Svet 20

5.7.2024.

8:46

Najveći vojni ugovor u svetu: Stiže ogromno naoružanje

Indija namerava da nabavi 114 borbenih aviona, ali je uslov da dobavljači budu spremni da otvore proizvodne pogone u Indiji.

Izvor: jutarnji list/ S.N., Z.I.

Najveći vojni ugovor u svetu: Stiže ogromno naoružanje EPA-EFE/PHILIPPE LOPEZ / POOL

Podeli:

20 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Bulatovic Nebojsa

pre 9 meseci

Odgovori

@

Rafall i pored toga sto je vrhunski avion, mislim da je malo precenjen ,pogotovo kada se isporucuje sa redukovanim mogucnostima kao kada se uz njega ne isporuci raketa Meteor i Skalp recimo. ,a cena ostane ista

Drinken

pre 9 meseci

Odgovori

@

Setite se da smo Rafale trebalo zajedno sa Francizima da pravimo (SFRJ). Rafali su dobri za nas jer smo mala zemlja, a oni su pogodni za takve letove... Sta ce nama 35ca kada on dok "ubaci u trecu" ode u Albaniju. To su avioni za zemlje sa vecom teritorijom. Samo ja ne razumem zasto nemamo jos PVO sistema. Mislim da tu treba da baziramo nasu proizvodnju i nabavku.

Odvratni Indijci

pre 9 meseci

Odgovori

@

95% naroda im spada u najsiromašnije ljude na planeti zemlji koji nemaju elementarne uslove za život kao što su pijaća voda i hrana, ali zato troše milijarde na naoružanje i svemirski program, kakav užas od države, horor da se preciznije izrazim...

100

pre 9 meseci

Odgovori

@

Koliko narudzbina imaju trebalo bi jos 10 fabrika da otvore sirom sveta.. Mislim da SRB treba da ispita i opciju Juzna Koreja ili Usa..

Starfire

pre 9 meseci

Odgovori

@100

Ti neće da nam prodaju njihovu tehniku (Ameri i Južna Koreja). Svakako mislim i da je kupovanje rafala bila jedna od najvećih gluposti vladajuće ekipe jer nam više trebaju moderni PVO sistemi i sistemi elektronskog ometanja od aviona, baš zato što smo mala zemlja.

Sasa

pre 9 meseci

Odgovori

@

Zasto svi pricaju o tim Rafalima, zasto su toliko trazeni?

Dobri

pre 9 meseci

Odgovori

@Sasa

Odlični su, imaju dobre karakteristike, dobru elektroniku, nose kvalitetno naoružanje, a pri tom su povoljniji od američke robe i Francuzi su fleksibilniji od Amerikanaca po pitanju dodatnih uslova. Bukvalno nema razloga da neko uzme F-16 (čak ni najmoderniji blok 70/72) pored Rafala, osim eventualno politike.

Bob

pre 9 meseci

Odgovori

@Sasa

Ako bi kupili od Amerikanaca, za prvi avion bi cekali bar 8 godina, a zadnji bi dobili tek za 20. Bugari naucili 8 novih F16 i vec cekaju 4 godine a nece ih dobiti pre 2026-7. Od Rusa su kupovali, ali sada Rusija proizvodi samo za sebe, a ne zele da otvore fabriku u drugoj zemlji. Naravno tu su i pretnje Amerike zbog sankcija Moskvi. Tako da jedino resenje su Francuzi.

crni

pre 9 meseci

Odgovori

@Sasa

Stvar je u tome da Francuzi ne zatežu mnogo i brzi su. Naravno ukoliko se ne zakačiš sa njima. Inače solidan avion, daleko da je najbolji, ima aviona da ga pojedu. Priča kod nas je iz sasvim drugih razloga. Prvo, kupovina se sa njima potegla zato što deluje neutralno, imali smo je još i u vreme SFRJ sa projektom Novi Avion. Drugo, pre svega jer smo sarađivali sa njima u vezi nekih radara, a ovo se ubacilo usput. Ne verujem da će realno doći do neke značajnije kupovine, barem ne u većim količinama, to će se posle ruske SVO u Ukrajini realizovati sa nekim drugim zemljama. Takođe mi imamo i tehnologiju zbog ranije saradnje, koja nam omogućava modifikacije Rafala, što na preskupim američkim, ali ni ruskim zbog superiornosti, nije baš moguće. Sa Rusima već imamo neke projekte koji stoje, ali i sa Kinezima koje smo pokrenuli u međuvremenu, barem što se tiče aviona i bespilotnih letelica.

Aha

pre 9 meseci

Odgovori

@

Nekada bili najveci kupac ruskog oruzja, pa sada sto pre gledaju da se otarase tih starih krntija i zamene ih modernim zapadnim.

Profesor Dušan

pre 9 meseci

Odgovori

@

Pa Srbija ako skrene sve akcize, takse , poreze i plate jedan mesec može da iskešira 45 milijardi eura i kupi više nego Indija ... Ili da pokloni svakom građaninu 7000e na račun Šta im teško ?!

Jok

pre 9 meseci

Odgovori

@Profesor Dušan

Profesore, proverite računicu. Budžet Republike Srbije za 2024. godinu predviđa ukupno 2040 milijardi dinara prihoda. To je malo više od jedne milijarde evra mesečno, ne 45.