Aktuelno 27

1.8.2024.

12:00

Baterijama odzvonilo

Istraživači su za sada napravili prototip, ali to bi mogao da bude tek prvi korak ka svetu bez baterija.

Izvor: Zimo

Baterijama odzvonilo ArieStudio / Shutterstock.com

Podeli:

27 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Nazad

pre 8 meseci

Odgovori

@

Pre 50ak god smo mislili da ćemo do 2000.god da razvijemo već postojeće tehnologije i da uveliko letimo u kosmos, danas ne možemo da bežično napunimo bateriju telefona.

Simeon

pre 8 meseci

Odgovori

@

Otkrili su rupu na saksiji. Nekada smo u osnovnoj školi iz "opštetehničkog obrazovanja" pravili detektorske radio prijemnike koji su uglavnom hvatali Radio Beograd na srednjim talasima, bez baterija ili drugog izvora napajanja. Ali snaga je bila dovoljna jedva za slušalice, desetak milivati. Sa nekom golemom antenom, recimo kad bi je ukrali od radioamatera, možda bi dobili i čitav vat! Nažalost, taj eksperiment mi klinci nismo mogli da izvedemo, radioamateri su bili neki jako prgavi i stariji dečaci. Sumnjam da se bilo ko danas bavi tim stvarima, a od nas je malo još ostalo živih.

Nikola

pre 8 meseci

Odgovori

@Simeon

Pa niste samo vi bogom dani i jedini ! Eno klubovi su puni i svakih par meseci izađe, samo iz Novobeogradskog kluba, po šesdesetak polaznika radioamaterizma. Sin mi ima 12 godina i dobio je nedavno ratelovu licencu i pozivni znak. Nego dečače, suviše si pustio korenje, moraš se malo pokrenuti i prošetati a ne praviti pametan, najpametniji !

SrbEUin

pre 8 meseci

Odgovori

@

Na sajmu zimske opreme 2012 u BG su mi ponudili ski jaknu Norveške proizvodnje, tada najnovije tehnologije. Bila mi je malo skuplja, negde oko 800 eura, a rekoše mi da ima ugrađena mikrovlakna koja generišu toplotnu energiju iz radio talasa i kosmičkog zračenja. Ja sam to priihvatio kao sprdnju. Sada vidim da možda i nije bila.

Petar

pre 8 meseci

Odgovori

@SrbEUin

Dobro si mislio - sprdnja je. Pogotovo ovo da skuplja i radio-talase (vrlo niska frekvencija) i kosmičke talase (veoma visoka frekvencija, usto naša atmosfera srećom hvata većinu, inače bi bili prženi) Nema tu neke magije ili misterije, lepo se izmeri količina radio energije u nekom opsegu (i to uskom, nemoguće je pokriti ceo opseg) i to je to - koliko dobiješ, pa umanjiš za neizbežne gubitke i šta ostane... Ja bi pre pare stavio na visokoefikasne solarne panele, mada i tu ima prevara koliko hoćeš. Najnovija je neke solarne kugle, sam opis procesa narušava fiziku. A vlasnik firme je već hapšen za prevaru.

norge

pre 8 meseci

Odgovori

@SrbEUin

Evo bas sam pretrazio ovde da vidim ima li tako neceg i nisam nasao, najverovatnije je navlakusa za tu jaknu, kao i za onaj norveski radijator za koji ovde niko nije cuo. a niti ga video. 800e za jaknu je previse cak i u Norveskoj skuplje i bolje su oko 400-450e ove obicne za svaki dan od 30-250e ima svacega uglavnom uvoz iz Azije .

Deda

pre 8 meseci

Odgovori

@SrbEUin

Nije to baa teoretski moguce jer ne moze jakna generisati vise energije nego sto prikupi iz okoline. Energija okolnih radio talasa je minimalna, mozda je dovoljna da napaja rad senzora, pa cak i pametnog prstena, ali da zagreje jaknu, to bas i nije moguce.

Nebojša

pre 8 meseci

Odgovori

@

Konačno su rešili da nas u potpunosti ozrače da umremo svi od raka a onda da nam prodaju lekove za lečenje po ogromnoj ceni pa na kraju i da mogu da imaju pristup našim mislima i namerama e pa nece moci ove noci dragi moji jer ima ljudi koji na to nece pristati i nikada nece prihvatiti vase vakcine i čipove i vaše frekvencije koje podmećete svuda ja ni mikrotalasnu rernu ne koristim iz tih razloga a kamoli neke druge opasnije stvari.

Deda

pre 8 meseci

Odgovori

@

Ovo mozda za senzore i IoT, digitrone svojevremeno (izvodljivo je), ali za telefone nikada. Postojao je "eko" trend kada su se na eksterne baterije, slusalice itd (u poslednje vreme i elektricne automobile) stavljali solarni paneli, ali to su sve marketinski tripovi po cenu, ironicno, dodatnog elektronskog otpada. U realnosti se zna da ako hoces telefon da napunis u prirodi, imas portabilne solarne panele od bar metar duzine. Onda je svima jasno koliko su izvodljivi koncepti u kojima je ekran mali solarni panel i slicno. I to pricamo o energiji sunca, a u ovom tekstu nije cak ni to, vec pozadinsko zracenje.

Pera Ložač

pre 8 meseci

Odgovori

@

Tesla?

Petar

pre 8 meseci

Odgovori

@Pera Ložač

Nažalost Ttesla je bio u krivu za bežični prenos energije. I u tu ideju je utrošio i novac i vreme. Zbog toga je propustio da prijavi otkriće X zraka (godinu dana pre Rengena), zatim da obezbedi upotrebu jednosmernog ventila za tečnosti (Tesla je inače bio maestralan za pitanja pumpi i fluida uopšte) i da nastavi rad na brzinomerima širokog opsega (patentirao prvi upotrebljivi, znači malog gabarita) i time pokupi procenat za svaki brzinomr ugrađen u voz ili automobil.

Nista od toga

pre 8 meseci

Odgovori

@

Svako ko se razume i malo u struju i elektroniku moze da izracuna da je to fantazija, da je to tako lako svako bi mogao da razvuce metalnu mrezu u dvoristu i ima "besplatnu" struju, napon koji na taj nacin moze da se indukuje je smesno mali i potpuno neupotrebljiv.