ne razumem o kakvoj šansi se priča?
Med kod pčelara je dobar. Kada ga veletrgovci i kasniji distributeri kupuju od proizvođača, oni ga prvo uzrokuju i analiziraju, pa ako je dobar ( zadovoljava standarde) onda ga otkupljuju. Šta oni posle rade, da to nije ono što bi trebalo da bude, ja ne znam, ali ja ga ( ili bolje rečeno pčele) proizvedem potpuno prirodno. Ali pošto sada ima mnogo pčelara, ja nemam prodaju na teglu kao pre 20 ili 30 godina, a imam proizvodnju. Višak prodajem na veliko, a to je džabe. Znači, zarada se poprilično smanjila. Situacija me već nervira i pitanje je dokle ću držati pčele. Nisu mi osnovni izvor prihoda, ali kao dodatni su OK bile, ali sada trud prevazilazi satisfakciju....
Nema ko nije "zapatio" minimum 3 - 5 košnica! Ideja vodilja ovog biznisa kao i kod većine srpskih biznismena je bogaćenje u prvoj generaciji! Dakle da onaj ko pokreće biznis zaradi dovoljno da obezbedi generaciju ili dve iza!
Niko se od pčela nije obogatio. Što bi rekao moj pokojni otac , od pčela se ne možeš obogatiti ali ne daju ti ni da umreš. 32godine u pčelarstvu sam, ali ovo ide u smeru u kome se pčelarstvom neće biti isplativo baviti . Cene na veliko, baš taj izvoz su katastrofa, 1,6e suncokret i uljana repica, 2,2e lipa, 3-3,5e bagrem pa ako misliš da ćeš se od toga obogatiti i ti u prvoj generaciji, samo kreni
Izvini ali covek je samo objasnio i generalizovao opsto stanje ili bolje receno „kultura“ srpskih biznismena.
Mogu da potvrdim. Imam 500 kosnica i ako se nesto ne desi moracu sve da prodam (a da kupi nema ko) i da idem u neku fabriku. Otac mi se bavio tome a sada ja. To je druga na 3. generaciju i jedva zivimo. Cene na veliko su katasteofa a na malo ne mozemo da prodamo jer smo malo trziste.
Pričam i ja iz iskustva, nemam 500 ali imam dvesta, svoj kamion, i sve što je potrebno ali ovo nije dobro
Suncokretov med je ispod 2e a matica 1500 din. Prevoz, oprema, prihrana pcela, ostali troskovi... Sve u svemu, skup hobi
Ne nego će da čeka neko 3 generacije da se obogati. Svako ko pokreće biznis ima za cilj da se razvije i obogati. Da nije to u planu radio bi za 1000-1500 € plate do penzije. Koja je poenta razvijati biznis od koga će tek vaši unuci imati koristi? Na onom svetu vam uspeh ne treba.
15 Komentari
Sortiraj po: